800 kandydatów na listach Koalicji Obywatelskiej. Marszałek Buła „Jesteśmy gotowi do wyborów”

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Opolska Platforma jest gotowa do wyborów.
Opolska Platforma jest gotowa do wyborów. Anna Gryglas
Prawe 800 kandydatów na wszystkich szczeblach znajdzie się na listach Komitetu Koalicji Obywatelskiej.

W piątek (2 lutego) w Opolu Andrzej Buła, opolski marszałek i Tomasz Siemoniak, minister koordynator służb specjalnych i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej opowiedzieli o przygotowaniach do nadchodzących wyborów samorządowych, które odbędą się 7 i 21 kwietnia. Ze schodów Miejskiej Biblioteki Publicznej padła jasna deklaracja ” „Jesteśmy gotowi do wyborów”.

- Chcieliśmy tutaj, w obecności wszystkich zdać raport o naszym stanie gotowości do wyborów samorządowych. Gdybyśmy mieli powiedzieć czy jesteśmy gotowi do wyborów, to tak, jesteśmy gotowi do wyborów. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy chcą być na naszych listach samorządowych. Jest dużo pozytywnej energii w tym, by poddać się społecznej ocenie ludzi – mówił Andrzej Buła.

Zapowiedział, że w nadchodzących wyborach samorządowych na wszystkich szczeblach, w barwach Komitetu Koalicji Obywatelskiej wystartuje blisko 800 kandydatów.

- Jesteśmy teraz w procesie układania list kandydatów, również na stanowiska wójtów i burmistrzów i prezydentów. Zarządzamy kompromisami, emocjami i współpracą. Dajemy sobie na to zarządzanie jeszcze kilka dni po to, aby pewne decyzje zaakceptować wewnętrznie w Koalicji Obywatelskiej – mówił marszałek.

I choć dzisiejsze spotkanie w Opolu nie było oficjalnym startem kampanii to na przedwyborczej giełdzie od jakiegoś czasu wiadomo, że na burmistrza Nysy będzie startował Arkadiusz Kuglarz, obecny dyrektor gabinetu marszałka, a o fotel prezydenta Opola powalczy Tomasz Kaliszan, radny Opola.

- 7 kwietnia piszemy dobrą kontynuację dla Opolszczyzny w wyborach samorządowych, bardzo prosimy Państwa o obdarzenie nasz swoim zaufaniem i o to byście nam o nowych sprawach , w trakcie kampanii mówili – apelował z kolei Tomasz Siemoniak. - To są szczęśliwe dla nas schody, bo tutaj rozpoczęliśmy zwycięską, nie tylko na Opolszczyźnie, kampanię parlamentarną. Przed nami kolejny krok – wybory samorządowe. One dadzą władzę w gminach , powiatach, województwach na następne lata. Waga współpracy rządu z samorządem jest w rękach wyborców 7 i 21 kwietnia – dodał.

Minister podkreślał także jak ważna będzie frekwencja w nadchodzących wyborach.

- Chcielibyśmy, żeby powtórzył się ten fenomen 15 października, kiedy ludzie czekali pod lokalami wyborczymi nawet w godzinę po ich zamknięciu. Opolskie, które z różnych powodów, nie słynęło z wysokiej frekwencji pokazało wówczas swoją siłę. Gorąco apelujemy o to, by wejść w dialog z nami, mówić o problemach. My będziemy chcieli mówić o pomysłach na przyszłość, ale też z dumą chwalić się dorobkiem ludzi samorządu przez ostanie lata. O tym, jak świetnie są zagospodarowywane środki unijne, ile przedsięwzięć podjęto i jak duży wpływ wywiera dobrze działający samorząd województwa – mówił Siemoniak.

Zwracał też uwagę na to, że świetnie układa mu się współpraca z wojewodą opolską – Moniką Jurek. - Tak powinno działać państwo, że wszyscy współdziałają dla dobra publicznego – stwierdził.

Minister koordynator przy okazji wizyty w województwie opolskim otworzył także swoje biuro poselskie w Nysie przy ul. Parkowej.

- Już działa moje m.in.: biuro w Kędzierzynie-Koźlu i Opolu, dlatego w wymiarze mojej poselskiej aktywności będą chciał pracować na rzecz opolskiego – mówił.

Czy w nadchodzących wyborach Koalicja stworzy wspólne listy z Lewicą?

- Rozmawialiśmy z panem senatorem Piotrem Woźniakiem o wspólnym budowaniu listy do Sejmiku i w niektórych miejscach powiatowych, ale ta oficjalna strona uzgodnień została niedogadana, więc jeżeli pan senator będzie chciał, abyśmy gdzieś współpracowali to zapraszam – odpowiedział na pytanie dziennikarzy marszałek Buła.

Minister Siemoniak dodał:

– Kampania parlamentarna pokazała , że partie demokratycznej większości potrafią współpracować i się nie pokłócą. My zarejestrowaliśmy nasz Komitet jako Koalicja Obywatelska, ale będziemy się cieszyć z wysokich wyników naszych partnerów z koalicji rządowej. W każdym województwie chcemy walczyć o to, żeby rządzić. To jest cel tych wyborów – skwitował.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska