Zmarła Marianna Pędich. Służyła w Powstaniu Warszawskim, a po wojnie była pediatrą w Opolu. Spoczęła na cmentarzu w Opolu-Półwsi

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Kapitan Marianna Pędich ps. "Bogna" została pochowana na cmentarzu komunalnym w Opolu-Półwski
Kapitan Marianna Pędich ps. "Bogna" została pochowana na cmentarzu komunalnym w Opolu-Półwski Krystyna Ejzerman
W sobotę (9 grudnia) na cmentarzu w Opolu-Półwsi pożegnano kpt. Mariannę Pędich pseudonim „Bogna”, sanitariuszkę z Powstania Warszawskiego i znanego opolskiego pediatrę. Służba w Armii Krajowej była początkiem drogi zawodowej.

Nazwisko Pędich przyjęła po mężu. Urodziła się w Warszawie 21 listopada 1926 w rodzinie Bolesława i Bronisławy Zdunków. Była uczennicą i absolwentką Gimnazjum im. Zofii Łabusiewicz w Warszawie przy ul. Kępnej 17 (Praga Północ). Przed Powstaniem Warszawskim Zdunkowie mieszkali przy ulicy Wiarusów na Grochowie.

Jak czytamy na stronach Muzeum Powstania Warszawskiego, młoda Marianna od lutego 1942 roku była w szeregach Armii Krajowej. Do konspiracji przystąpiła dzięki prezesce Sodalicji Mariańskiej, której Marianna była członkiem. Spotkania odbywały się w domu przy ul. Wiarusów 32.

Odbyła szkolenia z zakresu pomocy sanitarnej i pracy konspiracyjnej. Jej przełożoną i komendantką sanitarną Obwodu była dyplomowana pielęgniarka Daria Izabella Kwiatkowska pseudonimy „Aida” oraz „Iza”. Zajęcia teoretyczne i praktyczne odbywały się pod kierunkiem Włodzimierza Okońskiego, ówczesnego studenta medycyny oraz dyplomowanej pielęgniarki Teresy Kamińskiej. Lekarzem naczelnym Obwodu był dr med. Jerzy Wilczyński „Poraj”.

Podczas walk powstańczych w 1944 roku służyła w VI Obwodzie (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej, w 3. rejonie - punkcie sanitarnym przy ul. Zamienieckiej. Następnie niosła pomoc w szpitalu zakaźnym utworzonym w szkole przy ul. Siennickiej 15.

Po zakończeniu wojny studiowała medycynę. Gdy zdobyła dyplom lekarski, otrzymała nakaz pracy w Opolu. Przepracowała w zawodzie 44 lata.

- Poznałam panią Mariannę podczas pobytu w szpitalu po porodzie w 1972 r. – wspomina Krystyna Ejzerman, prezes okręgu opolskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. - Ona jako pediatra przychodziła codziennie z wizytą. Zapoznawała się kartą pacjenta i uśmiechając się relacjonowała każdej mamie z pamięci informacje o jej dzieciątku. Jak trzeba było kochać to, co się robi, żeby wykazywać się taką troską i zainteresowaniem? Zaznaczam, że w tamtym czasie dzieci rodziło się dużo więcej, a mamy widywały je podczas karmienia przez godzinę.

Pani Marianna była odznaczona Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Odznaką Pamiątkową ŚZŻAK "Kolumbowie Rocznik 20".

Zmarła 2 grudnia 2023 roku w Opolu. Jest pochowana na cmentarzu komunalny w Opolu-Półwsi, kwatera 4U, rząd 5, grób 3.

Źródło: www.1944.pl

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska