Złota Setka. Pierwszy taki ranking w regionie

Edyta Hanszke
Uczestnicy wtorkowej konferencji z zaciekawieniem przeglądali dodatek, który dołączymy do czwartkowego wydania.
Uczestnicy wtorkowej konferencji z zaciekawieniem przeglądali dodatek, który dołączymy do czwartkowego wydania. sławomir mielnik
Pełną lista firm, które znalazły się w zestawieniach "Złota Setka 2012", opublikujemy w czwartek w papierowym wydaniu Nowej Trybuny Opolskiej oraz na stronie strefabiznesu.nto.pl.

Do zbudowania pierwszej „Złotej Setki” wykorzystaliśmy dane ekonomiczne zawarte w Krajowym Rejestrze Sądowym. Pod uwagę wzięliśmy wyniki tych firm, które w 2012 roku osiągnęły obroty powyżej 25 mln zł oraz uzyskały dodatni wynik finansowy w 2012 i 2011 roku.

- Stworzyliśmy dwa zestawienia po 100 firm. Pierwsze, pod nazwą Filary Opolskiej Gospodarki, w którym jedynym kryterium był zysk netto w 2012 roku. W drugim - Finansowych Tygrysach Opolskiej Gospodarki - analizowaliśmy pięć wskaźników ekonomicznych - mówił dr inż. Łukasz Mach, który opracowywał wyniki finansowe zebrane przez studentów pod opieką dr. Piotra Zamelskiego.

Pierwsze miejsce wśród filarów zajęły Górażdże Cement SA z Choruli, znany producent cementu, należący do Grupy Heidelberg. Jacek Pałącarz, przedstawiciel Górażdży, przyznał, że nr 1 dla jego firmy w pierwszym zestawieniu nie był zaskoczeniem. - Jesteśmy duzi, więc i zyski mamy odpowiednio wysokie - ocenił. - Ciekawsze było drugie zestawienie, bo ono pokazuje, jak rzeczywiście radzą sobie regionalne firmy.

Finansowym Tygrysem Opolskiej Gospodarki okazała się Stegu, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z Jełowej. To rodzinne przedsiębiorstwo, które w tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia działalności, zajmuje się produkcją kamienia dekoracyjnego, a ostatnio także elementów dekoracyjnych z drewna.

Uczestnicy wczorajszej konferencji z zaciekawieniem przeglądali dodatek nto z wynikami rankingu i prezentacją firm. Dołączymy go do czwartkowego wydania naszej gazety.
- Dla nas ważne są nie tylko nowe inwestycje. Nie zapominamy o firmach, które już są w regionie i reinwestują, a które pokazano w tym rankingu - komentował Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

Europosłanka Danuta Jazłowiecka apelowała do przedsiębiorców, by dobrze wykorzystali unijne pieniądze i by inwestowali w pracowników. 

- To był swoisty pilotaż „Złotej Setki” - podkreślił Krzysztof Zyzik, redaktor naczelny nto. - Kolejne edycje chcemy poszerzyć m.in. o takie dane jak zatrudnienie, wysokość płaconych w regionie podatków, a nawet działania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu.

Prof. Joachim Foltys, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania PO i koordynator prac badawczych, zapewnił, że na bazie „Złotej Setki” powstanie gospodarcza mapa regionu.
- Będziemy ją stale uzupełniać, rozszerzając liczbę firm objętych badaniami i udoskonalając metodologię - mówił.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska