Ceny gazu od lipca 2024 mocno w górę! Tyle zapłacimy za gaz ziemny. Co z LPG, propanem i propan-butanem?

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Obecnie gospodarstwa domowe są chronione i płacą za gaz ziemny 24,62 zł brutto za 1/kWh. A jak będzie od lipca 2024?
Obecnie gospodarstwa domowe są chronione i płacą za gaz ziemny 24,62 zł brutto za 1/kWh. A jak będzie od lipca 2024? Stadtratte/Getty Images
Od lipca rachunki za gaz ziemny mogą wzrosnąć od lipca nawet o 60 proc. Natomiast osoby korzystające z LPG, propanu i propan-butanu, prawdopodobnie nie odczują podwyżek. Dlaczego?

Spis treści

Już weszła w życie o bonie energetycznym, która zakłada m.in. wprowadzenie ceny maksymalnej za energię elektryczną, czyli 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych w okresie od lipca do sierpnia tego roku.

URE ma wnioski o zmiany taryf

Ta ustawa nakłada też na sprzedawców prądu i gazu obowiązek wystąpienia do prezesa URE z wnioskami o zmianę ich taryf dla gospodarstw domowych pod groźbą utraty rekompensat za sprzedaż energii poniżej cen taryfowych. 21 czerwca Urząd Regulacji Energetyki, że wnioski zostały złożone. Według szacunków URE, łączny poziom opłaty za energię elektryczną, uwzględniający dystrybucję, wzrośnie od 1 lipca o około 30 zł miesięcznie dla gospodarstw domowych, w których roczne zużycie prądu nie przekracza 2 MWh.

Ceny gazu od lipca 2024. Nie zamrożone, a maksymalne

Natomiast w przypadku gazu ustawa likwiduje od 1 lipca zamrożenie ceny dla odbiorców taryfowanych na poziomie 200,17 zł za 1 MWh netto (20,017 groszy za 1 kWh netto), a wprowadza cenę maksymalną, równą taryfie największego sprzedawcy detalicznego - PGNiG Obrót Detaliczny.

  • Zgodnie z obecnymi przepisami odbiorcy chronieni, jak m.in. gospodarstwa domowe, płacą cenę gazu ziemnego na poziomie 24,62 zł za 1/kWh brutto (20,02 zł za 1 kWh netto). Do tego dochodzą opłaty dystrybucyjne (za przesył) i abonamentowe, które również pozostają do końca czerwca 2024 r. na poziomie z końca 2022 roku.
  • Zaś od 1 lipca ma obowiązywać cena gazu wysokometanowego 29,097 groszy za 1 kWh netto (290,97 zł za 1 MWh netto), tzn. 357,9 zł za 1 MWh brutto. To oznacza podwyżkę o prawie 50 proc.

Ile zapłacimy od lipca za gaz ziemny?

Jak informuje gazetaprawna.pl, podobne podwyżki obejmą także gaz zaazotowany. Dl grupy taryf S (gaz ziemny Lw charakteryzujący się niższą wartością opałową) cena wzrośnie do 36,29 gr/kWh brutto, zaś dla grupy Z (gaz ziemny o nazwie Ls, który ma niższą wartość opałową od Lw) cena wzrośnie do 35,79 gr/kWh brutto, co daje podwyżkę odpowiednio o 47 proc. i 45 proc.

Ile w górę opłaty abonamentowe?

Oprócz cen gazu wzrosną również opłaty abonamentowe, choć w mniejszym stopniu. Oprócz cen gazu wzrosną również opłaty abonamentowe, choć w mniejszym stopniu. I tak np. w grupie W-1 (gdzie zużycie roczne wynosi nie więcej niż 3350 kWh, jak przeważnie w domostwach) ta stawka wzrośnie z 4,06 zł do 4,12 zł miesięcznie brutto.

Dlaczego LPG, propan i propan - butan nie podrożeją?

Dla odbiorców objętych ochroną taryfową (np. gospodarstw domowych), średni wzrost cen gazu wyniesie około 45-47 proc., a wraz z wyższymi stawkami dystrybucyjnymi, rachunki za gaz mogą wzrosnąć średnio o 50-60 proc.

Opłata zmienna ma zwiększyć się o 55 proc., a stała opłata o 59 proc. - pisze gazetaprawna.pl.

Infor.pl przypomina, że wyżej opisane zmiany cen gazu od 1 lipca dotyczą wyłącznie gazu ziemnego. Bowiem osoby korzystające z gazu LPG (propanu i propan-butanu) najprawdopodobniej nie odczują wzrostu cen, bo eksperci nie prognozują wyższych cen tych gazów w najbliższym czasie. Ceny propanu i propan-butanu nie są regulowane.

Taryfy zostaną zatwierdzone najprawdopodobniej przed 1 lipca tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska