Burmistrz Olesna: Przekazywanie nauki Jana Pawła II jest naszym obowiązkiem

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Konferencja prasowa, od lewej: Grzegorz Polak, Jerzy Janicki, Sylwester Lewicki i Bożena Matusiak.
Konferencja prasowa, od lewej: Grzegorz Polak, Jerzy Janicki, Sylwester Lewicki i Bożena Matusiak. Mirosław Dragon
Sylwester Lewicki zwołał dzisiaj konferencję prasową przed Konferencją Samorządy dla Jana Pawła II. Konferencja rozpoczyna się w Oleśnie już w środę.

Krajowa Konferencja Samorządy dla Jana Pawła II organizowana jest od czterech lat. Dotychczas jej gospodarzami były: Krośniewice, Gniezno i Kamieńsko. W tym roku w terminie 14-16 września papieską konferencję zorganizuje Olesno.

- To wydarzenie zostało zainicjowane przez mieszkańców Olesna i z wielką radością podjęte przez nas -powiedział dzisiaj podczas konferencji prasowej burmistrz Sylwester Lewicki.

- Uważam, że przekazywanie nauki Jana Pawła II następnym pokoleniom jest naszym obowiązkiem, stąd taki nacisk na współuczestnictwo młodzieży w papieskiej konferencji - dodał Sylwester Lewicki.

Wśród gości konferencji będą m.in. kardynałowie Marian Jaworski i Stanisław Nagy, biskup opolski Andrzej Czaja oraz prof. Jan Miodek.

- O historycznym wymiarze tego wydarzenia niech świadczy to, że ostatni kardynał gościł na Ziemi Oleskiej 85 lat temu - podkreślił Sylwester Lewicki.

Konferencja rozpocznie się w środę o godz. 11.00 mszą św. koncelebrowaną ku czci Błogosławionego Jana Pawła II w kościele Bożego Ciała w Oleśnie.

Po mszy świętej wszyscy przejdą na oleski Rynek.

- Wspólnie wykonana zostanie ulubiona pieśń Jana Pawła II, czyli "Barka" - zapowiada Sylwester Lewicki. - Zaśpiewa ją młodzież z oleskich szkół podstawowych i gimnazjów.

Przy kościele św. Michała na oleskim Rynku wmurowany zostanie kamień węgielny w miejscu upamiętniającym Jana Pawła II.

- Będzie to od strony Rynku, idąc od strony ulicy Pieloka po prawej strony - wyjaśnia burmistrz Lewicki. - Pomnik będzie miał formę płaskorzeźby, repliki jednego z medali prof. Józefa Stasińskiego.

- Profesor Stasiński wykonał w swoim życiu 50 medali papieskich, ma już 85 lat i płaskorzeźbę w Oleśnie zrobi tylko przez sentyment, na naszą prośbę odpowiedział: "Ojcu Świętemu nie można odmówić!" - opowiada Jerzy Janicki, członek Stowarzyszenia Pamięci Jana Pawła II, a na co dzień kierownik produkcji w oleskiej spółdzielni "Społem". - Teraz zostanie wmurowany kamień węgielny, a w ciągu roku powinna stanąć gotowa płaskorzeźba.
Podczas konferencji organizowane będą też koncerty.

- W środę o godz. 18.00 będzie to msza góralska z kościele Bożego Ciała, a w czwartek o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury zagra zespół muzyki sakralnej Lumen - informuje burmistrz Lewicki.

W programie czwartkowej uroczystej sesji rady miejskiej jest list do Konferencji Episkopatu Polski.

- List będzie informacją o naszej konferencji, będzie miał formę uchwały - wyjaśnia Sylwester Lewicki.

- Ta konferencja nie jest dla samorządowców, ale dla mieszkańców - podkreślił Grzegorz Polak, były radny, który przez lata był przewodnikiem wycieczek do Watykanu. - Do Olesna przywiezione zostaną de facto już relikwie Jana Pawła II.

- Konferencję papieską organizujemy dla szerokie rzeszy społeczności Ziemi Oleskiej - podsumował Sylwester Lewicki.

Zobacz program konferencji papieskiej w Oleśnie

To nie pierwsza duża uroczystość religijna, organizowana przez burmistrza Sylwestra Lewickiego.

W 2009 roku z jego inicjatywy radni zawierzyli Olesno "trójjedynemu Bogu i macierzyńskiej opiece Bogarodzicy Maryi", a obraz Matki Boskiej Oleskiej został ukoronowany na Rynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska