Zobacz, jak wyglądało Olesno 30 lat temu [wideo]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Wideo
od 16 lat
Pochodzący z Olesna Franz Gnacy opublikował w internecie film, nakręcony w Oleśnie w 1986 roku.

Film ma 5,5 minuty, nakręcony został w 1986 roku. Pokazuje najważniejsze miejsca w Oleśnie.

Pierwsze kadry pokazują drewniany kościół św. Anny. Dla zabytkowej świątyni z 1517 roku trzydzieści lat niewiele znaczy. Z zewnątrz wygląda ta samo. Warto jednak pamiętać, że w środku w 1986 roku był jeszcze bezcenny tryptyk ze szkoły Wita Stwosza, który został skradziony w 1994 roku.

Następnie autor pokazuje nam widok na deptak przy ul. Pieloka z wieżą kościoła Bożego Ciała w tle, Rynek, Małe Przedmieście (wówczas ul. 1 Maja), Wielkie Przedmieście (wówczas ul. Marchlewskiego).

Pierwsze wrażenie jest takie, że Olesno w ciągu 30 lat mocno się zmieniło. W rzeczywistości jednak najważniejsze zmiany (przebudowa Rynku, zburzenie starego szpitala i przebudowa na supermarket) nastąpiły w ciągu kilku ostatnich latach! W 1986 roku stał już nowy szpital przy ul. Klonowej, ale stary szpital również nadal działał.

Wrażenie wielkiej zmiany bierze się stąd, że budynki miały wówczas szarobure elewacje, deptaki zbudowane był ze starych szarych płyt chodnikowych, na ulicach jeździły maluchy, syreny, polonezy i trabanty.

Zmieniła się bardzo moda, dotycząca zarówno ubrań, jak i fryzury (ta wszechobecna trwała ondulacja u pań!).

Jak widać na filmie, w Oleśnie było dużo więcej zieleni - zarówno kwiaty na klombach, jak i korony przydrożnych drzew były dużo bujniejsze, nie przycinano ich tak mocno jak dzisiaj.

To kolejny archiwalny film pokazujący Olesno, jaki opublikowano w internecie.

Wcześniej Oleskie Muzeum Regionalne pokazało pokazało kilka filmów nakręconych przez członków Amatorskiego Klubu Filmowego "Jupiter" w Oleśnie. Zrekonstruowano i trzy filmy: najstarszą kronikę filmową Olesna z 1963 roku, obchody Dni Olesna z 1968 roku oraz "Bank miast".

Na następnych stronach pokazujemy wszystkie filmy.
W kronice filmowej Olesna z 1963 roku (komentarz czyta Jan Tylman) pokazano panoramę miasta, obchody święta pracy 1 Maja, podczas której przemawiał I sekretarz Komitetu Powiatowego PZPR Eugeniusz Bednarczyk i sekretarz Powiatowej Rady Narodowej Henryk Hajduk. Na filmie widać także występ artystyczny młodzieży oleskich szkół oraz pochód pierwszomajowy oraz zawody motocyklistów.

Dni Olesna w 1968 roku, które zorganizowano w czerwcu. W tle słychać przemówienie przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej Jerzy Uteckiego. W filmie oglądamy zawody sportowe i występy artystyczne w amfiteatrze, w tym Międzynarodowy Turniej Tańca Towarzyskiego, który obejrzało 5 tysięcy oleśnian.

Bank 440 - II wejście - rok 1976
"Bank 440" zwany Bankiem Miast to turniej, polegający na współzawodnictwie miast, emitowany w latach siedemdziesiątych na antenie Telewizji Polskiej. Olesno konkurowało z wielkopolskim Pleszewem (wygrało tę rywalizację).

Film z 1967 roku pokazała też Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Oleśnie. Nagranie ma 13 minut, widać na nim mleczarnię przy ul. Dworcowej w Oleśnie, rozlewnię w Gorzowie Śląskim i Lasowicach Małych, a także dworzec kolejowy i dom kultury w Oleśnie.

Największym rarytasem jest film z 1940 roku, na którym pokazano Kluczbork, Gorzów Śląski oraz Olesno, a także sunącą po torach słynną ciuchcię Paulinkę.

Można też zobaczyć, jak Olesno wyglądało w XVII wieku. Na filmie można zobaczyć oczywiście tylko makietę miasta, sporządzoną na podstawie najstarszego zachowanego planu miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska