30-lecie TSKN na Śląsku Opolskim

Materiał partnera zewnętrznego
Wiązanki na grobach działaczy TSKN złożyła m.in. delegacja samorządowa.
Wiązanki na grobach działaczy TSKN złożyła m.in. delegacja samorządowa.
16 lutego 1990 r. do rejestru stowarzyszeń wpisano Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Mniejszości Niemieckiej na Śląsku Opolskim i to właśnie tę datę uznaje się za oficjalne „narodziny” tej organizacji.

Z okazji 30. rocznicy działalności TSKN na Śląsku Opolskim, w Gogolinie zostały zorganizowane uroczyste obchody, które rozpoczęły się mszą św. odprawioną przez ks. prof. Joachima Piecucha w języku niemieckim w intencji zmarłych założycieli i członków TSKN.

Następnie na cmentarzu parafialnym delegacja samorządowa, zarząd gminny TSKN oraz przedstawiciele poszczególnych kół DFK złożyli wieńce i znicze na grobach śp. Johanna Krolla, Herberta Stannek, Ericha Schmidta, Ericha Blauta, Egona Radwana, Ericha Krzyża, Karola Sapok oraz symbolicznie również pod krzyżem w intencji wszystkich zmarłych działaczy mniejszości niemieckiej.

Nie zabrakło też chwili wspomnień byłych przewodniczących kół DFK, podziękowań i gratulacji, które przekazano na ręce przewodniczącego gminnego zarządu TSKN Krystiana Komandra podczas spotkania w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie.

Tam, przy kawie zaprezentowany został historyczny film, nawiązujący do pierwszych dni działalności Towarzystwa; o początkach współpracy opowiedział też obecny na uroczystości były poseł i wieloletni przewodniczący TSKN Henryk Kroll. W uroczystości uczestniczyli także: poseł Ryszard Galla, wicemarszałek Roman Kolek, Przewodniczący Zarządu DFK Powiatu Krapkowickiego Harald Brol, Jan Lenort - wieloletni sekretarz Zarządu Wojewódzkiego TSKN, lider i działacz w środowisku mniejszości oraz delegacja samorządu gminy Gogolin w osobach: burmistrz Joachim Wojtala, wiceburmistrz Krzysztof Reinert, przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czok, a także radni Rady Miejskiej w Gogolinie.

Spotkaniu towarzyszył koncert orkiestry „Oder Blass Band” oraz wystawa przygotowana przez Wilibalda Jelito.

Uroczystości zostały zorganizowane przez Zarząd Gminny Mniejszości Niemieckiej, przy dużym zaangażowaniu Jana Lenorta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie