Baborowscy radni nie zgodzili się na zmianę nazwy ul. Dąbrowszczaków na Ratuszową

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Archiwum
- Zobaczymy, co teraz zrobi nadzór wojewody - mówi Elżbieta Kielska, burmistrz Baborowa. - Mamy wytyczne z Instytutu Pamięci Narodowej, by Dąbrowszczaków również wymazać z naszej ewidencji nazw ulic.

W kwietniu 2016 roku polski parlament przyjął ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów, i urządzeń użyteczności publicznej.

Na jej mocy samorządy mają czas do końca sierpnia na odpowiednie zmiany. W Baborowie dotyczy to czterech ulic. Na ostatniej sesji rajcy zmienili nazwę ul. 40-lecia PRL na Klonową, ul. Kuroczkina na Kresową oraz ul. Świerczewskiego na Kozielską. - Zresztą w latach 70. ulica ta nazywała się Kozielska - mówi burmistrz Kielska.

Radni nie zgodzili się natomiast, by ul. Dąbrowszczaków przemianować na ul. Ratuszową. Podobna sytuacja była niedawno w Niemodlinie. W tej sprawie do władz miasta napisała petycję Partia Razem.

W ten sposób zaprotestowała przeciwko zmianie tej nazwy. Argumentowała to tym, że XIII Brygada Międzynarodowa im. Jarosława Dąbrowskiego była organizacją ochotników z Polski i polskich emigrantów walczących w latach 1936-1939 po stronie rządu republikańskiego przeciwko faszystowskim oddziałom generała Franco.

Władze Niemodlina również zasięgnęły w tej sprawie opinię w Instytucie Pamięci Narodowej i okazało się, że Dąbrowszczacy również podchodzą pod ustawę dekomunizacyjną. Tam nazwę zmieniono.

Zobacz OPOLSKIE INFO [14.07.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska