Znów zapalą znicze dla rotmistrza Pileckiego w rocznicę jego śmierci. Zaproszenie do Głubczyc i Głuchołaz

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Zapalanie zniczy w rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego to zwyczaj zapoczątkowany w Głubczycach i Głuchołazach kilka lat temu (2022).
Zapalanie zniczy w rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego to zwyczaj zapoczątkowany w Głubczycach i Głuchołazach kilka lat temu (2022). Marcin Żukowski
W sobotę 25 maja przypada kolejna, 76. rocznica rotmistrza Witolda Pileckiego. O polskim bohaterze przypomną m.in. w Głubczycach i Głuchołazach.

- Zapraszamy do wspólnego uczczenia rotmistrza Pileckiego. Od godziny 21.00 będziemy zapalali i układali znicze. Będzie modlitwa, śpiewanie i okazja do podzielenia się własną refleksją - mówi Maria Magdalena Ziomko, prezes opolskiego oddziału Stowarzyszenia Odra-Niemen.

Z zapalonych zniczy zostanie ułożony napis „Pilecki”. Wydarzenie tradycyjnie odbędzie się przy figurze maryjnej na rynku w Głubczycach.

Podobną akcję przygotowują harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Głuchołazach, którzy swoje spotkanie zaplanowali przy pomniku weteranów walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej przy ul. Jana Pawła II. Rozpoczną również o 21.00. Każdy może dołączyć do inicjatywy. Nie trzeba przynosić swoich zniczy, gdyż te zapewnia Stowarzyszenie Odra-Niemen.

Zamordowany o 21.30

Witold Pilecki był oficerem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w KL Auschwitz (dał się celowo aresztować podczas łapanki), powstańcem warszawskim i żołnierzem 2. Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po II wojnie światowej wrócił do rządzonej przez komunistów Polski, gdzie tworzył siatkę wywiadowczą zbierającą informacje o sytuacji politycznej w kraju. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy stalinowskiej bezpieki 8 maja 1947 roku. Skazano go na karę śmierci. Wyrok wykonano, poprzez strzał w tył głowy, 25 maja o godz. 21.30 w więzieniu mokotowskim przy Rakowieckiej w Warszawie. Jego szczątków wciąż nie odnaleziono.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska