Budżet obywatelski startuje w Opolu. Pula - ponad 2 mln

Artur  Janowski
Artur Janowski
Dzięki głosom mieszkańców na osiedlu Armii Krajowej w tym roku wreszcie pojawi się nowe oświetlenie i monitoring. W tej sprawie złożono w 2014 roku aż trzy projekty obywatelskie.
Dzięki głosom mieszkańców na osiedlu Armii Krajowej w tym roku wreszcie pojawi się nowe oświetlenie i monitoring. W tej sprawie złożono w 2014 roku aż trzy projekty obywatelskie. Sławomir Mielnik
Od dziś do 26 czerwca można zgłaszać projekty zadań do budżetu obywatelskiego. Przepis na sukces? Dobry wniosek i dużo osób, które potem będą zabiegać o głosy.

Na propozycje mieszkańców będzie czekać urząd miasta, a także prezydent, który zadeklarował, że w tegorocznej edycji budżetu na realizację wniosków opolan przeznaczy co najmniej 2,5 miliona złotych.

O tym, że warto wziąć udział w budżecie obywatelskim, przekonali się autorzy czterech wniosków z ubiegłorocznej edycji, które zebrały najwięcej głosów mieszkańców. Dzięki temu powstanie m.in. oświetlenie i monitoring na osiedlu Armii Krajowej, minipark na Chabrach i nowe boisko przy szkole podstawowej nr 10 na ul. Wróblewskiego, które poparło 1255 osób.

- Samo przygotowanie wniosku to jedno, potem trzeba zdobyć głosy, a na nasz sukces pracowało wiele osób, zbieraliśmy poparcie w szkole, na festynach i przed kościołem - opowiada Marek Cholewa, zastępca przewodniczącego zarządu dzielnicy Szczepanowice-Wójtowa Wieś.

Tegoroczna edycja budżetu będzie się nieco różnić od ubiegłorocznej. Nowością jest m.in. wprowadzenie zgłaszania wniosków i głosowania dla osób, które ukończyły 16. rok życia. Wniosek będzie mogła złożyć nie tylko grupa 20 mieszkańców, ale również stowarzyszenia, spółdzielnie, studenci czy rady dzielnic.

Ważną zmianą jest podzielenie projektów mieszkańców na małe (do 50 tys. zł wartości) i większe. Każde z nich będą mieć w budżecie wydzieloną pulę i tak na mniejsze projekty zarezerwowano 20 proc. łącznej kwoty, a na większe zadania pozostałe 80 proc.

- Zmianą jest także stworzenie możliwości odwołania, jeśli jakiś projekt nie dostanie się na listę do głosowania. Tego w pierwszym roku funkcjonowania budżetu brakowało - ocenia Adrianna Paroń, zastępca naczelnika Biura Organizacji Pozarządowych w Urzędzie Miasta Opola.

Prościej ma wyglądać głosowanie w internecie, które kulało w ubiegłym roku. - Uruchomimy w tym celu specjalną aplikację - zapowiada prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

Zgłaszanie wniosków do budżetu obywatelskiego potrwa do 25 czerwca. Potem będą one analizowane w urzędzie miasta, a na pełną listę zadań będziemy głosować od 30 września do 9 października.

- W tym roku autorzy projektów będą mogli je uzupełniać, łączyć, bo może się np. zdarzyć, że ktoś złoży bardzo podobne propozycje i głosy się rozejdą - podkreśla Adrianna Paroń.

Zwycięskie projekty w budżecie obywatelskim poznamy 5 listopada. Zrealizowane zostaną w 2016 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska