Biskup Andrzej Czaja poprowadził dziś wieczorem w Opolu liturgię Środy Popielcowej

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W czasie procesji ze świecami wierni zdążali do katedry, śpiewając pod przewodnictwem biskupa litanię do wszystkich świętych.
W czasie procesji ze świecami wierni zdążali do katedry, śpiewając pod przewodnictwem biskupa litanię do wszystkich świętych. Sławomir Mielnik (O)
Ordynariusz opolski przewodniczył na początek wielkiego postu nabożeństwu stacyjnemu. Wierni zebrali się w opolskim kościele oo. Franciszkanów, skąd – ze świecami w rękach – przeszli w procesji do katedry na mszę św. z obrzędem posypania popiołem.

- Rozpoczynamy czas wielkopostnej pokuty i nawrócenia – mówił na początku liturgii stacyjnej, biskup Andrzej Czaja. - Popiół, którym zostaniemy posypani i słowa, które usłyszymy: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię lub Pamiętaj że jesteś prochem i w proch się obrócisz, mają nam przypomnieć, że nasze życie wymaga nieustannej przemiany. Jest ona konieczna, aby osiągnąć czystość serca względem Boga, bliźniego i siebie. Modlitwa, post i jałmużna to szczególne praktyki wielkopostne, które mają nam pomóc na nowo zawierzyć swoje życie Chrystusowi. Niech czas nawrócenia przygotuje nas do pełniejszego przeżycia tajemnicy Wielkanocy.

W czasie procesji ze świecami wierni zdążali do katedry, śpiewając pod przewodnictwem biskupa litanię do wszystkich świętych. Stanowiła ona wprowadzenie do mszy św. z posypaniem popiołem.

Zwyczaj święcenia popiołu z palm używanych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku pochodzi z X wieku. W roku 1091 papież Urban II wprowadził rytuał posypywania nim głów na znak pokuty i przemiany życia jako obowiązujący wiernych w całym Kościele.

Rozpoczęty dzisiaj okres wielkiego postu trwa w Kościele aż do Wielkiego Czwartku wieczorem. Wtedy Mszą św. Wieczerzy Pańskiej zaczyna się Triduum Paschalne Męki Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

Wielu wiernych podejmuje w wielkim poście postanowienia, rezygnując z różnych przyjemności lub świadcząc uczynki miłosierdzia bliźnim, np. odwiedzając osoby chore czy samotne. Jeśli decydujemy się, by w poście nie kupować słodyczy, alkoholu czy w któryś dzień zrezygnować z mięsa, to warto przeznaczyć zaoszczędzone w ten sposób pieniądze na pomoc ludziom w potrzebie.

Zobacz też: Opolskie Info [9.02.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska