Budowa stadionu w Opolu. Trawa już zasiana, powstają parkingi i drogi dojazdowe. Teraz czas na "sukienkę"

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Tak wygląda postęp prac przy budowie nowego stadionu w Opolu.
Tak wygląda postęp prac przy budowie nowego stadionu w Opolu. Sławomir Draguła/Stadion Opolski
Wykonawca nowego stadionu w Opolu przygotowuje się do naciągnięcia na obiekt tzw. sukienki, czyli specjalnej membrany, która będzie zarazem jego elewacją. Wykonana zostanie ona z ażurowego materiału z włóka szklanego pokrytego teflonem.

Murawa już się zieleni

Na nowym stadionie w Opolu robi się zielono. Na murawie zasiana została już trawa. Co ważne, siew poprzedziły badania laboratoryjne oraz odpowiedni dobór mieszanki (życica i wiechlina). Wszystko po to, by zapewnić jej optymalny rozwój w dziesięciomiesięcznym cyklu.

Pierwszy zielony stadion w Polsce

Z kolei z trzech stron dachu - zachodniej, wschodniej i południowej - montowane są układy paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy około 280 kW.

- Dzięki temu, obiekt będzie mógł generować własną energię elektryczną z odnawialnego źródła - poinformował Zakład Komunalny w Opolu, który odpowiedzialny jest za inwestycję.

Dodatkowo, planuje się zainstalowanie pomp ciepła oraz agregatów z funkcją kogeneracji, które będą odpowiadać za produkcję energii cieplnej oraz elektrycznej. Przypomnijmy, że nowy obiekt w Opolu, będzie pierwszym zielonym stadionem w Polsce.

Drogi, chodniki, parkingi

Cały czas trwają roboty poza stadionem. Wytyczane są drogi wewnętrzne, powstają parkingi i ciągi komunikacyjne dla pieszych. Budowana jest droga dojazdowa do stadionu (równoległa do ul. Północnej). Na tej ostatniej, od strony stadionu, powstaje też chodnik. Wielki parking na kilkaset pojazdów budowany jest obok Centrum Wystawienniczo-Kongresowego, pomiędzy ul. Technologiczną a obwodnicą piastowską.

Stadion dostanie sukienkę

Wykonawca inwestycji przygotowuje się już do naciągnięcia na stadion tzw. sukienki, czyli specjalnej membrany, która będzie zarazem jego elewacją. Wykonana zostanie ona z ażurowego materiału z włóka szklanego pokrytego teflonem.

- Ciekawostką jest to, że elewacja będzie pełnić również rolę ekranu, na którym będzie można wyświetlać różnego rodzaju projekcje - informuje Urząd Miasta Opola.

Otwarcie stadionu w przyszłym roku

Przypomnijmy. Nowy stadion powstaje przy ul. Technologicznej w Opolu. Obiekt ma być gotowy w 2024 roku. Swoje mecze będzie na nim rozgrywała Odra Opole, ale nie tylko.

- Koszt inwestycji to około 170 mln zł - informuje Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

100 mln złotych miasto pozyskało ze sprzedaży udziałów w spółce Wodociągi i Kanalizacja, pozostała kwota będzie pochodziła z kredytu. Obiekt ma pomieścić 11 600 widzów, a pod trzema trybunami mieścić się będą pomieszczenia dla piłkarzy, biura, pomieszczenia techniczne, punkty gastronomiczne czy toalety.

Pierwsze piętro obiektu służyć będzie pod część komercyjną z lożami VIP oraz salami konferencyjnymi. Wykonawcą inwestycji jest firma Mirbud.

Tu powstaje nowy stadion w Opolu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sensacyjny ruch Łukasza Piszczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska