79. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej. Uroczystości w Babicach koło Baborowa. Trzeba zachować pamięć o tych wydarzeniach

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
W Babicach od wielu lat organizowane są uroczystości rocznicowe przypominające o zagładzie Polaków z Huty Pieniackiej na Kresach Wschodnich.
W Babicach od wielu lat organizowane są uroczystości rocznicowe przypominające o zagładzie Polaków z Huty Pieniackiej na Kresach Wschodnich. Marcin Żukowski
W niedzielę (26 lutego) w Babicach koło Baborowa przypominano o zbrodni w Hucie Pieniackiej. Miejscowość znajdowała się na Kresach południowo-wschodnich, w rejonie brodzkim na dzisiejszej Ukrainie. 28 lutego 1944 r. Ukraińcy z SS Galizien i UPA zamordowali tam co najmniej 850 Polaków, w tym kobiety, dzieci i starców. W związku ze zbliżającą się 79. rocznicą mordu, w intencji ofiar odprawiono Mszę świętą, a następnie złożono kwiaty pod tablicą umieszczoną na murze kościelnym. - Trzeba dbać o pamięć – zaznaczają kresowianie.

Proboszcz parafii św. Katarzyny w Babicach ks. Arkadiusz Książek w kazaniu wspomniał o korzeniach każdego zła, które dzieje się w świecie.

- Tam, gdzie człowiek chce być Bogiem, nie patrzy na przykazania, wyciąga ręce po władzę Bożą, tam robi się nieporządek - mówił kapłan. - Dziś wspominamy ofiary ludobójstwa. Ludzie czasem pytają, gdzie był wtedy Bóg? Wtedy na Ukrainie, teraz na Ukrainie. Gdzie On jest, kiedy giną niewinni? Tylko człowiek nie robi rachunku sumienia, nie pamięta tego, że sięga po Bożą władzę. Tam, gdzie człowiek chce być Bogiem, tam robi się zamieszanie, dochodzi do rzeczy strasznych. Będzie zabijał.

Z kolei burmistrz Baborowa Tomasz Krupa podkreślał, że w obliczu trwającej wojny, jako Polacy, mamy otwarte serca i ręce gotowe do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, ale nie oznacza to, że możemy zapomnieć o przeszłości.

W kontekście pamięci wypowiedziała się również Danuta Skalska, znana dziennikarka radiowa popularyzująca tematy kresowe. - Należy zwrócić się do młodych, aby ponieśli dalej to, co jest tak ważne dla pokolenia ojców i dziadków - powiedziała.

Okazją do wzmocnienia tej sztafety pokoleń jest udział w konkursie pt. „Wołyń – pamięć pokoleń”. Przygotowano kilka propozycji tematów do opracowania. Udział w konkursie mogą wziąć uczniowie klas 7. i 8. szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Termin nadsyłania prac upłynie 31 marca. Główną nagrodą są m.in. wyjazdy zagraniczne. Regulamin konkursu znajduje się m.in. na stronie www.kuratorium.katowice.pl.

- Nie jest sztuką przekonywać już przekonanych. Sztuką jest dotrzeć do młodzieży, która ma tyle różnych ofert przed sobą - mówiła dziennikarka.

Rok ważnych rocznic. Krwawa niedziela na Wołyniu

W tym roku przypada również 80. rocznica krwawej niedzieli na Wołyniu. 11 lipca 1943 roku UPA zaatakowała Polaków w 100 wołyńskich wsiach. Ludzie byli mordowani m.in. w kościołach podczas uczestnictwa w Mszach świętych. Było to apogeum trwającego kilka lat ludobójstwa Polaków na Kresach południowo-wschodnich.

O planowanych w związku z tą rocznicą wydarzeniach mówił Witold Listowski, prezes Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich. Główne uroczystości zaplanowano na dzień 7 lipca w Warszawie. Początek o godz. 12.00 przy Grobie Nieznanego Żołnierze, następnie marsz pamięci i Msza święta w katedrze polowej Wojska Polskiego.

- Wierzę, że kresowianie nie zawiodą - powiedział Listowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska