MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biznes z nauką się nie kłóci

Anna Konopka [email protected]
Tomasz Golec. (fot. ak)
Tomasz Golec. (fot. ak)
Tomasz Golec to przykład naukowca, który pokazuje jak łączyć teorię z praktyką, a w tym wypadku pracę naukową z prowadzeniem własnego biznesu.

Pan Tomasz to były pracownik m.in. opolskiego urzędu marszałkowskiego i turawskiego urzędu gminy. Obecnie pisze wnioski o dofinansowania unijne.

Zobacz: PWSZ w Nysie. Nauka i biznes razem

To nie przeszkadza mu w wykładaniu na opolskim wydziale Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego oraz doktoryzowaniu się na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Naukowiec jest też tegorocznym laureatem stypendium Marszałka Województwa Opolskiego dla doktorantów.

- Przygotowuję pracę pt. „Zarządzanie funduszami Unii Europejskiej w gminach wiejskich województwa opolskiego” - mówi pan Tomasz. - Zbadałem 36 takich gmin w naszym regionie. Sprawdzam, co wpływa na skuteczność w pozyskiwaniu unijnych funduszy. Chcę też zbadać, jak najlepiej zorganizować pracę małych gmin. Ze względu na mały budżet mają one trudność w pozyskaniu i utrzymaniu wyspecjalizowanych kadr - opowiada.

Zobacz: Biznes łączy się z nauką na Politechnice Opolskiej

Dotąd z jego badań wynika, że dużą rolę odgrywa to, od jak dawna gmina pozyskuje fundusze unijne. Liczy się też doświadczenie tzw. „funduszowców”, czyli pracowników urzędów gmin.

- Dlatego o nich należy zadbać. Badania wykazały, że doświadczenie gminy i pracowników bardziej wpływają na skuteczność w pozyskiwaniu i obsłudze funduszy UE niż doświadczenie i rola wójta zarządzającego gminą od wielu kadencji - kończy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej osób chętnych do zmiany pracy

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska