Źródło to znak rozpoznawczy i marka Dobrodzienia

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
„Źródło” odbywa się zwykle w czasie zbliżonym do Nocy Świętojańskiej.
„Źródło” odbywa się zwykle w czasie zbliżonym do Nocy Świętojańskiej. DOKIS Dobrodzień
Multikulturowe wydarzenie od blisko ćwierćwiecza udowadnia, że różnorodność nie jest zagrożeniem, ale wartością. Oprócz popisów zespołów artystycznych towarzyszą mu zwykle wykłady, warsztaty, kiermasze twórczości ludowej, a także degustacja regionalnych smakołyków.

Międzynarodowe Spotkania Zespołów Artystycznych Mniejszości Narodowych i Etnicznych „Źródło” w tym roku odbyło się w Dobrodzieniu już po raz 24. Trzydniowe wydarzenie w barwnej formie przybliżało piękno poszczególnych mniejszości. Nieodłącznym elementem „Źródła” są m.in. koncerty, na których nie może zabraknąć rodzimej twórczości, w wykonaniu Zespołu Pieśni Regionalnej z Dobrodzienia.

- Na koncerty zapraszaliśmy nie tylko do sali widowiskowej, ale również w mniej oczywiste miejsca. Na przestrzeni lat one odbywały się m.in. na cmentarzu żydowskim czy w zabytkowym kościele, gdzie wystąpił zespół prawosławny – wspomina Agnieszka Hurnik, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Biblioteki Publicznej w Dobrodzieniu. – Dużą popularnością zawsze cieszą się warsztaty ginących zawodów, m.in. tkactwa, wyrobów drewnianych, glinianych czy wikliniarstwa. Mieliśmy też warsztaty malowania na szkle, prowadzone przez Góralki.

Mieszkańcy każdego roku z niecierpliwością czekają na występ zespołu dziecięcego z ukraińskiego Czortkowa, czyli partnerskiego miasta Dobrodzienia. Wrażenia po nim na długo pozostają w pamięci. Ale „Źródło” to też wystawy tematyczne, fora popularno-naukowe, degustacje regionalnych smakołyków i wiele innych.

- Ziemię dobrodzieńską wyróżnia wielokulturowość, dlatego naszym obowiązkiem jest ją pielęgnować – mówi Agnieszka Hurnik. - Mamy u nas Ślązaków, Kresowian, przedstawicieli mniejszości niemieckiej... Dawniej na tych terenach mieszkali też Husyci oraz społeczność żydowska. Wszystko to sprawiło, że Dobrodzień jest wielobarwnym, kulturowym tyglem. Pięknym tego przykładem jest Rynek, na którym w zgodnym trójkącie stał dawniej kościół katolicki, ewangelicki i synagoga (dziś na miejscu synagogi stoi dom kultury). Uznaliśmy, że tego bogactwa nie można zaprzepaścić.

„Źródło” odbywa się zwykle w czasie zbliżonym do Nocy Świętojańskiej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska