Bez bólu i na wesoło - tak rodzą panie w Strzelcach Opolskich

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Strzelecki szpital dysponuje obecnie trzema stanowiskami porodowymi. W ubiegłym roku w urodziło się tutaj aż 911 dzieci.
Strzelecki szpital dysponuje obecnie trzema stanowiskami porodowymi. W ubiegłym roku w urodziło się tutaj aż 911 dzieci. Radosław DImitrow
Szpital wprowadził gaz rozweselający oraz bezpłatne znieczulenia zewnątrzoponowe.

Z nowości będą mogły skorzystać panie, które zdecydują się rodzić w szpitalu w Strzelcach Opolskich. Jedną z tych nowinek jest gaz rozweselający, czyli podtlenek azotu, który uśmierza ból porodowy i ma właściwości relaksujące. Osoba rodząca pozostaje przy tym świadoma, a sam gaz jest zupełnie bezpieczny dla zdrowia mamy i dziecka. Ta metoda znieczulenia stosowana jest powszechnie na Zachodzie.

- Pojedyncze pacjentki mogły skorzystać z gazu już kilka miesięcy temu - tłumaczy Grażyna Kowalczuk, położna oddziałowa. - Teraz jest on dostępny bezpłatnie dla każdej rodzącej.

Położne dodają, że możliwe jest także darmowe znieczulenie zewnątrzoponowe.
Takie znieczulenia przeprowadzane są po konsultacji z lekarzem anestezjologiem i wypełnieniu ankiety. Można ją pobrać wcześniej ze strony szpitala.

- Skorzystałam ze znieczulenia i nie żałuję, bo częściowo uśmierzyło to ból - mówi pani Anna, jedna z pacjentek.

Wkrótce szpital zamierza ponadto doposażyć oddział w urządzenie typu "TENS", łagodzące skurcze porodowe.

- Generalnie propagujemy model aktywnego porodu, czyli takiego, który odbywa się siłami natury, w różnych pozycjach, z wykorzystaniem różnorodnych metod zwalczania bólu oraz w rodzinnej atmosferze. Osoba bliska może towarzyszyć rodzącej od momentu rozpoczęcia akcji porodowej - dodaje Kowalczuk. - Zmiany wprowadzamy z równoległym doszkalaniem personelu.

Strzelecki szpital zmienia się, bo chce przyciągnąć do siebie więcej pacjentek. Obecnie do położnictwa dociera niż demograficzny, a to oznacza, że lecznice będą musiały "powalczyć" o przyszłe mamy, proponując im jak najlepsze warunki.

- Naszą siłą jest to, że placówka ma drugi stopień referencyjności. To oznacza, że jest dobrze wyposażona w sprzęt do ratowania życia i zdrowia dzieci, a personel pielęgniarsko-lekarski ma wysokie kwalifikacje z zakresu położnictwa i neonatologii - przekonuje Beata Czempiel, dyrektor szpitala. - W ubiegłym roku urodziło się u nas 911 dzieci. To drugi, najlepszy wynik w województwie po Opolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska