Cementownia Silesia i domEXPO do wyburzenia? Komentarz Teresy Kudyby

Teresa Kudyba
domEXPO w Opolu
domEXPO w Opolu domEXPO
Opole, miasto na wapiennej skale Kalkbergu, to inkubator europejskiego przemysłu cementowego. Jedyną czynną spośród 9 historycznych cementowni Opola jest Odra, w tym roku obchodzi 150-lecie. Krajobraz dziedzictwa Portland cementu został w Opolu zatracony bezpowrotnie.

Nie powołano Muzeum Cementu ani Izby Tradycji, by ratować niszczone i rozproszone artefakty Białego Zagłębia. Zburzono w latach 90-tych Piast, niszczeją Bolko i Giesel, a zaledwie 20 lat temu – bez protestu środowisk konserwatorskich, bez miejskiej wizji zagospodarowania tej fenomenalnej infrastruktury – zrównano z ziemią Groszowice.

Dziś środowisko pasjonatów ochrony zabytków przemysłu obiegła informacja o planowanym wyburzeniu historycznej cementowni Silesia. Pismo w tej sprawie jest w Urzędzie Miasta Opola. „Silesia” Neue Oppelner Portland-Zementfabrik AG (1906) to inicjatywa Richarda Friedländera, potomka znamienitego żydowskiego rodu.

Z idealnej jakości cementu Silesii zbudowano wrocławską Halę Stulecia. Zdewastowana w roku 1945 przez Sowietów nie została już odbudowana. Jeszcze w roku 2013 była błędnie zakwalifikowana w kartotece UM jako „przedwojenne silosy zbożowe”.

Przed planowanym w latach 90-tych wyburzeniem owych „silosów” uchronił Silesię warszawski inwestor Zbigniew Bogusz. Po kosztownej rewitalizacji, w roku 2014 uruchomiono domEXPO. Wkrótce ten prywatny, ogromny kubaturowo obiekt nie wytrzymał konkurencji rynkowej z wybudowanym obok przez Miasto Opole Centrum Wystawienniczo-Kongresowym, pełniącym zbliżone funkcje, finansowanym z budżetu miasta.

Odkupiony od syndyka domEXPO jest aktualnie własnością KAWI2, warszawskiej „spółki będącej cudzoziemcem” (regon 387817511). Koncepcja wyburzenia to po wielokroć „sprawdzona” formuła opolskiej strategii opieki nad zabytkami, a uratowanie Silesii od zagłady będzie utrudnione, bo żaden z opolskich konserwatorów zabytków nie wpisał tego obiektu do rejestru zabytków ani do ewidencji. Aby ratować, trzeba mieć pasję, wizję i finanse.

W tym roku świat obchodzi 200-lecie opatentowania Portland cementu. Z tej okazji w Grodźcu pod Będzinem planują stworzenie Muzeum Przemysłu i rewitalizację historycznej cementowni, a my w Opolu wyburzenie. Hucznie!

Teresa Kudyba - autorka monografii „Dzieje przemysłu cementowo-wapienniczego Śląska Opolskiego w opracowaniu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska