100 lat temu niemiecki sąd zarejestrował I Dzielnicę Związku Polaków w Niemczech. Obchody w Opolu

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
W Opolu uczczono 100. rocznicę zarejestrowania przez niemiecki sąd I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech.
W Opolu uczczono 100. rocznicę zarejestrowania przez niemiecki sąd I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Marcin Żukowski
We wtorek 7 listopada w Opolu uczczono setną rocznicę zarejestrowania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. - Przyznawanie się do bycia Polakiem w przedwojennych Niemczech było aktem wielkiej odwagi - przekonywali uczestnicy uroczystości i zachęcali do wzorowania się na tamtym pokoleniu. Na ulicy Krakowskiej prezentowana jest wystawa przybliżająca historię Rodłaków.

W lutym minęło 100 lat od powołania pierwszej dzielnicy Związku Polaków w Niemczech, która jako siedzibę wybrała Opole. W całym 1923 roku powstawały kolejne dzielnice na terenie całego państwa niemieckiego. Oficjalna rejestracja opolskiej Dzielnicy nastąpiła 7 listopada 1923 roku w Sądzie Obwodowym w Berlinie, a dwa tygodnie później Dzielnica I uzyskała prawo reprezentowania mniejszości polskiej Śląska Opolskiego w dotyczących jej sprawach. Dokładnie w setną rocznicę tamtego wydarzenia, 7 listopada 2023 roku, przy Pomniku Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego w Opolu zorganizowano oficjalne uroczystości.

– Praca u podstaw, wychowywanie młodzieży, patriotyzm na każdym kroku. To były główne cele Związku Polaków w Niemczech. Organizacja prowadziła szeroką działalność, której celem było utrzymanie kultury i rodzimego języka wśród Polaków zamieszkujących w Niemczech – przypominał Przemysław Zych, wiceprezydent Opola.

Zasady łączące Polaków w Niemczech zostały spisane, jako Pięć Prawd Polaków.

- Oni nie bali się mówić „jesteśmy Polakami”. Chcieli być wierni wierze swoich przodków - wyznawali ją i w niej wychowywali swoje dzieci. Nie chcieli, żeby ktokolwiek źle mówił o Matce, za którą uważali Rzeczpospolitą. Jakże piękna jest szczególnie jedna z tych prawd – „Polak Polakowi bratem”. Weźmy sobie dziś do serca te prawdy, wedle których żyli ludzie dziś przez nas wspominani - zachęcał wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski.

Za głoszenie tych prawd członkowie ZPwN często płacili najwyższą cenę – z ceną życia włącznie.

- Trzeba wspomnieć, że z chwilą, gdy powstał Związek Polaków w Niemczech niemieckie służby zaczęły wpisywać wszystkich na listę wrogów Rzeszy - przypominała wiceprezes Stowarzyszenia Rodło Opole Urszula Zajączkowską i dodała, że według szacunków w obozach koncentracyjnych osadzono około 1200 Rodłaków, wśród nich 180 z Opolszczyzny.

Wielu z nich zginęło. Wśród nich byli m.in. prezes I dzielnicy Franciszek Myśliwiec, twórca harcerstwa polskiego na Górnym Śląski Miłosz Sołtys, czy wicenaczelnik ZHP w Niemczech Władysław Planetorz.

W przeszłości cześć i hołd działaczom ZPwN często składał Senat RP. W pracach nad poszczególnymi uchwałami pracował m.in. senator Jerzy Czerwiński, który podczas rocznicowej uroczystości wspominał wrażenia towarzyszące tamtym działaniom.

– Kongres w Berlinie w 1938 roku. Ciemna noc faszyzmu, represje, a w środku gniazda tego totalitaryzmu, w stolicy III Rzeszy odbywa się jawna demonstracja polskości. Jakąż trzeba było mieć odwagę, żeby wtedy demonstrować polskość! – mówił Jerzy Czerwiński. – Mam nadzieję, że zarówno państwo polskie, jak i szeroko rozumiane społeczeństwo, tego typu postawy będzie po pierwsze doceniać i o nich pamiętać, ale także z tej spuścizny ZPwN, w szczególności I dzielnicy, czerpać szerokimi garściami patriotyzm. (…) Ta idea – polskość Śląska Opolskiego – powinna być zachowana, kultywowana, przenoszona następnym pokoleniom.

W ramach obchodów rocznicowych w Sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego, przy udziale Instytutu Śląskiego, odbyła się sesja popularno-naukowa przybliżająca historię Związku Polaków w Niemczech. Z kolei na ulicy Krakowskiej prezentowana jest wystawa poświęcona Rodłakom. W uroczystości uczestniczyła liczna delegacja środowiska rodłackiego z rejonu złotowskiego w Wielkopolsce, który współpracuje z Opolanami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska