Zwrot w temacie ważnego ekologicznego projektu. Opinia była negatywna, jest pozytywna

Piotr Guzik
Piotr Guzik
W ubiegłym tygodniu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej negatywnie zaopiniował proekologiczny opolski projekt, którego skutkiem miało być stworzenie kompleksowego systemu zarządzania jakością powietrza w regionie.
W ubiegłym tygodniu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej negatywnie zaopiniował proekologiczny opolski projekt, którego skutkiem miało być stworzenie kompleksowego systemu zarządzania jakością powietrza w regionie. Piotr Krzyzanowski
W ubiegłym tygodniu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej negatywnie zaopiniował proekologiczny opolski projekt, którego skutkiem miało być stworzenie kompleksowego systemu zarządzania jakością powietrza w regionie. W środę władze jednostki zmieniły zdanie i obiecały dofinansować inicjatywę. To owoc interwencji Marcina Ociepy.

W połowie stycznia urząd marszałkowski chwalił się, że Opolszczyzna jako jedyne województwo w Polsce zamierza aplikować do programu LIFE w Komisji Europejskiej. Projekt wart około 12 mln zł zakłada m.in. opracowanie regionalnej aplikacji umożliwiającej monitorowanie jakości powietrza, zakup czujników w każdej gminie i wyposażenie urzędów w nowoczesny.

W ramach projektu w każdej gminie ma się też pojawić doradca, który pomoże mieszkańcom w wyborze najlepszego ekologicznego źródła ogrzewania.

Podczas sesji 22 stycznia marszałek Andrzej Buła poinformował, że do urzędu dotarła informacja, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej postanowił negatywnie zaopiniować projekt i nie przyznać mu wsparcia. Padły zarzuty o złą współpracę z jednostkami podległymi władzom rządowym, mającym mieć tło polityczne z racji tego, że w regionie rządzi koalicja KO-MN-PSL, a w Warszawie karty rozdaje obóz prawicy.

Brak wsparcia ze strony NFOŚiGW oznaczał poważną komplikację i ryzyko, że 26 samorządów, które postanowiły współpracować z władzami województwa, musiałoby zwiększyć finansowanie inicjatywy.

W środę 30 stycznia Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii oraz radny klubu PiS w sejmiku, poinformował, że na odbywającym się tego dnia posiedzeniu zarządu NFOŚiGW zdecydowano o zmianie rekomendacji dla opolskiego projektu z negatywnej na pozytywną. Jak ustaliliśmy, Marcin Ociepa o to zabiegał.

Inicjatywa ma otrzymać 4 miliony złotych dofinansowania.

Informację potwierdza Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska w urzędzie marszałkowskim. – Oficjalne potwierdzenie otrzymaliśmy około godziny 15. Z tego, co słyszałem, to owoc zabiegów wielu osób, zarówno pana ministra, jak i władz samorządów, które są zrzeszone w tym projekcie – wylicza.

– Dla mnie życie i zdrowie mieszkańców to absolutny priorytet – stwierdza Marcin Ociepa. - Czas skończyć z bezradnością i zacząć realnie walczyć o czyste powietrze na Opolszczyźnie. Zachęcałbym do większej otwartości na dialog z rządem dla dobra mieszkańców regionu, zamiast ideologicznego zacietrzewienia – komentuje.

Zobacz: Razem Przeciw Smogowi - jak lasy oczyszczają powietrze?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska