Nasza Loteria

Zmarł ks. Walenty Kozioł. Przez 36 lat posługiwał w Szonowie i Klisinie. Wspierał kapłana niezłomnego ks. Michała Norka

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Zmarł ks. Walenty Kozioł (1940-2023). Przez 36 lat był proboszczem w Szonowie i Klisinie.
Zmarł ks. Walenty Kozioł (1940-2023). Przez 36 lat był proboszczem w Szonowie i Klisinie. Diecezja opolska / Wikipedia (Ralf Lotys Sicherlich)
Ks. Walenty Kozioł jako proboszcz przez 36 lat posługiwał wiernym w Klisinie i Szonowie. Wcześniej był wikarym m.in. w Strzelcach Opolskich i Głubczycach. W okresie PRL otoczył opieką represjonowanego przez reżym komunistyczny ks. Michała Norka. Ostatnie lata życia spędził w Głogówku. Znane są terminy uroczystości żałobnych i pogrzebowych.

Z nadzieją zmartwychwstania informujemy, że w niedzielę 19 listopada 2023 r. w 84. roku życia i w 57. roku kapłaństwa zmarł ks. Walenty Werner Koziol, emerytowany proboszcz Rzymskokatolickiej Parafii św. Jadwigi w Szonowie i ex currendo Rzymskokatolickiej Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Klisinie – poinformowano na stronie diecezji opolskiej.

Walenty Kozioł pochodził z Bytomia. Urodził się 5 lipca 1940 roku w rodzinie Konrada i Marii zd. Dworaczek. W 1954 r. ukończył szkołę podstawową w Bytomiu-Karbiu. Naukę kontynuował w bytomskim liceum ogólnokształcącym. Po dziesiątej klasie przeniósł się do liceum dla pracujących w Bytomiu. Tam w 1960 roku uzyskał świadectwo dojrzałości, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Nysie.

Po drugim roku seminarium formacja przyszłego kapłana została przerwana przez służbę wojskową – obowiązkową w tamtych czasach dla alumnów. Odbywał ją w Tarnowie.

Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa Franciszka Jopa 12 czerwca 1967 roku w kościele pw. Trójcy Świętej w Bytomiu. Jako wikary na pierwszą placówkę trafił na dwa lata do parafii św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich. Następnie w latach 1969–1972 był wikariuszem w Gliwicach, później w latach 1972–1973 w Zabrzu-Mikulczycach. W latach 1973–1977 posługiwał w parafii Narodzenia N.M.P. w Głubczycach.

W 1977 roku mianowano go proboszczem parafii św. Jadwigi w Szonowie i ex currendo parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Klisinie. Tam otoczył kapłańską opieką i wsparciem ks. Michała Norka, kapłana represjonowanego przez reżym komunistyczny, który po pobycie w stalinowskim więzieniu we Wronkach był kolejno pacjentem szpitala w Branicach i domu opieki w Klisinie.

Ks. Kozioł służył w Klisinie i Szonowie przez 36 lat aż do przejścia na emeryturę w 2013 roku. Zamieszkał wtedy w Głogówku.
W 1988 roku otrzymał od biskupa opolskiego tytuł dziekana honorowego.

Zmarł ks. Walenty Kozioł - Uroczystości żałobne:

  • Msze św. żałobne zostaną odprawione we wtorek 21 listopada 2023 r.:
    - o godz. 16.00 w kościele pw. św. Jadwigi w Szonowie,
    - o godz. 18.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Klisinie.
  • Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w środę 22 listopada 2023 r. o godz. 11.00 w kościele pw. św. Bartłomieja w Głogówku. Po Mszy św. indywidualne przejście lub przejazd samochodem na cmentarz w Głogówku, gdzie nastąpi pochówek.

Przez 36 lat był proboszczem w Szonowie i Klisinie.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska