80 lat temu w Berlinie ogłoszono Pięć Prawd Polaków. Rocznicowe uroczystości w Opolu

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
80. rocznica ogłoszenia Pięciu Prawd Polaków. Uroczystości w Opolu.
80. rocznica ogłoszenia Pięciu Prawd Polaków. Uroczystości w Opolu. Krzysztof Ogiolda
Pięć Prawd Polaków Ogłoszono w Berlinie 6 marca 1938 roku. Dzisiaj Opolan na uroczystości rocznicowe zaprosiła Rodzina Rodła we Wrocławiu.

Uroczystość pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego zgromadziła kilkanaście pocztów sztandarowych szkół i osoby dorosłe, w tym członków Rodziny Rodła z Wrocławia, z Opola i z Berlina. Uczniowie ZSTiO im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu ustawili przed pomnikiem 80 zapalonych zniczy tworzących znak Rodła. Honorową salwę oddali członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Nysy. Odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”. Przy tablicy upamiętniającej Pięć Prawd Polaków złożono wieńce i kwiaty i zapalono znicze.

- Pierwsze dni marca to dni upamiętnienia berlińskiego kongresu Związku Polaków w Niemczech i ogłoszenia Pięciu Prawd spod Znaku Rodła – mówi inicjator uroczystości Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła Wrocław. - Prawdy stały się dla Polaków w Niemczech małym dekalogiem polskości. Ważnym dla Polaków w Polsce i dla Polaków w świecie. Z tego wielkiego dziedzictwa wypada nam korzystać. Bo one są dzisiaj nie mniej aktualne niż wtedy.

Tadeusz Szczyrbak przypomniał, że w grudniu 2017 Senat RP uchwalił rok 2018 Rokiem Prawd Polaków w Niemczech. - Te prawdy mają głębię, przesłanie, są uniwersalne. Promują – 80 lat temu i dzisiaj - patriotyzm, który w nikogo nie jest wymierzony, który czerpie z chrześcijaństwa. Chcielibyśmy, aby te prawdy były w tym roku obecne w samorządach, instytucjach, w szkołach i w kościołach. Bo ich ogłoszenie to był sukces. Rozlana krew jest ważna, ale warto przypominać i to, co się nam udało. I na to liczymy, że młodzi ludzie po tych uroczystościach będą pamiętali, czym jest znak Rodła i jak brzmią Prawdy Polaków.

Zobacz też: Opolskie Info [2.03.2018]

Pod pomnikiem zostały one przypomniane: 1. Jesteśmy Polakami; 2. Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci; 3. Polak Polakowi bratem; 4. Co dzień Polak narodowi służy; 5. Polska Matką naszą - nie wolno mówić o Matce źle.
Kongres Polaków w Niemczech, na którym je ogłoszono, odbył się w Theater des Volkes w Berlinie 6 marca 1938. Ponad pięć tysięcy delegatów reprezentowało półtoramilionową ludność polską w Rzeszy. Kongres stał się największą w historii manifestacją narodową Polaków w Niemczech. Jego celem było przypomnienie światu, że w III Rzeszy żyje aktywna, świadoma swej narodowości ludność polska.

- Nie mam wątpliwości, że to są prawdy uniwersalne – mówi Alicja Nabzdyk-Kaczmarek z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Polski Śląsk. – Choćby słowa Polak Polakowi bratem przypominają o potrzebie pojednania. Pytano mnie kiedyś, która z prawd jest najważniejsza. To tak, jakbym miała wybrać jedno z dziesięciu przykazań. Wszystkie są ważne. Kiedy je ogłaszano, w gronie Polonii istniały różne konflikty. Dlatego tak potrzebne były słowa: Polak Polakowi bratem oraz Co dzień Polak narodowi służy. Jeszcze za poprzedniej władzy w ratuszu prosiłam, by zawisło ono w Sali Karola Musioła. Bo ono powinno przyświecać przede wszystkim urzędnikom. Wtedy się nie udało. Może w tej kadencji będzie lepiej.

Uroczystość pod pomnikiem poprzedziła msza św. w kościele Franciszkanów. Przewodniczący koncelebrze o. prof. Sebastian Jasiński podkreślił, że Prawdy Polaków wyrastają z Ewangelii. Ich twórcy byli Polakami, Pan Jezus Galilejczykiem. Wyrazista tożsamość nie była przeszkodą by iść do innych i być dla nich otwartym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska