Bieganie w Opolu zdetronizowało jazdę na rowerze

Redakcja
Pola Karczewska z Opola: – Wcześniej jeździłam na rowerze, ale przerzuciłam się na bieganie, które mi teraz bardziej odpowiada.
Pola Karczewska z Opola: – Wcześniej jeździłam na rowerze, ale przerzuciłam się na bieganie, które mi teraz bardziej odpowiada. Paweł Stauffer
Truchtamy o każdej porze dnia, wieczorem, w niedziele i święta. Żeby zacząć, wystarczą dobre chęci, stosowny strój i buty. Wiek nie ma znaczenia.

Polę Karczewską spotykamy w czwartek na wyspie Bolko w Opolu. Ma już za sobą dwie godziny biegania, z przerwami.

- Prawie trzy miesiące temu urodziłam synka Mikołaja, doszłam do siebie i teraz chcę odzyskać dawną sylwetkę - zwierza się młoda opolanka. - W czasie ciąży przytyłam 35 kg, zostało mi jeszcze 15 do zrzucenia, żebym mogła zmieścić się w swoich ubraniach. A bieganie wybrałam dlatego, że żadne inne ćwiczenie nie rzeźbi tak równomiernie sylwetki jak ono.

- Najpierw 45 minut biegłem wzdłuż wałów nad Odrą, potem 45 minut ćwiczyłem na siłowni w plenerze, nad brzegiem rzeki, i teraz czeka mnie znów 45 minut biegu - wylicza Jakub Radzik, który zgrzał się tak, że aż cieknie mu pot z czoła. - Od dwóch tygodni, odkąd poprawiła się pogoda, biegam trzy razy w tygodniu według tego samego schematu. Trochę się sadełka po zimie nazbierało, muszę się go pozbyć.

Wczoraj w południe takich osób jak Pola i Michał biegało po opolskiej wyspie Bolko i wałach nadodrzańskich sporo. Najwięcej biegaczy można tam jednak spotkać wczesnym rankiem i wieczorem, nawet gdy jest już ciemno. Zakładają wtedy na czole specjalne opaski z latarką, żeby dobrze widzieć drogę.

Z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia wynika, że w naszym kraju nastąpił prawdziwy boom na bieganie. Wśród sportów zajmuje ono od roku pierwsze miejsce, jazda na rowerze spadła na drugie, a trzecie zajmują różne ćwiczenia sprawnościowe.

- Bieganie stanowi powrót do naszych naturalnych predyspozycji ruchowych, dlatego stało się tak popularne - uważa dr Marek Czerner, chirurg ortopeda z Korfantowa. - Nie wymaga ono szczególnych umiejętności, bo każdy może łatwo dostosować rytm biegu do swoich możliwości. Przynosi wiele korzyści: kształtuje odpowiednie partie mięśni, wpływa pozytywnie na krążenie obwodowe, układ żylny.

Doktor Czerner zdradza, że systematycznie uprawia bieganie jego żona. Wraz z dorosłymi dziećmi uczestniczy nawet w maratonach, byli na takiej imprezie m.in. w Irlandii.

- Bieganie jest wskazane m.in. przy nadciśnieniu i przy schorzeniach gruczołu krokowego - mówi dr Janusz Konieczny, lekarz rodzinny z Opola. - Każdy może biegać, bez względu na wiek , ale musi to robić z głową. Trzeba zacząć od rozgrzewki, następnie od małego dystansu, a potem go wydłużać. Bieganie można zacząć w każdym wieku, byleby tylko się nie denerwować, jeśli coś pójdzie nie tak.

Ruch to zdrowie > specjalnydodatek już jutro wraz z nto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska