Zniszczenie Warszawy w czasie II wojny światowej i odbudowa stolicy: w kolejną rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

Renata Lesiakowska, IPN w Lublinie
Mieszkańcy masowo powracali do Warszawy, spontanicznie przystępując do odbudowy, z nadzieją na przywrócenie miastu stołecznego charakteru
Mieszkańcy masowo powracali do Warszawy, spontanicznie przystępując do odbudowy, z nadzieją na przywrócenie miastu stołecznego charakteru archiwum IPN
1 sierpnia 1944 r. rozpoczęło się powstanie warszawskie. Trwało do 3 października 1944 r. W nocy z 2 na 3 października 1944 r. w Ożarowie Mazowieckim podpisano układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie, ze strony Komendy Głównej Armii Krajowej sygnowali go płk Kazimierz Iranek-Osmecki "Jarecki" i ppłk Zygmunt Dobrowolski "Zyndram".

Powstanie stanowiło część akcji „Burza”, która zakładała, że podjęcie otwartej walki z okupantem niemieckim i ujawnienie się Polskiego Państwa Podziemnego wobec Sowietów wzmocni międzynarodową pozycję władz polskich i spowoduje uznanie ich praw. Jednak, mimo bohaterskiej postawy powstańców rachuby te z wielu powodów zawiodły.

W wyniku walk zginęło około 16 tysięcy żołnierzy AK i innych organizacji wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego, dalsze 15 tysięcy trafiło do niemieckiej niewoli. Wśród żołnierzy I Armii Wojska Polskiego (stworzonej ze „spóźnionych do Andersa”, podporządkowanej operacyjnie Armii Czerwonej), którzy po zatrzymaniu przez Stalina ofensywy na prawym brzegu Wisły samodzielnie spieszyli na pomoc walczącym rodakom straty wynosiły około 5,5 tysiąca zabitych i rannych.

Ofiary wśród ludności cywilnej były znacznie większe. Szacuje się, że zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilów, zarówno w wyniku działań wojennych, jak i niemieckich zbrodni (największa z nich, Rzeź Woli, przeprowadzona w pierwszych dniach sierpnia pociągnęła za sobą kilkadziesiąt tysięcy ofiar). Około 600 tys.- 650 tys. osób musiało opuścić Warszawę i okoliczne miejscowości (szacunki dotyczące powstania są obarczone znacznym marginesem błędu, ze względu na zacieranie śladów zbrodni przez stronę niemiecką oraz brak wystarczającej liczby pozostałych przy życiu świadków).

W czasie powstania warszawskiego zniszczeniu uległo około 25 proc. zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, po jego zakończeniu Niemcy przystąpili do systematycznego, nieuzasadnionego względami strategicznymi palenia i wyburzania miasta. Oddziały niszczycielskie, tzw. Technische Nothilfe wypełniały rozkazy do ostatnich dni przed przesunięciem się linii frontu, które nastąpiło w styczniu 1945 r.

Szacuje się, że w sumie w czasie II wojny światowej część Warszawy, która w II Rzeczpospolitej pełniła funkcję stołeczną został zniszczona w około 84 proc.

Za wyjątkowo przewrotne, nawet jak na standardy niemieckiej propagandy w okresie III Rzeszy należy uznać to, że prasa niemiecka wychodząca w Generalnym Gubernatorstwie przedstawiała zniszczenia dokonane w trakcie i po powstaniu jako powstałe w 1939, w wyniku nieracjonalnego przedłużania przez polskie władze wojny obronnej.

Poszukując dalszych i bliższych przyczyn

O swoich planach zniszczenia Warszawy, względnie jej degradacji do roli niewielkiego miasta prowincjonalnego Hitler informował najbliższe otoczenie już na początku wojny. Powstanie warszawskie stanowiło dla niego wygodny pretekst do realizacji tych zamierzeń. Brak sprzeciwu wobec takiej decyzji (dla porównania: rozkaz zburzenia Paryża nie został przez niemieckich generałów wykonany) to dodatkowe świadectwo skuteczności oddziaływania propagandy nazistowskiej na niemieckie społeczeństwo. Polaków przedstawiano w niej jako naród o niskiej wartości, nie potrafiący tworzyć życia miejskiego. Powstanie miast na ziemiach polskich wyjaśniano migracją niemiecką z czasów średniowiecza, a tego trudno było doszukać się w przypadku Warszawy. Ponadto, część nazistowskich funkcjonariuszy patrzyła na Warszawę wyłącznie jak na siedlisko kierującej polskim państwem podziemnym inteligencji i uważała, że zniknięcie tego miasta z mapy to sposób na rozwiązanie większość niemieckich problemów w Generalnym Gubernatorstwie. Tego typu spostrzeżenia odnotowywał w swoim dzienniku generalny gubernator Hans Frank, który poza tym darzył ziemie polskie pewną specyficzną sympatią i pragną przekształcić je w „kraj wzorcowy” – oczywiście nur für Deutsche.

W Pruszkowie i na gruzach miasta

Od 25 października 1944 r. pobyt na terenie Warszawy był zabroniony. Ludność cywilna trafiła do obozu przejściowego w Pruszkowie, skąd wywożono ją do innych miejscowości Generalnego Gubernatorstwa lub na roboty do Niemiec. Z kilkuset tysięcy osób zmuszonych do ewakuacji około 5 proc. (30 tys.) zdołało opuścić obóz na własną rękę.

W ruinach Warszawy, z reguły w piwnicach najbardziej zniszczonych domów, którym nie groziło celowe wyburzanie ukrywało się nadal kilkaset osób. Warunki egzystencji tzw. „Robinsonów warszawskich” były niezwykle trudne, zarówno ze względu na kompletnie zniszczoną infrastrukturę miejską, brak żywności, trudność ze znalezieniem wody, choroby, jak i przez to, że Niemcy uznali ukrywających się za dywersantów.

Warszawiaków Sen o Warszawie

Mieszkańcy zaczęli powracać do Warszawy w dniu jej zajęcia przez Armię Czerwoną, to jest 17 stycznia, od razu spontanicznie przystępując do odbudowy, z nadzieją na przywrócenie miastu stołecznego charakteru. 22 stycznia powstało społeczne Biuro Organizacji Odbudowy m.st. Warszawy. W lutym przekształcono je w działające już formalnie Biuro Odbudowy Stolicy. Instytucję tą rozwiązano w 1951 r., jednak sama odbudowa trwała do lat 70. Ze względu na skalę zniszczeń było to przedsięwzięcie pionierskie w dziejach światowej urbanistyk (architektom planującym w 1945 r. odbudowę stawiano zarzut braku realizmu, a nazwę Biura przemianowywano kpiąco na „Boże Odbuduj Stolicę”). W 1980 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisano zrekonstruowaną warszawską starówkę.

Trudno wycenić koszty naprawy strat, jakie Warszawa poniosła w czasie wojny. Na odbudowę samego Zamku Królewskiego w latach 1971-1975 zebrano 420 mln złotych oraz 400 tys. dolarów (inicjatywa wśród Polaków na emigracji spotkała się z mieszanymi uczuciami, rozgorzała żywa dyskusja na temat tego, czy nawet w takim celu należy współpracować z władzami PRL; pojawiły się także głosy, że odbudowę Zamku powinny sfinansować i zorganizować Niemcy). Nie do wyliczenia jest wartość robocizny, zwłaszcza tej wykonywanej społecznie.

***

Zarówno bohaterska walka Powstańców Warszawskich, jak i odbudowa miasta stały się jednymi z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski i najważniejszymi doświadczeniami pokoleniowymi mieszkańców Stolicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zniszczenie Warszawy w czasie II wojny światowej i odbudowa stolicy: w kolejną rocznicę wybuchu powstania warszawskiego - Kurier Lubelski

Komentarze 40

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andrzej
2 sierpnia, 20:46, Stańczyk:

Ta wstrętna komuna odbudowała nie tylko Warszawę ale i cały kraj.Zelektryfikowała Polskę a gamoni ze wsi i miast nauczyła pisać i czytać.Ułożyła poprawne stosunki z "Inkwizycja" nie pozwalając im na wybudowanie kilku tysięcy kościołów co oni i tak "potajemnie" zrobili .A potem przyszła Solidarność i ...................

4 sierpnia, 6:52, Ehh:

Za Komuny bylo tak,,zle",ze ludzie czuli sie tak bezpiecznej, że byl rekordowy przyrost naturalny .Budowano przez Polakow i dla Polaków. No ale późnej międzynarodowka z LiS(lichwarzy i spekulantów)postanowiła ten kraj zniszczyć,,,urynkowic",czyli przejąć środki produkcji a Wolnych Polaków zniewolic ,,prawnie "i materialnie.

4 sierpnia, 19:06, .:

Patrz pan, a na Zachodzie mieli dużo lepiej i to bez tej komuny.

I też mieli wojnę.

4 sierpnia, 21:29, Edi:

A wiesz pan że na zachodzie ludzie mieli lepiej tylko dlatego że kapitaliści rozumieli że jeśli u nich ludzie nie będą mieli lepiej niż w bloku socjalistycznym to będą mieli rewolucję i " komuna" będzie do Lizbony? Popatrz pan teraz co się dzieje w USA , Wielkiej Brytanii czy w krajach Europy zachodniej, mam na myśli poziom życia klasy robotniczej, jedź pan i pogadaj z nimi.

5 sierpnia, 10:20, Pp:

Piedrolisz przygłupie.

Oni po prostu mieli lepiej, bo w komunie wszystko szło nie tak. Brakowało papieru toaletowego, sznurka do wiązałek, cukru i mięsa.

5 sierpnia, 11:18, Edi:

Nie zniżę się do pańskiego poziomu, nie używam w stosunku do osób słów wulgarnych i obraźliwych.

To co napisałem jest prawdą, jeśli jeździ pan za granice i zna języki proponuje porozmawiać z ludźmi zwłaszcza w starszym wieku.

c

Czasy komuny znam z autopsji , nie twierdzę że były wspaniałe ale jak ktoś tu słusznie napisał wyprowadziły zwłaszcza wiejska społeczność oraz miejska robotniczą z nędzy oraz umożliwiły im korzystanie z oświaty i nauki. Sporo obecnych profesorów z różnych dziedzin wywodzi się z tych środowisk i to są fakty. Oprócz wskazanych przeze mnie przyczyn należy wymienić również uprzemysłowienie krajów zachodnich podczas gdy u nas po odzyskaniu niepodległości były jeszcze w wielu miejscach stosunki wręcz feudalne, była pańszczyzna i dziesięcina w postaci darmowej pracy na rzecz proboszcza. Na podhalu występowało to jeszcze w późnych latach dwudziestych i początku trzydziestych.

Jeśli chodzi o niedobory żywności i innych środków to doskonale wiem kiedy występowały i jakie były tego przyczyny. Ponadto napisze tylko że na początku dekady Gierka wołowina była tańsza od wieprzowiny a na pastwiskach wiejskich pasły się miliony krów. O jakości mięsa i wyrobów tez warto wspomnieć , była nieporównywalnie lepsza od dzisiejszych. Pamiętam jak Gomółka podniósł ceny i kilka lub kilkanaście groszy zależnie od produktu i w wyniku zamieszek w kraju musiał ustąpić. Po jego rządach kraj nie nawet 1 dolara długu. Gierek postawił na uprzemysłowienie kraju i poprawę życia społeczeństwa, miliony rodzin ze wsi otrzymały mieszkania z c.o.,ciepłą wodą i gazem. Niestety ci ludzie jeszcze niewiele rozumieli, w dodatku podburzani przez duchowieństwo, w kościołach śpiewano "ojczyznę wolną racz...", dali się omamić i wystąpili przy kolejnych podwyżkach żywności o kilkadziesiąt groszy przeciwko władzy. O roli polskiego papieża, agencjach finansujących polską rewolucję solidarnościową, /USA oficjalnie przyznały się do finansowania rewolucji w Polsce/ dużo by pisać. Faktem jest że polscy robotnicy jako jedyni na świecie wywalczyli sobie dziki, dziewiętnastowieczny kapitalizm który obecnie jest łagodzony.

na tym zakończę,zachęcam do lektury poważnej literatury w tym zakresie ponieważ nie sądzę aby pan pamiętał tamte czasy.

Nic dodać nic ująć

P
Pp
6 sierpnia, 18:29, je...aćPO/PIS:

AL i GLowcy strzelali powstańcom w plecy,takie są fakty.

Piedrolisz przygłupie

j
je...aćPO/PIS
AL i GLowcy strzelali powstańcom w plecy,takie są fakty.
P
Pp
2 sierpnia, 20:46, Stańczyk:

Ta wstrętna komuna odbudowała nie tylko Warszawę ale i cały kraj.Zelektryfikowała Polskę a gamoni ze wsi i miast nauczyła pisać i czytać.Ułożyła poprawne stosunki z "Inkwizycja" nie pozwalając im na wybudowanie kilku tysięcy kościołów co oni i tak "potajemnie" zrobili .A potem przyszła Solidarność i ...................

4 sierpnia, 6:52, Ehh:

Za Komuny bylo tak,,zle",ze ludzie czuli sie tak bezpiecznej, że byl rekordowy przyrost naturalny .Budowano przez Polakow i dla Polaków. No ale późnej międzynarodowka z LiS(lichwarzy i spekulantów)postanowiła ten kraj zniszczyć,,,urynkowic",czyli przejąć środki produkcji a Wolnych Polaków zniewolic ,,prawnie "i materialnie.

4 sierpnia, 19:06, .:

Patrz pan, a na Zachodzie mieli dużo lepiej i to bez tej komuny.

I też mieli wojnę.

4 sierpnia, 21:29, Edi:

A wiesz pan że na zachodzie ludzie mieli lepiej tylko dlatego że kapitaliści rozumieli że jeśli u nich ludzie nie będą mieli lepiej niż w bloku socjalistycznym to będą mieli rewolucję i " komuna" będzie do Lizbony? Popatrz pan teraz co się dzieje w USA , Wielkiej Brytanii czy w krajach Europy zachodniej, mam na myśli poziom życia klasy robotniczej, jedź pan i pogadaj z nimi.

5 sierpnia, 10:20, Pp:

Piedrolisz przygłupie.

Oni po prostu mieli lepiej, bo w komunie wszystko szło nie tak. Brakowało papieru toaletowego, sznurka do wiązałek, cukru i mięsa.

5 sierpnia, 13:28, Czuj:

Mieso i papier do [wulgaryzm] sczescia nie daja !Nie oddalbym mojego dziecinstwa i wieku nastolatka za te dzisiejsze komputery komorki czy co to dzis dzieci dostaja !! To co przezylem i zobaczylem to dzieci dnia dzisiejszego nigdy nie poznaja !!!

Zachodnie dzieci też miały szczęśliwe dzieciństwo. I to pomimo dobrobytu. Twoje dzieciństwo było "szczęśliwe", bo niemal każdy je tak wspomina, ale twoje szczęście nie wynikało z kartek na mięso, komuny, ZOMO, czy braku srrajtaśmy.

P
Pp
2 sierpnia, 20:46, Stańczyk:

Ta wstrętna komuna odbudowała nie tylko Warszawę ale i cały kraj.Zelektryfikowała Polskę a gamoni ze wsi i miast nauczyła pisać i czytać.Ułożyła poprawne stosunki z "Inkwizycja" nie pozwalając im na wybudowanie kilku tysięcy kościołów co oni i tak "potajemnie" zrobili .A potem przyszła Solidarność i ...................

4 sierpnia, 6:52, Ehh:

Za Komuny bylo tak,,zle",ze ludzie czuli sie tak bezpiecznej, że byl rekordowy przyrost naturalny .Budowano przez Polakow i dla Polaków. No ale późnej międzynarodowka z LiS(lichwarzy i spekulantów)postanowiła ten kraj zniszczyć,,,urynkowic",czyli przejąć środki produkcji a Wolnych Polaków zniewolic ,,prawnie "i materialnie.

4 sierpnia, 19:06, .:

Patrz pan, a na Zachodzie mieli dużo lepiej i to bez tej komuny.

I też mieli wojnę.

4 sierpnia, 21:29, Edi:

A wiesz pan że na zachodzie ludzie mieli lepiej tylko dlatego że kapitaliści rozumieli że jeśli u nich ludzie nie będą mieli lepiej niż w bloku socjalistycznym to będą mieli rewolucję i " komuna" będzie do Lizbony? Popatrz pan teraz co się dzieje w USA , Wielkiej Brytanii czy w krajach Europy zachodniej, mam na myśli poziom życia klasy robotniczej, jedź pan i pogadaj z nimi.

6 sierpnia, 09:43, Ehh:

Znaczy gdzie?Polska po wojnie była całkowicie zniszczona i POLSKA nie miala KOLONI!Stad sam proces odbudowy trwal dluzej Cały tzw.zachód to państwa KOLONIALNE,czyli takie, które swój dobrobyt w dużej mierze zawdzięczaj czesto pracy niewolniczej!W tzw Zachód tez odbudowywali bandziorki zza oceanu, którzy jako jedyny kraj z przedwojennych dominantow światowej polityki i gospodarki NIE miał wojny na swoim terenie (nie licząc Pearl Hartbour) i jako jedyny kraj na 2 WS zarobili krocie i w myśl łacińskiej zasady IS FECIT, CUI PRODEST dziś robi to samo organizując wojne poza swoimi granicami. To jak dziś z Białorusia,wszelakie niedostatki, to nie wina Białorusi i tamtejszego systemu, tylo BANDYTÓW, którzy nakładają sankcje na Białoruś. Poza tym każdy kraj na tzw .

Zachodzie w latach 1945 -1989 mial swoje problemy.Wystarczy poczytać historię danego kraju.

Piedrolisz przygłupie. Skala zniszczeń była większa choćby w Niemczech, ale te zachodnie jakoś szybciej się odbudowały.

I nigdzie w Europie Zachodniej nie było w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych kartek żywnościowych, talonów na samochód, ani dwudziestoletnich kolejek po mieszkanie.

Może to dlatego ludzie uciekali na Zachód, a nie odwrotnie?

E
Ehh
2 sierpnia, 20:46, Stańczyk:

Ta wstrętna komuna odbudowała nie tylko Warszawę ale i cały kraj.Zelektryfikowała Polskę a gamoni ze wsi i miast nauczyła pisać i czytać.Ułożyła poprawne stosunki z "Inkwizycja" nie pozwalając im na wybudowanie kilku tysięcy kościołów co oni i tak "potajemnie" zrobili .A potem przyszła Solidarność i ...................

4 sierpnia, 6:52, Ehh:

Za Komuny bylo tak,,zle",ze ludzie czuli sie tak bezpiecznej, że byl rekordowy przyrost naturalny .Budowano przez Polakow i dla Polaków. No ale późnej międzynarodowka z LiS(lichwarzy i spekulantów)postanowiła ten kraj zniszczyć,,,urynkowic",czyli przejąć środki produkcji a Wolnych Polaków zniewolic ,,prawnie "i materialnie.

4 sierpnia, 19:06, .:

Patrz pan, a na Zachodzie mieli dużo lepiej i to bez tej komuny.

I też mieli wojnę.

4 sierpnia, 21:29, Edi:

A wiesz pan że na zachodzie ludzie mieli lepiej tylko dlatego że kapitaliści rozumieli że jeśli u nich ludzie nie będą mieli lepiej niż w bloku socjalistycznym to będą mieli rewolucję i " komuna" będzie do Lizbony? Popatrz pan teraz co się dzieje w USA , Wielkiej Brytanii czy w krajach Europy zachodniej, mam na myśli poziom życia klasy robotniczej, jedź pan i pogadaj z nimi.

Znaczy gdzie?Polska po wojnie była całkowicie zniszczona i POLSKA nie miala KOLONI!Stad sam proces odbudowy trwal dluzej Cały tzw.zachód to państwa KOLONIALNE,czyli takie, które swój dobrobyt w dużej mierze zawdzięczaj czesto pracy niewolniczej!W tzw Zachód tez odbudowywali bandziorki zza oceanu, którzy jako jedyny kraj z przedwojennych dominantow światowej polityki i gospodarki NIE miał wojny na swoim terenie (nie licząc Pearl Hartbour) i jako jedyny kraj na 2 WS zarobili krocie i w myśl łacińskiej zasady IS FECIT, CUI PRODEST dziś robi to samo organizując wojne poza swoimi granicami. To jak dziś z Białorusia,wszelakie niedostatki, to nie wina Białorusi i tamtejszego systemu, tylo BANDYTÓW, którzy nakładają sankcje na Białoruś. Poza tym każdy kraj na tzw .

Zachodzie w latach 1945 -1989 mial swoje problemy.Wystarczy poczytać historię danego kraju.

W
W
Bronisław Komorowski, Jerzy Szmajdziński, Radosław Sikorski, Aleksander Szczygło, Bogdan Klich, Tomasz Siemoniak, Antoni Macierewicz i Mariusz Błaszczak - to osiem osób, w kolejności chronologicznej, które w XXI wieku pełniło funkcję ministra obrony narodowej w Polsce. Pracownia SW Research zapytała w badaniu dla "Rzeczpospolitej", kto z nich jest najgorszym szefem MON-u. Niemal co trzeci badany - 31,1 proc. - wskazał Antoniego Macierewicza. Zwycięstwo w tym rankingu jest wyraźne, ponieważ drugiego w zestawieniu Mariusza Błaszczaka wskazało 9,4 proc. ankietowanych.
W
W
2 sierpnia, 20:46, Stańczyk:

Ta wstrętna komuna odbudowała nie tylko Warszawę ale i cały kraj.Zelektryfikowała Polskę a gamoni ze wsi i miast nauczyła pisać i czytać.Ułożyła poprawne stosunki z "Inkwizycja" nie pozwalając im na wybudowanie kilku tysięcy kościołów co oni i tak "potajemnie" zrobili .A potem przyszła Solidarność i ...................

4 sierpnia, 6:52, Ehh:

Za Komuny bylo tak,,zle",ze ludzie czuli sie tak bezpiecznej, że byl rekordowy przyrost naturalny .Budowano przez Polakow i dla Polaków. No ale późnej międzynarodowka z LiS(lichwarzy i spekulantów)postanowiła ten kraj zniszczyć,,,urynkowic",czyli przejąć środki produkcji a Wolnych Polaków zniewolic ,,prawnie "i materialnie.

4 sierpnia, 19:06, .:

Patrz pan, a na Zachodzie mieli dużo lepiej i to bez tej komuny.

I też mieli wojnę.

4 sierpnia, 21:29, Edi:

A wiesz pan że na zachodzie ludzie mieli lepiej tylko dlatego że kapitaliści rozumieli że jeśli u nich ludzie nie będą mieli lepiej niż w bloku socjalistycznym to będą mieli rewolucję i " komuna" będzie do Lizbony? Popatrz pan teraz co się dzieje w USA , Wielkiej Brytanii czy w krajach Europy zachodniej, mam na myśli poziom życia klasy robotniczej, jedź pan i pogadaj z nimi.

5 sierpnia, 10:20, Pp:

Piedrolisz przygłupie.

Oni po prostu mieli lepiej, bo w komunie wszystko szło nie tak. Brakowało papieru toaletowego, sznurka do wiązałek, cukru i mięsa.

Bronisław Komorowski, Jerzy Szmajdziński, Radosław Sikorski, Aleksander Szczygło, Bogdan Klich, Tomasz Siemoniak, Antoni Macierewicz i Mariusz Błaszczak - to osiem osób, w kolejności chronologicznej, które w XXI wieku pełniło funkcję ministra obrony narodowej w Polsce. Pracownia SW Research zapytała w badaniu dla "Rzeczpospolitej", kto z nich jest najgorszym szefem MON-u. Niemal co trzeci badany - 31,1 proc. - wskazał Antoniego Macierewicza. Zwycięstwo w tym rankingu jest wyraźne, ponieważ drugiego w zestawieniu Mariusza Błaszczaka wskazało 9,4 proc. ankietowanych.

C
Czuj
2 sierpnia, 20:46, Stańczyk:

Ta wstrętna komuna odbudowała nie tylko Warszawę ale i cały kraj.Zelektryfikowała Polskę a gamoni ze wsi i miast nauczyła pisać i czytać.Ułożyła poprawne stosunki z "Inkwizycja" nie pozwalając im na wybudowanie kilku tysięcy kościołów co oni i tak "potajemnie" zrobili .A potem przyszła Solidarność i ...................

4 sierpnia, 6:52, Ehh:

Za Komuny bylo tak,,zle",ze ludzie czuli sie tak bezpiecznej, że byl rekordowy przyrost naturalny .Budowano przez Polakow i dla Polaków. No ale późnej międzynarodowka z LiS(lichwarzy i spekulantów)postanowiła ten kraj zniszczyć,,,urynkowic",czyli przejąć środki produkcji a Wolnych Polaków zniewolic ,,prawnie "i materialnie.

4 sierpnia, 19:06, .:

Patrz pan, a na Zachodzie mieli dużo lepiej i to bez tej komuny.

I też mieli wojnę.

4 sierpnia, 21:29, Edi:

A wiesz pan że na zachodzie ludzie mieli lepiej tylko dlatego że kapitaliści rozumieli że jeśli u nich ludzie nie będą mieli lepiej niż w bloku socjalistycznym to będą mieli rewolucję i " komuna" będzie do Lizbony? Popatrz pan teraz co się dzieje w USA , Wielkiej Brytanii czy w krajach Europy zachodniej, mam na myśli poziom życia klasy robotniczej, jedź pan i pogadaj z nimi.

5 sierpnia, 10:20, Pp:

Piedrolisz przygłupie.

Oni po prostu mieli lepiej, bo w komunie wszystko szło nie tak. Brakowało papieru toaletowego, sznurka do wiązałek, cukru i mięsa.

5 sierpnia, 13:28, Czuj:

Mieso i papier do [wulgaryzm] sczescia nie daja !Nie oddalbym mojego dziecinstwa i wieku nastolatka za te dzisiejsze komputery komorki czy co to dzis dzieci dostaja !! To co przezylem i zobaczylem to dzieci dnia dzisiejszego nigdy nie poznaja !!!

Dupa nie jest slowem wulgarnym.

C
Czuj
3 sierpnia, 21:14, Turbodymomen 🇵🇱:

P i e r d o l i c i e

jakbyście zamiast mózgu mieli sowieckie gówno

a ty masz govno amerykanskich swiniopasow !

C
Czuj
2 sierpnia, 20:46, Stańczyk:

Ta wstrętna komuna odbudowała nie tylko Warszawę ale i cały kraj.Zelektryfikowała Polskę a gamoni ze wsi i miast nauczyła pisać i czytać.Ułożyła poprawne stosunki z "Inkwizycja" nie pozwalając im na wybudowanie kilku tysięcy kościołów co oni i tak "potajemnie" zrobili .A potem przyszła Solidarność i ...................

4 sierpnia, 6:52, Ehh:

Za Komuny bylo tak,,zle",ze ludzie czuli sie tak bezpiecznej, że byl rekordowy przyrost naturalny .Budowano przez Polakow i dla Polaków. No ale późnej międzynarodowka z LiS(lichwarzy i spekulantów)postanowiła ten kraj zniszczyć,,,urynkowic",czyli przejąć środki produkcji a Wolnych Polaków zniewolic ,,prawnie "i materialnie.

4 sierpnia, 19:06, .:

Patrz pan, a na Zachodzie mieli dużo lepiej i to bez tej komuny.

I też mieli wojnę.

4 sierpnia, 21:29, Edi:

A wiesz pan że na zachodzie ludzie mieli lepiej tylko dlatego że kapitaliści rozumieli że jeśli u nich ludzie nie będą mieli lepiej niż w bloku socjalistycznym to będą mieli rewolucję i " komuna" będzie do Lizbony? Popatrz pan teraz co się dzieje w USA , Wielkiej Brytanii czy w krajach Europy zachodniej, mam na myśli poziom życia klasy robotniczej, jedź pan i pogadaj z nimi.

5 sierpnia, 10:20, Pp:

Piedrolisz przygłupie.

Oni po prostu mieli lepiej, bo w komunie wszystko szło nie tak. Brakowało papieru toaletowego, sznurka do wiązałek, cukru i mięsa.

Mieso i papier do [wulgaryzm] sczescia nie daja !Nie oddalbym mojego dziecinstwa i wieku nastolatka za te dzisiejsze komputery komorki czy co to dzis dzieci dostaja !! To co przezylem i zobaczylem to dzieci dnia dzisiejszego nigdy nie poznaja !!!

E
Edi
2 sierpnia, 20:46, Stańczyk:

Ta wstrętna komuna odbudowała nie tylko Warszawę ale i cały kraj.Zelektryfikowała Polskę a gamoni ze wsi i miast nauczyła pisać i czytać.Ułożyła poprawne stosunki z "Inkwizycja" nie pozwalając im na wybudowanie kilku tysięcy kościołów co oni i tak "potajemnie" zrobili .A potem przyszła Solidarność i ...................

4 sierpnia, 6:52, Ehh:

Za Komuny bylo tak,,zle",ze ludzie czuli sie tak bezpiecznej, że byl rekordowy przyrost naturalny .Budowano przez Polakow i dla Polaków. No ale późnej międzynarodowka z LiS(lichwarzy i spekulantów)postanowiła ten kraj zniszczyć,,,urynkowic",czyli przejąć środki produkcji a Wolnych Polaków zniewolic ,,prawnie "i materialnie.

4 sierpnia, 19:06, .:

Patrz pan, a na Zachodzie mieli dużo lepiej i to bez tej komuny.

I też mieli wojnę.

4 sierpnia, 21:29, Edi:

A wiesz pan że na zachodzie ludzie mieli lepiej tylko dlatego że kapitaliści rozumieli że jeśli u nich ludzie nie będą mieli lepiej niż w bloku socjalistycznym to będą mieli rewolucję i " komuna" będzie do Lizbony? Popatrz pan teraz co się dzieje w USA , Wielkiej Brytanii czy w krajach Europy zachodniej, mam na myśli poziom życia klasy robotniczej, jedź pan i pogadaj z nimi.

5 sierpnia, 10:20, Pp:

Piedrolisz przygłupie.

Oni po prostu mieli lepiej, bo w komunie wszystko szło nie tak. Brakowało papieru toaletowego, sznurka do wiązałek, cukru i mięsa.

Nie zniżę się do pańskiego poziomu, nie używam w stosunku do osób słów wulgarnych i obraźliwych.

To co napisałem jest prawdą, jeśli jeździ pan za granice i zna języki proponuje porozmawiać z ludźmi zwłaszcza w starszym wieku.

c

Czasy komuny znam z autopsji , nie twierdzę że były wspaniałe ale jak ktoś tu słusznie napisał wyprowadziły zwłaszcza wiejska społeczność oraz miejska robotniczą z nędzy oraz umożliwiły im korzystanie z oświaty i nauki. Sporo obecnych profesorów z różnych dziedzin wywodzi się z tych środowisk i to są fakty. Oprócz wskazanych przeze mnie przyczyn należy wymienić również uprzemysłowienie krajów zachodnich podczas gdy u nas po odzyskaniu niepodległości były jeszcze w wielu miejscach stosunki wręcz feudalne, była pańszczyzna i dziesięcina w postaci darmowej pracy na rzecz proboszcza. Na podhalu występowało to jeszcze w późnych latach dwudziestych i początku trzydziestych.

Jeśli chodzi o niedobory żywności i innych środków to doskonale wiem kiedy występowały i jakie były tego przyczyny. Ponadto napisze tylko że na początku dekady Gierka wołowina była tańsza od wieprzowiny a na pastwiskach wiejskich pasły się miliony krów. O jakości mięsa i wyrobów tez warto wspomnieć , była nieporównywalnie lepsza od dzisiejszych. Pamiętam jak Gomółka podniósł ceny i kilka lub kilkanaście groszy zależnie od produktu i w wyniku zamieszek w kraju musiał ustąpić. Po jego rządach kraj nie nawet 1 dolara długu. Gierek postawił na uprzemysłowienie kraju i poprawę życia społeczeństwa, miliony rodzin ze wsi otrzymały mieszkania z c.o.,ciepłą wodą i gazem. Niestety ci ludzie jeszcze niewiele rozumieli, w dodatku podburzani przez duchowieństwo, w kościołach śpiewano "ojczyznę wolną racz...", dali się omamić i wystąpili przy kolejnych podwyżkach żywności o kilkadziesiąt groszy przeciwko władzy. O roli polskiego papieża, agencjach finansujących polską rewolucję solidarnościową, /USA oficjalnie przyznały się do finansowania rewolucji w Polsce/ dużo by pisać. Faktem jest że polscy robotnicy jako jedyni na świecie wywalczyli sobie dziki, dziewiętnastowieczny kapitalizm który obecnie jest łagodzony.

na tym zakończę,zachęcam do lektury poważnej literatury w tym zakresie ponieważ nie sądzę aby pan pamiętał tamte czasy.

P
Pp
2 sierpnia, 20:46, Stańczyk:

Ta wstrętna komuna odbudowała nie tylko Warszawę ale i cały kraj.Zelektryfikowała Polskę a gamoni ze wsi i miast nauczyła pisać i czytać.Ułożyła poprawne stosunki z "Inkwizycja" nie pozwalając im na wybudowanie kilku tysięcy kościołów co oni i tak "potajemnie" zrobili .A potem przyszła Solidarność i ...................

4 sierpnia, 6:52, Ehh:

Za Komuny bylo tak,,zle",ze ludzie czuli sie tak bezpiecznej, że byl rekordowy przyrost naturalny .Budowano przez Polakow i dla Polaków. No ale późnej międzynarodowka z LiS(lichwarzy i spekulantów)postanowiła ten kraj zniszczyć,,,urynkowic",czyli przejąć środki produkcji a Wolnych Polaków zniewolic ,,prawnie "i materialnie.

4 sierpnia, 19:06, .:

Patrz pan, a na Zachodzie mieli dużo lepiej i to bez tej komuny.

I też mieli wojnę.

4 sierpnia, 21:29, Edi:

A wiesz pan że na zachodzie ludzie mieli lepiej tylko dlatego że kapitaliści rozumieli że jeśli u nich ludzie nie będą mieli lepiej niż w bloku socjalistycznym to będą mieli rewolucję i " komuna" będzie do Lizbony? Popatrz pan teraz co się dzieje w USA , Wielkiej Brytanii czy w krajach Europy zachodniej, mam na myśli poziom życia klasy robotniczej, jedź pan i pogadaj z nimi.

Piedrolisz przygłupie.

Oni po prostu mieli lepiej, bo w komunie wszystko szło nie tak. Brakowało papieru toaletowego, sznurka do wiązałek, cukru i mięsa.

E
Edi
2 sierpnia, 20:46, Stańczyk:

Ta wstrętna komuna odbudowała nie tylko Warszawę ale i cały kraj.Zelektryfikowała Polskę a gamoni ze wsi i miast nauczyła pisać i czytać.Ułożyła poprawne stosunki z "Inkwizycja" nie pozwalając im na wybudowanie kilku tysięcy kościołów co oni i tak "potajemnie" zrobili .A potem przyszła Solidarność i ...................

4 sierpnia, 6:52, Ehh:

Za Komuny bylo tak,,zle",ze ludzie czuli sie tak bezpiecznej, że byl rekordowy przyrost naturalny .Budowano przez Polakow i dla Polaków. No ale późnej międzynarodowka z LiS(lichwarzy i spekulantów)postanowiła ten kraj zniszczyć,,,urynkowic",czyli przejąć środki produkcji a Wolnych Polaków zniewolic ,,prawnie "i materialnie.

4 sierpnia, 19:06, .:

Patrz pan, a na Zachodzie mieli dużo lepiej i to bez tej komuny.

I też mieli wojnę.

A wiesz pan że na zachodzie ludzie mieli lepiej tylko dlatego że kapitaliści rozumieli że jeśli u nich ludzie nie będą mieli lepiej niż w bloku socjalistycznym to będą mieli rewolucję i " komuna" będzie do Lizbony? Popatrz pan teraz co się dzieje w USA , Wielkiej Brytanii czy w krajach Europy zachodniej, mam na myśli poziom życia klasy robotniczej, jedź pan i pogadaj z nimi.

.
2 sierpnia, 20:46, Stańczyk:

Ta wstrętna komuna odbudowała nie tylko Warszawę ale i cały kraj.Zelektryfikowała Polskę a gamoni ze wsi i miast nauczyła pisać i czytać.Ułożyła poprawne stosunki z "Inkwizycja" nie pozwalając im na wybudowanie kilku tysięcy kościołów co oni i tak "potajemnie" zrobili .A potem przyszła Solidarność i ...................

4 sierpnia, 6:52, Ehh:

Za Komuny bylo tak,,zle",ze ludzie czuli sie tak bezpiecznej, że byl rekordowy przyrost naturalny .Budowano przez Polakow i dla Polaków. No ale późnej międzynarodowka z LiS(lichwarzy i spekulantów)postanowiła ten kraj zniszczyć,,,urynkowic",czyli przejąć środki produkcji a Wolnych Polaków zniewolic ,,prawnie "i materialnie.

Patrz pan, a na Zachodzie mieli dużo lepiej i to bez tej komuny.

I też mieli wojnę.

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska