W praktyce wskazuje m.in. regionalne specjalizacje inteligentne, czyli branże, które mogą liczyć na większe wsparcie unijne - podaje podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, które kilka miesięcy temu rozpoczęło prace nad aktualizacją strategii.
- Wynika to przede wszystkim z przygotowań do nowej perspektywy finansowania Unii Europejskiej na lata 2021-2027 oraz aktualizacji innych dokumentów strategicznych o znaczeniu regionalnym, w tym Strategii Rozwoju Województwa Opolskiego do 2030 roku - tłumaczy Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG.
Konstrukcja nowej strategii w zakresie dotyczącym innowacji jest oparta na założeniach metodologicznych, które obowiązywały w dotychczasowych dokumentach, żeby móc porównywać monitorowane wyniki realizacji strategii.
W jej tworzeniu biorą udział przedstawiciele różnych środowisk w tym: nauki, biznesu, edukacji, samorządu oraz organizacji pozarządowych, pod kierunkiem zespołu ekspertów. Powołano go w maju br. Jego zadaniem jest między innymi doradzanie i współpraca przy wytyczaniu nowych kierunków rozwoju i celów do realizacji w obszarze innowacji.
Zespół, który przygotowuje projekt RSIWO, tworzą prof. dr. hab. Krzysztof Malik, ekonomista i prorektor d.s. studenckich i inwestycji PO, dr inż. Marzena Szewczuk-Stępień, prodziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania PO oraz dr inż. Piotr Bębenek i dr inż. Łukasz Mach, wykładowcy WEiZ. Zespół przygotował metodologię identyfikacji specjalizacji regionalnej gospodarki.
U jej podłoża są trzy etapy transferu wiedzy: wymyślenie innowacji, przeniesienie jej do praktyki rynkowej i takie wypromowanie, by znalazła odbiorców poza regionem i krajem, co da nam rozpoznawalność i przewagę konkurencyjną. Jeden z pomysłów do nowej RSIWO polega na wspieraniu nie najmocniejszych, ale najbardziej obiecujących dziedzin gospodarki, które nie w pełni nie realizują opisane trzy etapy.
W ramach prac nad strategią - jak informuje OCRG - zaplanowano dwa spotkania o charakterze warsztatowym, które odbyły się w czerwcu i wrześniu. - Efektem tych spotkań jest opracowanie analizy SWOT, której zapisy, po sformułowaniu, zostały następnie zrangowane przez uczestników warsztatów - mówi Joanna Żurawska z Działu Innowacji OCRG, która organizuje prace nad strategią z ramienia tej instytucji. - Skonsultowano też wybór regionalnych specjalizacji inteligentnych w województwie opolskim, aktualnie obowiązujących i nowych przestrzeni oraz działalności, które takimi specjalizacjami mogłyby się stać w przyszłości.
Aktualnie trwają prace nad formułowaniem celów strategicznych. Nowa strategia innowacji ma być dokumentem uwzględniającym potrzeby różnych środowisk w obszarze innowacji . Powinna być gotowa - po konsultacjach - do końca grudnia 2019.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?