Największe atrakcje turystyczne Kluczborka
Na początek zapraszamy na spacer po Kluczborku:
Spacer rozpoczynamy na kluczborskim rynku (samochód możemy zaparkować za darmo na pobliskim dużym parkingu przy stawie Kościuszki).
W centrum rynku w Kluczborku stoi ratusz zbudowany w XVIII wieku, z dwoma frontowymi kamieniczkami pozostałymi z dawnego barokowego zespołu o nazwie Dwunastu Apostołów.
Następnie wchodzimy w ulicę Piłsudskiego, która wraz z ulicą Krakowską pełni rolę reprezentacyjnego deptaka miasta. Stoi tutaj jeden z najcenniejszych obiektów zabytkowych miasta:gotycki kościół pw. Chrystusa Zbawiciela, zbudowany w XIV wieku, z przepięknym rokokowym wnętrzem. Z wieży kościoła można podziwiać panoramę miasta. Wejście na wieżę jest niezwykle interesujące, gdyż możemy zobaczyć zabytkowy mechanizm zegara oraz szczegóły architektoniczne.

Wychodząc z ulicy Piłsudskiego, wchodzimy w ulicę Mickiewicza. Możemy zobaczyć tutaj po prawej stronie zabytkową kamienicę , w której mieści się siedziba Centrum Kultury w Kluczborku, natomiast po lewej stronie zabytkowy budynek Poczty Polskiej. 50 metrów dalej stoi zabytkowy budynek Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza (dawne gimnazjum im. Gustava Freytaga).
Z ulicy Mickiewicza skręcamy w lewo i dochodzimy do ulicy Pułaskiego, gdzie po lewej stronie mijamy stare mury obronne wzniesione w XV wieku. Po prawej stronie przy ul. Pułaskiego jest kino Bajka, a za nim kawiarnia Kinowa Café.
Mijamy mury obronne i dochodzimy do stawu Kościuszki, gdzie możemy chwilę odpocząć na ławeczkach wokół stawu z fontanną lub udać się do budynku Rybaczówki nad stawem.
Mijamy staw Kościuszki i skręcamy w lewo. Jesteśmy na alei Szpitalnej, która w linii prostej po przekroczeniu ulicy Marii Curie-Skłodowskiej, graniczy z parkiem miejskim, który jest największym kompleksem zieleni w mieście. Tutaj są zlokalizowane pomnik Ofiar I Wojny Światowej (Glorietta) oraz fontanna miejska .
Na obrzeżach parku, na dawnych osuszonych mokradłach, stoi zbudowany w neogotyckim stylu na początku XX wieku Kościół pw. Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych .
Wychodząc z parku, dochodzimy do ulicy Katowickiej, gdzie z prawej strony możemy zobaczyć charakterystyczny budynek Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego. Udajemy się w kierunku ronda przy placu Niepodległości, gdzie możemy zobaczyć kamienicę o stylowym wyglądzie narożnika.
Z tego miejsca w linii prostej możemy zobaczyć budynek Muzeum im. Jana Dzierżona, który wyróżnia się w zabudowie miasta charakterystyczną wieżą ciśnień.

Mijamy restauracje Zamkową, skręcamy w lewo i wchodzimy w ulicę Krakowską. Zostawiając za sobą deptak, wracamy do rynku od wschodniej strony miasta, gdzie kończy się nasz spacer.
Możemy tutaj odpocząć w restauracjach zlokalizowanych wokół kluczborskiego rynku.
Mapa spaceru po Kluczborku

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?