Będzie remont dworca i przebudowa wiaduktu

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Sąsiadujące z ulicą istniejące przejście pod nasypem kolejowym jest ciasne i brzydkie. Ludzie duszą się tu od nadmiaru spalin.
Sąsiadujące z ulicą istniejące przejście pod nasypem kolejowym jest ciasne i brzydkie. Ludzie duszą się tu od nadmiaru spalin.
Szeroki na 4,5 metra i wysoki na 3,5 tunel dla pieszych oraz rowerzystów ma powstać tuż obok dworca PKP - zdecydowały władze miasta.

Połączy on Śródmieście z osiedlem Pogorzelec.

Dziś mieszkańcy mogą komunikować się między dwoma stronami miasta przechodząc przez dworzec PKP, albo idąc pod wiaduktem. To drugie przejście jest jednak bardzo brzydkie i ciasne.

Nowe przejście powstanie pomiędzy wiaduktem a dworcem PKP. Wydrążony w nasypie kolejowym tunel ma mieć szerokość 4,5 metra i wysokość 3,5 metra.

Trwają właśnie prace nad pozyskaniem dokumentacji technicznej całej inwestycji.

- Dokumentacja ma być gotowa w połowie przyszłego roku - mówi Jarosław Jurkowski, rzecznik prezydenta. - Wówczas będą mogły ruszyć prace.

Czy będą utrudnienia w ruchu?

- Z całą pewnością nie będzie można przejechać pod wiaduktem i kierowcy będą musieli korzystać np. z obwodnicy - odpowiada Jarosław Jurkowski.

To niestety oznacza kilkukilometrowe objazdy.

Droga pod wiaduktem i obwodnica są w praktyce jedynymi drogami łączącymi zachodnią i wschodnią część miasta. Najbliższy alternatywny wiadukt jest na osiedlu Azoty. Jak tłumaczy magistrat budowa przejścia dla pieszych i rowerzystów jest niezależna od remontu wiaduktu, ta druga inwestycja jest w gestii PKP. Tyle, że nie wiadomo, kiedy w ogóle zostanie ona przeprowadzona.

Obiecywał ją mieszkańcom Kędzierzyna-Koźla sam wiceminister transportu Tadeusz Jarmuziewicz.

Problem jednak w tym, że Jarmuziewicz nie pracuje już w resorcie, a jego zapewnienia sprzed dwóch lat odczytywane są dziś jako element trwającej wówczas kampanii wyborczej do parlamentu.

Pewny jest za to remont samego dworca. Roboty obejmą kompleksową wymianę instalacji centralnego ogrzewania, elektrycznej oraz wodociągowej. Remontu doczekają się także kasy biletowe. Budynek dworca przystosowany zostanie dla osób niepełnosprawnych.

Przebudowany będzie hol główny, który ma zostać powiększony, wymienione zostaną również okna. O rozkładzie jazdy na odnowionym dworcu podróżni będą informowani za pomocą nowoczesnej tablicy. Kolej zdecydowała się jednak zostawić stary socrealistyczny mural na wschodniej ścianie holu głównego. Uznano, że jest to wizytówka stacji. PKP nie zdradza na razie, ile będą kosztowały prace.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska