Żniwa 2016. Mniej pożarów na opolskich polach. Bo więcej pada

Edyta Hanszke
Pożar w Siedlcu.
Pożar w Siedlcu. Radosław Dimitrow
Do ostatniego niebezpiecznego zdarzenia doszło w środę. Rolnikowi w Borkach Wielkich w powiecie oleskim prasa wciągnęła rękę.

Straż pożarna podsumowała najgorętszy, a zarazem najbardziej niebezpieczny okres w rolnictwie, kiedy dochodzi do największej liczby wypadków - czas żniw. Strażacy sprawdzili okres od połowy czerwca do połowy sierpnia.

 

Z danych wynika, że w tym roku pożarów jest dużo mniej (212) niż w tym samym okresie przed rokiem (446). - To efekt bardziej deszczowego lata. Opady sprawiają, że na polach nie jest tak sucho i nie dochodzi do pożarów - wyjaśnia bryg. Adam Janiuk, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu i na dowód przytacza też inne liczby: w ubiegłym roku spłonęły 552 hektary, podczas gdy w 2016 - 149 hektarów.

 

Przyczyny wybuchu pożarów podczas prac polowych są podobne. - Najczęściej winy należy szukać w niesprawnym sprzęcie. Wiele maszyn sprowadzanych jest z Niemiec, a stosowane w nich kalamitki, jeśli nie zostały odpowiednio posmarowane, zacierają się i nagrzewają. Następnie dochodzi do zapalenia pyłu wytwarzanego podczas młócenia zboża, który osiada wszędzie - wyjaśnia Adam Janiuk.    

 

4 sierpnia w Siedlcu w powiecie strzeleckim zajęło się ściernisko po skoszonym zbożu, słoma i sprasowane bale na powierzchni ok. 15 ha. Ogień uszkodził też prasę zwijającą na ściernisku. W akcji brało udział 11 zastępów strażackich, konieczne było użycie samolotów do zabezpieczenia sąsiednich upraw i lasów. Straty oszacowano na 100 tys. zł. Przyczyną była awaria maszyny.

 

Tego samego dnia w Ujeździe pożar strawił 10 hektarów ścierniska i samochód osobowy. To właśnie jego kierowca podprowadził do zajęcia się resztek słomy, jeżdżąc autem po polu. - Katalizatory umieszczone w rurze wydechowej sprawiają, że powstaje tam bardzo wysoka temperatura. Wystarczy dotknąć taką rozgrzaną rurą do słomy i pożar gotowy - wyjaśnia oficer prasowy opolskiej straży.

Łączna liczba pożarów podczas żniw na Opolszczyźnie:
2011 - 187
2012 - 175
2013 - 182
2014 - 217
2015 - 446
2016 - 212

Według strażackich statystyk spadła też, na szczęście, liczba wypadków w rolnictwie w czasie najbardziej intensywnych prac polowych. W tym roku odnotowano 21 takich zdarzeń, przed rokiem - 30.  

2011 - 22
2012 - 26
2013 - 19
2014 - 26
2015 - 30
2016 - 21

13 sierpnia w Żytniowie w powiecie oleskim doszło do tragicznego wypadku - ciągnik rolniczy przygniótł mężczyznę na drodze gruntowej ok. 1 km od zabudowań. Z kolei 22 lipca na drodze krajowej nr 11 w Kluczborku doszło do wypadku samochodu osobowego z ciągnikiem rolniczym. 3 osoby zostały ranne, w tym jedno dziecko podróżujące samochodem. Straty wyceniono na 15 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska