Bóle pleców. Co robić, by minęły?

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Aby pomóc naszemu kręgosłupowi, musimy odrzucić wszystkie złe nawyki.
Aby pomóc naszemu kręgosłupowi, musimy odrzucić wszystkie złe nawyki. Fot. 123rf
Wśród sześciu najczęstszych dolegliwości, na które skarżą się Polacy, aż trzy dotyczą kręgosłupa.

Kiedy GUS zapytał Polaków, co najczęściej im dolega blisko 70 procent kobiet i 50 procent mężczyzn wskazało: bóle dolnej części pleców, bóle szyi i bóle środkowej części pleców. Pierwsze objawy zwykle lekceważymy, tymczasem nieleczone dolegliwości mogą prowadzić do komplikacji. Siedzący tryb życia i brak ruchu to podstawowe powody dolegliwości.

Aby mięśnie grzbietu i brzucha spełniały swoją funkcje, czyli zapewniały kręgosłupowi elastyczność i ruchomość, powinny być silne.

Niestety przy siedzącym trybie życia mięśnie wiotczeją i podczas ruchu sprawiają ból. Swoje robią też zbędne kilogramy. Kiedy kręgosłup musi dźwigać ich więcej, niż przewiduje norma, częściej ulega urazom w okolicach lędźwi. Znaczenie ma również przyjmowana przez cały dzień postawa.

Nasze babcie miały rację napominając dawnymi czasy: nie garb się!

My nie tylko się garbimy, ale też na co dzień ulegamy stresowi, pod wpływem którego odruchowo napinamy i kurczymy mięśnie. W ten sposób stres z dnia na dzień kumuluje się właśnie w kręgosłupie.

Na kondycję naszych pleców pracujemy przez całe życie. Na co dzień trzeba pamiętać o prawidłowej wyprostowanej postawie: ściągnięte łopatki i pośladki, wysunięte do przodu piersi i wciągnięty brzuch. Trzeba o niej pamiętać w trakcie pracy, jazdy samochodem, a nawet snu.

Z pomocą przychodzą producenci specjalnie skonstruowanych krzeseł, foteli czy materacy – właściwie wyprofilowane meble, skutecznie łagodzące napięcia mięśniowe, to połowa sukcesu.
Druga połowa – to nasza troska o to, by nadmiernie nie obciążać kręgosłupa. Dlatego w trakcie długiego dnia pracy dobrze jest robić systematyczne przerwy na wykonanie kilku prostych ćwiczeń czy choćby staranne przeciągnięcie się.

O tym ostatnim nie należy też zapominać rankiem, po wyjściu z łóżka, rozciągnięcie zastałych w ciągu nocy mięśni przygotuje nasze plecy na cały dzień. Przeciąganie to jeden z najprostszych elementów gimnastyki leczniczej i profilaktycznej, którą możemy wykonywać nawet w biurze. Inne elementy to: nadmierny wyprost pleców realizowany co kilka godzin w czasie pracy (np. założenie obu rąk na kark i wykonywanie przeprostu kręgosłupa piersiowego poprzez wciąganie łopatek), napinanie mięśni brzucha (także w pozycji siedzącej), ruchy koliste tułowiem, unoszenie obu rąk do góry, wykonanie kilku przysiadów z zachowaniem właściwych krzywizn kręgosłupa, stawanie przy ścianie tyłem, przylegając do niej piętami, pośladkami, plecami i głową.

Zdrowe plecy

Twoje plecy wymagają przestrzegania kilku zasad.

1. Aktywność - wzmacniaj i rozwijaj mięśnie grzbietu, aby zachować dobrą kondycję i postawę
2. Dieta – nadwaga i otyłość to najwięksi wrogowie zdrowych pleców. Jedz produkty bogate w wapń.
3. Postawa – staraj się utrzymywać prawidłową postawę w czasie pracy i odpoczynku.
4. Przeciągaj się - to łagodzi napięcia mięśniowe
5. Unikaj stresu.
6. Oszczędzaj kręgosłup - podnosząc ciężary ugnij kolana, zakupy noś w obu rękach, wybieraj buty na 3-4-centymetrowym obcasie.
7. Odpoczynek - ciepła kąpiel i masaż łagodzą bóle pleców
8. Zdrowy sen - wybieraj materace o średniej twardości
9. Troska o zdrowie – bóle pleców nie muszą być wynikiem kłopotów z kręgosłupem, ale schorzenia serca, wątroby, nerek czy narządów rodnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska