200 mln zł na inwestycje w Grupie Azoty ZAK w Kędzierzynie-Koźlu

Redakcja
Kędzierzyńskie zakłady chemiczne należą do Grupy Azoty.
Kędzierzyńskie zakłady chemiczne należą do Grupy Azoty. archiwum firmy
Grupa Azoty ZAK SA w najbliższych latach planuje spore nakłady na unowocześnienie i rozwój. Powstaną m.in. nowe instalacje produkcyjne.

Takie zapowiedzi padły z ust prezesa Grupy Azoty Pawła Jarczewskiego podczas jego niedawnej wizyty w Kędzierzynie-Koźlu. - Planowane przez Grupę Azoty nakłady inwestycyjne w Zakładach Azotowych Kędzierzyn wyniosą setki milionów złotych - stwierdził szef największego w Polsce producenta nawozów i chemikaliów, którego istotną częścią jest Grupa Azoty ZAK SA.

Co najistotniejsze, chodzi nie tylko o nakłady na remonty czy inwestycje odtworzeniowe, takie jak mająca powstać do 2016 roku nowoczesna elektrociepłownia, która zasili nie tylko Grupę Azoty ZAK SA, ale będzie także dostawcą energii cieplnej dla kilkunastu tysięcy mieszkańców Kędzierzyna-Koźla.

Przede wszystkim Grupa Azoty stawia jednak na rozwój spółki w Kędzierzynie-Koźlu i tylko w 2014 roku przeznaczy na jej modernizację ok. 200 mln zł. - To będzie początek kilkuletniego planu, w wyniku którego Grupę Azoty ZAK SA czeka dynamiczny proces zmian. Jego rezultatem będą setki, a nawet tysiące nowych miejsc pracy - zapowiedział prezes Paweł Jarczewski. - Skala nakładów inwestycyjnych, jakie będą tu miały miejsce, wpłynie na dynamiczny rozwój zakładu i będzie miała dobroczynny wpływ na rozwój całego miasta oraz regionu - podkreślił.

Wśród największych inwestycji poza wspomnianą elektrociepłownią (trwa wybór wykonawcy, a budowa ma ruszyć wiosną przyszłego roku) Grupa Azoty ZAK SA realizuje obecnie trzy inne kluczowe projekty rozwojowe.

Pierwszym z nich są przygotowania do uruchomienia produkcji nowego plastyfikatora - tereftalanu. Ponadto działaniami inwestycyjnymi objęta jest produkcja nawozów. W najbliższych latach kompleksowo zostanie zmodernizowana instalacja produkcji amoniaku, natomiast wytwórnia mocznika zostanie unowocześniona pod kątem wymagań środowiskowych, co oznacza obniżenie emisji substancji uciążliwych dla środowiska oraz produkcji ścieków.

Na tym nie koniec, gdyż Grupa Azoty wszczęła już działania zmierzające do utworzenia i uruchomienia w Zakładach Azotowych Kędzierzyn zupełnie nowej instalacji wytwarzania nawozu RSM, czyli wysoko skoncentrowanego nawozu azotowego w formie wodnego roztworu saletrzano-mocznikowego. Jego produkcja już odbywa się w zakładzie Grupa Azoty Puławy, a w Kędzierzynie-Koźlu rozpocznie się w ciągu 3-4 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska