Całuj mnie 28 grudnia

  Całuj mnie 28 grudnia

  Sabina Kubiciel skubiciel@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Dzień Teściowej, Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów, Dzień bez Zakupów, bez Samochodu, Dzień Rozrzutności. W kalendarzu roi się od nietypowych powodów do świętowania.
  Część z nich niektórzy z nas mogli już przegapić i trzeba czekać blisko rok, żeby pojawiły się ponownie. Za nami jest już chociażby Dzień Sprzątania Swojego Biurka, który obchodziliśmy 8 stycznia i Dzień Sekretarki i Asystentki - 25 stycznia. Ci szefowie, którzy święto przeoczyli, mają jeszcze kilka miesięcy na nadrobienie gafy. Przy okazji nie powinni zapominać o bardziej popularnych świętach, które ich sekretarki mogą obchodzić - chociażby o Dniu Kobiet - 8 marca.
  Nie jest to jednak jedyna okazja w tym miesiącu do świętowania dla pań. Trzy dni wcześniej, 5 marca, obchodzony będzie Dzień Teściowej. Dnia Teścia w kalendarzu przedziwnych świąt nie znaleźliśmy. 18 marca przypada Dzień Słońca, ogłoszony przez NASA i Europejską Agencję Kosmiczną ESA.

  - Ludzie dążą do tego, żeby być wyjątkowymi - mówi dr Krzysztof Łęcki, socjolog kultury z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. - Dlatego wymyślane są przeróżne okazje do świętowania tylko po to, aby kolejny dzień uczynić jeszcze bardziej wyjątkowym od poprzedniego.
  Część wymyślanych przez ludzi świąt nakręca wielki biznes. Najlepszym przykładem są walentynki, które obchodziliśmy 14 lutego. Dzięki nim napędzana jest handlowa machina. Z półek znikają pluszowe przytulanki, gadżety w kształcie serduszek i tony słodyczy.

  Część świąt jest z nami już od wielu lat. Kwiecień otwiera popularny prima aprilis. Wywodzi się z tradycji antycznej.
  - W starożytnej Grecji był to czas zabawy - wyjaśnia Barbara Ogrodowska, kustosz w Muzeum Etnologii w Warszawie. - Do nas święto dotarło z Niemiec. Ludzie robili sobie psoty już od XVI wieku.
  W kwietniu okazje do świętowania będziemy mieli co najmniej jeszcze dwa razy. 4 kwietnia przypada Dzień Mężczyzny, a 29 kwietnia Międzynarodowy Dzień Tańca.
  - W wymyślaniu świąt chyba się zatraciliśmy - twierdzi dr Łęcki. - Dawniej święta dlatego były szczególne, bo mieliśmy je rzadko. Coś, co można mieć codziennie, traci swoją wartość.
  - Dawniej święta wiązały się z uroczystościami kościelnymi - dodaje Barbara Ogrodowska. - Jednak sposób ich obchodzenia był świecki. Jako przykład można podać zapusty albo dożynki. Te współczesne najczęściej wymyślane są przez handlowców - bo to okazja do zarobienia - albo jakieś grupy, które chcą w ten sposób zwrócić na siebie uwagę.

  W maju tradycyjnie już świętują strażacy, hutnicy, kominiarze. Do tych uroczystości zdążyliśmy się przyzwyczaić. Nigdy jednak nie wiadomo, czy za kilka lat zamiast nich swojego święta nie będą obchodzić przedstawiciele zupełnie innych zawodów. Na tym nie kończą się okazje do hucznego biesiadowania. 10 maja obchodzimy Dzień Pracownika Gospodarki Komunalnej, 15 maja Dzień Polskiej Niezapominajki, 24 maja zabawić powinni się stemplarze i piwowarzy, a 25 swoje święto ma mleko. Miesiąc kończy - 29 - Dzień bez Papierosa.
  - My święta "komunalnika" nie obchodzimy, bo firma jest za mała i nie ma na to czasu - twierdzi Jerzy Oborski, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Komprachcicach - Dawniej, owszem świętowało się...

  Teraz data, którą coraz częściej każe nam się zapamiętywać - 6 czerwca. To Dzień bez Samochodu. Od kilku lat tego dnia nakłania się nas do pozostawienia aut w garażu albo pod domem i przesiadki na rowery. Bez specjalnych efektów. To święto, które raczej nie przypadło nam do gustu.
  - Ci, którzy jeżdżą samochodami do pracy, tego dnia nie zrezygnują z nich tylko dlatego, że jest takie święto - twierdzi dr Krzysztof Łęcki. - Podobnie jest w przypadku Dnia bez Papierosa. Nie będą palić tylko ci, którzy już i tak próbują rzucić nałóg.
  Dzień bez Samochodu pojawi się w kalendarzu niecodziennych świąt raz jeszcze - 22 września. Tym razem przed nazwą święta należy dodać przymiotnik "europejski".
  - Dla mnie ważniejsza jest data wrześniowa, chociaż pamiętam, że kiedy święto pojawiło się w Polsce, obchodziliśmy je wyłącznie w czerwcu - mówi Bogumił Siewruk z opolskiego oddziału Federacji Zielonych. - Wszystko zaczęło się we Włoszech i południowej Francji, gdzie na jeden dzień zamykano dla samochodów centra miast. Ludzie doszli do wniosku, że to świetna okazja, żeby pokazać, ile auta zajmują miejsca, które mogą na przykład wykorzystać przechodnie. Teraz też zdarza się, że Dzień bez Samochodu w różnych krajach obchodzony jest w inne dni.

  15 lipca przypada Dzień bez Telefonu Komórkowego - jego realizacja raczej nie jest możliwa. 23 lipca - Dzień Włóczykija - nie bardzo wiadomo, kto powinien tego dnia świętować. Może wszyscy? 24 lipca - Dzień Policjanta - w tym przypadku wszystko jest jasne.


  Sierpień rozpoczyna się świętem karmienia piersią, 13 sierpnia mamy Dzień Leworęcznych. To ostanie święto jest coraz bardzie popularne. Dla osób, które do pisania używają tylko lewej ręki stał się okazją, żeby pokazać - jesteśmy inni, ale zobaczcie, jacy fajni.

  Warto poczekać do 8 września, bo tego dnia obchodzimy święto dobrych wiadomości. Powinni o tym pamiętać szefowie i tego dnia nie zaczynać rozmowy z pracownikiem od informacji, że podwyżki nie będzie, a godziny pracy trzeba nieznacznie wydłużyć.
  Październik otwiera Dzień Wegetarianina (1.10). Już dziewięć dni później świętuje znaczek pocztowy, a od 9 do 15 przypada Tydzień Pisania Listów. 22 października swoje święto obchodzą osoby jąkające się, a 24 października walczymy z otyłością. 28 - to Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów. Na razie nie jest wolny od pracy. A pod koniec miesiąca dwie sprzeczne daty - 29 Dzień bez Zakupów, a 31 - Dzień Rozrzutności.

  5 listopada świętują Miś Uszatek, Puchatek, Tygrysek i spółka. To dzień postaci z bajek. 17 okazję do wychylenia dodatkowego kielicha mają studenci. Tego dnia przypada ich święto. Do wspólnej zabawy muszą przyłączyć się nawet książkowe mole. 21 listopada to Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień - 25 - Dzień Pluszowego Misia.

  Grudzień cały upływa pod znakiem świąt. W kalendarzu warto zaznaczyć jednak jeszcze jedną, mniej znaną datę - Dzień Pocałunku.
  - Dla człowieka często taki nietypowy dzień może spełniać funkcję motywującą - mówi Katarzyna Urban, psycholog z Uniwersytetu Opolskiego. - Ludzie potrzebują takiej daty, od której coś ma się wydarzyć, na przykład rzucą palenie albo zaczną się odchudzać. Nie ma jednej, specyficznej grupy osób, która przywiązuje do takich nietypowych świąt wagę albo tego nie robi.
  Zdaniem dr. Krzysztofa Łęckiego różne dziwne święta będą się mnożyć. Wymyślają je ludzie, którzy chcą za wszelką cenę podkreślić wyjątkowość oraz spece od handlu. Bo takie święto to znakomity sposób, żeby przy okazji sprzedać coś nietypowego - miniodkurzacz do sprzątania biurka albo koszulkę z napisem - "Najlepsza teściowa na świecie" - z okazji Dnia Teściowej. Pamiętaj - to już 5 marca.
  KALENDARZ NIETYPOWYCH ŚWIĄT
  - 8 stycznia - Dzień Sprzątania Swojego Biurka
  - 25 stycznia - Dzień Sekretarki i Asystentki
  - 5 marca - Dzień Teściowej
  - 18 marca - Dzień Słońca
  - 4 kwietnia - Dzień Mężczyzny
  - 29 kwietnia - Międzynarodowy Dzień tańca
  - 15 maja - Święto Polskiej Niezapominajki
  - 29 maja i 15 listopada - Dzień bez Papierosa
  - 6 czerwca i 22 września - Dzień bez Samochodu
  - 15 lipca - Dzień bez Telefonu Komórkowego
  - 23 lipca - Dzień Włóczykija
  - 1 sierpnia - Dzień Karmienia Piersią
  - 13 sierpnia - Dzień Leworęcznych
  - 8 września - Dzień Dobrych Wiadomości
  - 30 września - Dzień Chłopaka
  - 1 października - Dzień Wegetarianina
  - 9 października - Dzień Znaczka Pocztowego
  - 9 - 15 października - Tydzień Pisania Listów
  - 22 października - Światowy Dzień Jąkających się
  - 24 października - Dzień Walki z Otyłością
  - 28 października - Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów
  - 29 października - Dzień bez Zakupów
  - 31 października - Dzień Rozrzutności
  - 5 listopada - Dzień Postaci z Bajek
  - 17 listopada - Dzień Studenta
  - 21 listopada - Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
  - 25 listopada - Dzień Pluszowego Misia
  - 28 grudnia - Międzynarodowy Dzień Pocałunku

  Uwaga: niektóre daty mogą się zmieniać, jeśli święto wypada np. w weekend są przenoszone na dzień powszedni, albo odwrotnie.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo