Zmieniają się twoje rysy? To może być objaw choroby

Redakcja
Ta przypadłość to akromegalia. Trudno ją rozpoznać, ale można ją leczyć.

Ważne

Ważne

Inne objawy akromegalii:

nadmierna potliwość, poty nocne
uporczywe bóle kostno-stawowe
bóle głowy, głównie okolicy czołowej, występujące rano
bezdech senny, chrapanie
sen przerywany, senność w ciągu dnia
obrzmienie tkanek miękkich
nadciśnienie tętnicze
zaburzenia rytmu serca
wole tarczycowe
zaburzenia gospodarki węglowodanowej

O akromegalii do tej pory niewiele się mówiło, tymczasem zaczyna ona stanowić problem - mówi Stanisław Kowarzyk, specjalista chorób wewnętrznych i endokrynolog z Nysy. - Jest to choroba wywołana przez guza przysadki, wydzielającego zbyt dużą ilość hormonu wzrostu. Gdy w organizmie znajduje się go w nadmiarze, to wtedy dochodzi do przerostu narządów zewnętrznych i wewnętrznych. Następuje u dorosłej osoby na przykład zmiana rysów twarzy, polegająca na przeroście żuchwy i nosa, poszerzeniu i uwypukleniu czoła, powiększeniu łuków brwiowych i pogrubieniu warg. Pewne zmiany człowiek może w miarę wcześnie sam zauważyć. Wystarczy, że weźmie dowód osobisty ze zdjęciem swojej twarzy i porówna je z tym, co widzi w lustrze.

Następuje też zmiana sylwetki. Wydłużają się nogi, powiększają stopy. Okazuje się, że np. zimowe buty z ubiegłej zimy już nie pasują, uwierają. Rękawiczki robią się za małe. Przestaje pasować obrączka - z powodu pogrubienia palców. Są to najczęstsze objawy akromegalii. Ale może też ulec pogrubieniu głos, bo dochodzi do przerostu strun głosowych.

Bardzo groźne są przede wszystkim zmiany, których na zewnątrz nie widać - podkreśla dr Stanisław Kowarzyk. - Chodzi o powiększenie się narządów wewnętrznych: zwłaszcza serca i tarczycy, gdyż powoduje to zaburzenia w funkcjonowaniu tych organów, prowadzi do ich niewydolności. Przy akromegalii w porę nierozpoznanej rośnie też ryzyko zapadnięcia na choroby nowotworowe. Na przykład dochodzi do wzrostu guza w jelicie grubym.
Akromegalia jest rozpoznawana w Polsce zdecydowanie rzadziej, niż to wynika z europejskich statystyk. Często więc pacjenci chodzą od lekarza do lekarza, aż wreszcie ktoś postawi u nich właściwą diagnozę. Tymczasem opóźnione rozpoznanie prowadzi do nieodwracalności zmian - głównie kostnych i metabolicznych.

- W naszym województwie wykrywa się miesięcznie kilka takich przypadków, ale sądzimy, że jest ich więcej - dodaje nyski endokrynolog.

Jeśli akromegalia jest zdiagnozowana stosunkowo wcześnie, to wtedy istnieje szansa na skuteczne leczenie i zapobiegnięcie rozwojowi powikłań. Pacjent otrzymuje leki hamujące działanie hormonu odpowiedzialnego za rozwój niekorzystnych zmian w organizmie. Podaje się je choremu w formie zastrzyków raz na dwa tygodnie. Czeka go operacja, polegająca na usunięciu guzka przysadki. Jej przebieg nie jest tak dramatyczny, jak mogłoby się wydawać. Nie trzeba otwierać czaszki, gdyż do guzka jest dostęp przez nos.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska