Austriacki badacz wygłosił wykład o nieśmiertelnych i żądnych krwi

KOG
Od lewej: prof. Andrea Rudolph, Monika Wójcik-Bednarz, kierownik Biblioteki Austriackiej i prof. Clemens Ruthner.
Od lewej: prof. Andrea Rudolph, Monika Wójcik-Bednarz, kierownik Biblioteki Austriackiej i prof. Clemens Ruthner. Fot. Krzysztof Ogiolda
W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej prof. Clemens Ruthner przybliżył po niemiecku krótką historię wampirów i wampiryzmu. Zaprosiła go Biblioteka Austriacka w Opolu.

Wykładu „Żądni krwi. O wampirach i wampiryzmie” (odbył się on w ramach Salonu Literackiego/Litera Tour Salonu prowadzonego przez bibliotekę) wysłuchali uczniowie i studenci opolskiej germanistyki. Moderowała prof. Andrea Rudolph.

Historia wampiryzmu zaczyna się od językowego nieporozumienia – mówi prof. Ruthner. - W żadnym znanym języku słowo wampir nie istniało. W językach słowiańskich występuje słowo upior, po polsku upiór. Prawdopodobnie usłyszeli je żołnierze armii austriackiej w Serbii w XVIII w. i zapisali źle, jako wampir. Samo zjawisko istniało wcześniej. Po polsku takie byty nazywano zjawami.

Profesor podkreśla, że motyw wampirów w kulturze wyrasta z odwiecznego pragnienia ludzi za trwałą młodością i możliwością uniknięcia śmierci. Zwłaszcza młodzi tego pragną.

- Godzimy się na to, że wampir żywi się krwią – dodał z uśmiechem – bo też krew w literaturze uważana jest za „szczególny sok”. Podobnie jak się godzimy na to, że spija nam krew podatków Urząd Skarbowy.

Clemens Ruthner jest pisarzem, tłumaczem, krytykiem, literaturoznawcą. Wykłada filologię niemiecką i europeistykę w Trinity College w Dublinie. Jego wykład był częścią 16. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska