Zobacz, jak wyglądało Opole w XVIII wieku

Archwium MŚO
Archwium MŚO
Makietę przedstawiającą dawną zabudowę miasta prezentuje Muzeum Śląska Opolskiego.

XVIII-wieczne Opole szczegółowo przedstawia makieta 3 na 4 metry. Prawdopodobnie już od czerwca przyszłego roku zostanie włączona do przygotowywanej stałej wystawy historycznej. Wykonała ją specjalistyczna firma z Poznania na podstawie planu widokowego Fryderyka Bernarda Wernera i jego szczegółowych rysunków najważniejszych obiektów w mieście. Były to: ratusz, klasztor i kościół oo. Franciszkanów, kolegiata św. Krzyża, klasztor i kościół Dominikanów "Na górce", a także kościół i kolegium Jezuitów.

Przypuszcza się, że Werner, który przygotowywał się do pracy, wspinając się na najwyższy punkt w mieście, tym razem czynił obserwacje z dwu wież: ratuszowej i zamkowej, z tej drugiej już poza murami Opola. Mimo że był doskonałym rysownikiem, nie uniknął błędów - wieżę kościoła franciszkańskiego przedstawił na wewnętrznym dziedzińcu, gdy tymczasem zawsze stała przy ulicy. Z tego powodu budowanie makiety trzeba było poprzedzić szczegółową analizą i obliczeniami i przenieść je na plan szczegółowy.

XVIII-wieczne Opole zajmowało powierzchnię około 16 ha, wchodziło się doń czterema bramami: Bytomską, Zamkową, Odrzańską i Gosławicką. W obrębie murów 261 domów zamieszkiwało 1765 osób. Bruk był tylko na Rynku i sąsiednich ulicach, na innych grzęzło się w błocie.

Ponad zabudowę wyrastał ratusz, otoczony dwunastoma kramami i trzema domami. Obok stał pręgierz. W ratuszu, jako że na mocy traktatu austriacko-pruskiego z 1742 r. miasto przypadło Prusom, urzędowali Prusacy wyznania ewangelickiego, językiem urzędowym był niemiecki.

Ponad połowa mieszkańców zajmowała się rzemiosłem; cukiernicy, szewcy, stolarze, kapelusznicy i rzemieślnicy byli stowarzyszeni w 16 cechach. Miasto uchodziło za ważny ośrodek handlu świniami.

O oprawę plastyczną, zlokalizowanej na I piętrze MŚO makiety XVIII-wiecznego Opola, zadbali Marek i Maciej Mikulscy. Wykorzystali szkice Fryderyka Bernarda Wernera i obraz Opola z czasów zarazy.

Ekspozycję można oglądać, korzystając z automatycznego oprowadzania w wersjach polsko-, angielsko- i niemieckojęzycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska