Co zmieniają nowe przepisy? Od teraz dopłaty z budżetu państwa będą przysługiwały producentom rolnym w wysokości do 65% składki z tytułu ubezpieczenia upraw.
Dotyczy to stawek taryfowych ubezpieczenia nieprzekraczających: 3,5% sumy ubezpieczenia upraw zbóż, kukurydzy, rzepaku jarego, rzepiku, ziemniaków lub buraków cukrowych oraz 5% sumy ubezpieczenia upraw rzepaku ozimego, warzyw gruntowych, chmielu, tytoniu, drzew i krzewów owocowych, truskawek lub roślin strączkowych.
Producenci owoców i warzyw gruntowych mają teraz dostęp do ubezpieczeń z dopłatami z budżetu państwa do składek przy stawkach taryfowych wyższych niż 6% sumy ubezpieczenia tych upraw. Nowelizacja przewiduje, że dopłaty będą stosowane do 65% składki obliczonej przy stawce taryfowej stanowiącej 5% sumy ubezpieczenia. Ma to sprawić, że rolnicy będą ubezpieczali wiecej upraw.
Kolejną korzystną zmianą, którą wprowadziły nowe przepisy jest skrócenie z 30 do 14 dni terminu, od którego następuje odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń po zawarciu umowy obowiązkowego ubezpieczenia upraw rolnych, w przypadku powodzi i suszy.
Dzięki nowelizacji od 11 lipca tego roku jest mozliwe ubezpieczanie upraw i zwierząt w grupach zakładów ubezpieczeń współpracujących na podstawie porozumienia koasekuracyjnego. Czyli w przypadku, kiedy kilka zakładów zamierza wspólnie ubezpieczać producentów i partycypować w ryzyku ubezpieczeniowym.
Źródło: www.sejm.gov.pl