Zmieniły się przepisy dotyczące zatrudnienia cudzoziemców

Dorota Richter
Kordian Miachalak, rzecznik prasowy wojewody opolskiego (www.opole.uw.gov.pl)
Kordian Miachalak, rzecznik prasowy wojewody opolskiego (www.opole.uw.gov.pl)
- W związku z nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, 1 lutego weszły w życie nowe przepisy dotyczące zatrudnienia cudzoziemców - informuje Kordian Michalak, rzecznik prasowy wojewody opolskiego.

Cudzoziemcy ubiegający się o wydanie zezwolenia na pracę nie muszą już przechodzić dwuetapowego procesu (przyrzeczenie, zezwolenie), a jedynie potrzebują zezwolenie. Wydane może być maksymalnie na okres trzech lat.

 

Nowa ustawa wprowadza rozróżnienie na pięć typów zezwoleń (od „A” do „E”). Podzielone są w zależności od podmiotu powierzającego wykonywanie pracy i typu pracy, którą ma wykonywać:

 

A - dotyczy cudzoziemca wykonującego pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie umowy z podmiotem, którego siedziba lub miejsce zamieszkania albo oddział, zakład lub inna forma zorganizowanej działalności znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ponad 90 proc. wpływających wniosków)

 

B - dotyczy cudzoziemca wykonującego pracę polegającą na pełnieniu funkcji w zarządzie osoby prawnej wpisanej do rejestru przedsiębiorców lub będącej spółką kapitałową w organizacji przez okres przekraczający 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy

 

C - dotyczy cudzoziemca wykonującego pracę u pracodawcy zagranicznego, delegowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres przekraczający 30 dni w roku kalendarzowym do oddziału lub zakładu podmiotu zagranicznego, jego podmiotu zależnego lub podmiotu powiązanego długoterminową umową o współpracy z pracodawcą zagranicznym

 

D - dotyczy cudzoziemca wykonującego pracę u pracodawcy zagranicznego, nieposiadającego oddziału, zakładu lub innej formy zorganizowanej działalności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, delegowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu realizacji usługi o charakterze tymczasowym i okazjonalnym (usługa eksportowa)

 

E - dotyczy cudzoziemca wykonującego pracę u pracodawcy zagranicznego, delegowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres przekraczający 3 miesiące w ciągu kolejnych 6 miesięcy w innym celu, niż wskazany w pkt 2 – 4

 

Nowa ustawa precyzuje właściwość wojewodów do wydania poszczególnych typów zwolnienia, warunki jego uzyskania oraz właściwość miejscową starosty udzielającego informacji o sytuacji na lokalnym rynku pracy.

 

Ustawa nakłada również obowiązki na pracodawcę

 

Pracodawca zobowiązany jest między innymi do tłumaczenia umowy o pracę na język zrozumiały dla cudzoziemca, odpowiednie określenie wysokości wynagrodzenia, niezwłocznego informowania organu wydającego zezwolenie o niepodjęciu przez cudzoziemca pracy w okresie 3 miesięcy od daty rozpoczęcia ważności zezwolenia lub jej zakończenia wcześniej niż 3 miesiące przed upływem ważności.

 

W ustawie określone są również przypadki, kiedy wydane zezwolenie zachowuje lub może zachować ważność. Dotyczy to również przypadków, w których wojewoda wydaje decyzję o odmowie wydania zezwolenia.

Zaś starosta zobowiązany jest do określenia jednolitego wzoru i trybu przekazywania informacji na temat możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy, jak również do wydania takiej informacji w terminie od 7 lub od 14 dni od dnia złożenia oferty w przypadku organizowania rekrutacji.

 

Również ustalono wzór informacji o zmianach dotyczących między innymi zatrudnienia cudzoziemca i danych pracodawcy, przekazywanych do organu wydającego zezwolenie przez pracodawcę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska