Brakuje nam dobrych aut

Prowadzili: Marz, Kat Współpraca: KB
Dariusz Biel na czacie "NTO” i Radia Opole
Dariusz Biel na czacie "NTO” i Radia Opole
Dwadzieścia trzy osoby rozmawiały wczoraj na czacie z mł. inspektorem Dariuszem Bielem* w czasie "Czatowania na drugie śniadanie" - wspólnego programu "NTO" i Radia Opole.

Julek: - Czy znalazła się już komórka komendanta warta 3 tysiące złotych, która jakiś czas temu się zgubiła? Czy to moralne, aby w czasie takiej biedy w policji kupować komendantowi telefon za 3 tysiące złotych? Czy nie można było kupić telefonu za 10 złotych?!
Dariusz Biel: - Komórka się nie znalazła, ale nie kosztowała 3 tysiące, tylko 900 złotych i była zakupiona w specjalnej promocji połączonej z tańszymi rozmowami dla policjantów. Gwarantuję, że zakup tej komórki był bardzo korzystny dla policji.
Adam40: - Czy w związku z integracją Polski z UE policja przygotowuje się specjalnie? Czy policjanci są doszkalani?
- Tak, prowadzone są szkolenia dla policjantów. Głównie z zakresu wymiany informacji i procedur związanych ze współpracą.
Adam40: - Jak w porównaniu z innymi regionami Polski wygląda sytuacja przestępczości zorganizowanej na Opolszczyźnie?
- Z naszych statystyk wynika, że przestępczość zorganizowana na Opolszczyźnie jest najmniejsza w kraju. Wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym staramy się już w zalążku eliminować nawet próby powstawania takiej przestępczości.
Gregor: - Policja podobno patroluje ulice Opola, a jednak w zastraszającym tempie w reprezentacyjnych punktach Opola pojawiają się graffiti? Nie można tego ukrócić?
- Działalność "graficiarzy" jest trudna do ujawniania. Wystarczy parę minut, żeby coś napisać, a niestety policja nie może być w każdym miejscu.
Czytelnik: - Dlaczego dzień ustawowo wolny od pracy - 2 maja - pracownicy cywilni musieli odrabiać? Funkcjonariusze mają to wpisane jako wolne, a cywilni nie...
- Policjanci również będą odpracowywać dzień 2 maja. Czas pracy policji i pracowników cywilnych regulowany jest wewnętrznymi przepisami.
Vyehoo: - Czy policja opolska tez będzie podawać (tak jak śląska) miejsca pomiaru prędkości?
- Oficjalnie nie, aczkolwiek myślę, że wytrawni kierowcy wiedzą, gdzie stoi drogówka.
Adam40: - Które z dzielnic Opola i które z miejscowości na Opolszczyźnie uważane są za najniebezpieczniejsze?
- Generalnie dwa największe osiedla - ZWM i Malinka i samo miasto Opole są najniebezpieczniejsze.
bar00: - Jak pan ocenia zmiany w finansowaniu policji wprowadzone w tym roku. Czy komendant wojewódzki jako dysponent pieniędzy to dobry pomysł?
- Komendant wojewódzki był dysponentem pieniędzy, ale tylko dla komendy wojewódzkiej. Rozszerzenie jego uprawnień finansowych na powiaty związane jest z potrzebą bardziej racjonalnego rozdysponowywania pieniędzy. Mimo zmiany systemu finansowania w naszym województwie w dalszym ciągu przekazywane są pieniądze do dyspozycji komendantów powiatowych, tak, jak gdyby byli oni ich dysponentami.
Czytelnik: - Gdzie są pieniądze przeznaczone na podwyżki dla pracowników cywilnych? Podobno były, ale otrzymali je funkcjonariusze...
- Podwyżki dla pracowników cywilnych przydzielane są z innej pozycji budżetowej i nie mogą być przeznaczane na podwyżki dla funkcjonariuszy. Gwarantuję, że pieniądze dla pracowników cywilnych będą przeznaczone tylko dla nich.
Tatanka: - Czy w Opolu jest izba wytrzeźwień dla kobiet ?
- Tak, ale proponuję z niej nie korzystać.
bar00: - Czego brakuje opolskim policjantom do prawidłowego funkcjonowania? Chodzi głównie o sprzęt i wyposażenie.
- Dobrych samochodów, sprzętu łączności i informatyki.
bar00: Czy o zakupie sprzętu decyduje komendant w terenie, czy jest to sprawa Komendy Głównej? Co policja dostaje w ramach tak zwanych "centralnych zakupów"?
- Decyzje o zakupie podejmuje się w zależności od rodzaju sprzętu. Komendant powiatowy może dokonywać zakupów wyposażenia policjantów czy samochodów. Ale już sprzęt łączności, informatyki, który musi współdziałać w skali całego kraju zakupywany jest centralnie. Również broń i umundurowanie zakupuje centrala.
min12: - Czy wszyscy funkcjonariusze mają już aktualne badania lekarskie?
- Prawie wszyscy.
Jurek: - Chciałbym pracować w Policji. Do kogo się zgłosić? Czy trzeba zdawać jakieś specjalne egzaminy?
- Do wydziałów kadr każdej z komend, w zależności od miejsca zamieszkania. Zdaje się egzamin ze sprawności fizycznej i test psychologiczny.
Vyehoo: - Czy policja opolska planuje akcje (ulotki, audycje w radio, ogłoszenia w prasie) uświadamiania mieszkańców o konieczności zgłaszania każdego przestępstwa dla zmniejszenia panującej "znieczulicy"?
- Nie chcemy, żeby były to akcje, ale zachęcamy do takiego działania. Każda informacja jest dla nas ważna i w miarę możliwości sprawdzana.
Tatanka: - Ile wynosi najwyższy mandat i z jakie wykroczenie?
- Jest kilka wykroczeń, za które grożą maksymalne mandaty, na przykład spowodowanie kolizji, czy znaczne przekroczenie prędkości, ale generalnie proponuję unikać mandatów. Szkoda tych 500 złotych.
Gregor: - Dlaczego na ZWM-ie nie ma patroli policyjnych? To niebezpieczny teren... Ilu dzielnicowych jest na ZWM-ie
- Staramy się, aby patroli było jak najwięcej. Czasami może ich nie widać, ale z pewnością są.
Vyehoo: - Czy sady grodzkie maja dużo pracy w związku z kierowcami nieprzyjmującymi mandatów? Czy ta liczba wzrasta?
- Z pewnością jest to problem dla sądów, nie mniej jednak nie spowoduje to zatoru w wymierzaniu kar. Liczba ta utrzymuje się na stałym poziomie.
bar00: - Jak ocenia pan sprawność fizyczną opolskich policjantów? Czy policja stwarza warunki jej podnoszenia? Czy są jakieś okresowe sprawdziany? Czego dotyczą i jakie dają wyniki?
- Ogólna ocena sprawności fizycznej jest dobra. Stwarzamy warunki jej podnoszenia poprzez udostępnianie sal, boisk czy siłowni. Okresowe sprawdziany sprawności fizycznej dotyczą wszystkich policjantów, a szczególnie tych, którzy w swojej pracy mogą spotkać się z potrzebą jej wykorzystania.
Jarek: - Gdzie można poskarżyć się na nieuprzejmego dzielnicowego??
- Najlepiej u jego przełożonego - komendanta komisariatu lub miejskiego. Można również u mnie.
Gregor: - A ilu na ZWM-ie jest dzielnicowych?? Nie odpowiedział Pan.
- Dwunastu oraz dodatkowo pięciu na podstawie porozumienia z prezydentem miasta.
Tatanka: - Czy nie uważa Pan, że policja jeździ zbyt wolnymi samochodami?
- Tak uważam. Potrzebne byłyby zwłaszcza szybkie samochody na autostradę i drogi szybkiego ruchu. Do typowego patrolowania samochód nie musi być wyjątkowo szybki.
bar00: - Czy policjanci mają warunki do doskonalenia swoich umiejętności strzeleckich? Jak ocenia pan ich poziom wyszkolenia w tym zakresie?
- Tak, policjanci mają warunki do treningu strzeleckiego. Na terenie województwa korzystamy z kilku strzelnic. Poziom wyszkolenia jest zadawalający.
Aku: - Proszę powiedzieć tak naprawdę :dlaczego zwolniono komendanta I komisariatu?
- Komendant pierwszego komisariatu tak naprawdę odszedł na własną prośbę.
Jurek: - Jak Pan trafił do pracy w Policji?
- Zupełnie przypadkowo, ale nie żałuję.
Tatanka: - Czy kobiety w ciąży muszą zapinać pasy ? A jeśli nie to jak udowodnić policjantowi że jest się w ciąży ?
- Nie, nie muszą. Wystarczy zaświadczenie od lekarza lub ciąża widoczna.
bar00: - Czy są jakieś oficjalne mierniki efektywności pracy policjanta? Jakie?
- Są różne mierniki - w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Inaczej ocenia się policjanta prewencji (właściwe zabezpieczenie miejsca pełnienia służby), a inaczej policjanta ruchu drogowego (ilość zdarzeń drogowych na jego odcinku pracy). Policjantów służb dochodzeniowych ocenia się na podstawie wykrywalności, a policjantów służb kryminalnych na podstawie zgromadzonych informacji i ilości zatrzymanych przestępców.
Buba: - Czy osoba na rolkach może poruszać się po jezdni ?
- Tylko w wyznaczonych do tego miejscach.
Tatanka: - Ostatnio wiele słyszy się o pijanych policjantach na służbie. Jaka kara grozi takiemu policjantowi?
- Policjant ujawniony w stanie nietrzeźwości na służbie musi liczyć się z wydaleniem z pracy. I tak postępujemy.
Grir: - Czy według Pana pańscy podwładni to ludzie inteligentni i kompetentni w wykonywaniu swego zawodu?
- Mam nadzieję, że tak. Inaczej bym z nimi nie pracował.
Tatanka: - Czy policjant, jeśli nie jest na służbie, a widzi sytuację wymagającą interwencji, ma obowiązek interweniować?
- Nie ma takiego obowiązku, ale powinien. Tego wymaga od niego rota ślubowania i poczucie obowiązku.
Grir: - W ostatnią sobotę /weekend/ przejechałem Polskę od Gdańska do Opola i nie spotkałem żadnego patrolu. Taka była akcja policji /tylko w mediach/. Co Pan na to?
- Jeżeli nie spotkał się pan z sytuacją zagrożenia, to po co policja. Kilka tysięcy skontrolowanych pojazdów, nałożonych mandatów karnych czy zatrzymanych kierujących mimo wszystko skądś się wzięło.
* młodszy inspektor Dariusz Biel jest komendantem wojewódzkim opolskiej policji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska