Ciemna, mokra i niebezpieczna. Tak wygląda największa jaskinia w województwie opolskim 12.07.2023

Sławomir Wilkowski
Autor tekstu próbował penetrować jaskinię. Jest to jednak bardzo niebezpieczne.
Autor tekstu próbował penetrować jaskinię. Jest to jednak bardzo niebezpieczne.
Jaskinia Chełmska, czyli największa i najciekawsza jaskinia w naszym regionie. Znajduje się około500 metrów od ostatnich zabudowań w Ligocie Górnej i około 120 metrów od leśnej drogi. 12.07.2023.

Żeby znaleźć jaskinię należy wejść na niebieski szlak turystyczny od strony Ligoty Górnej w przedłużenie ul. Wiejskiej i po 500 metrach skręcić w lewo, a następnie wejść na dosyć stromą górę. Główny otwór wejściowy znajduje się w obrębie wydłużonego leja zapadliskowego o głębokości trzech metrów. Otwór jest owalny i ciasny. Ma średnicę 80-90 cm i wysokość 50 cm. Po przeciwległej stronie leja znajduje się drugi - większy i szerszy.

Prowadzi on do niewielkiej studni o głębokości 3,5 metra wypełnionej gliną. Jaskinia składa się z dwóch komór. Górna jest mocno zniszczona a jej strop zamykają gliny z fragmentami zwietrzeliny i dużego gruzu wapiennego. W dolnej komorze znajduje się studnia o głębokości czterech metrów wypełniona w najniższym punkcie mułem i gruzem skalnym.

Tak wygląda jaskinia w przekroju.
Tak wygląda jaskinia w przekroju.

Długość dostępnych korytarzy wynosi około 12 metrów, ale wraz z partiami niedostępnymi dla człowieka zwiększa się do 23 metrów. Szerokość korytarzy tej części waha się od 20 do 120 cm. Z powodu ciasnoty jaskinia nie spełnia podstawowych warunków umożliwiających włączenie jej do ruchu turystycznego a penetrują ją tylko specjaliści speleolodzy. Wstęp do jaskini jest też sezonowo zabroniony ze względu na to, że stanowi ona miejsce dla zimowej hibernacji nietoperzy.

W regionie znajduje się jeszcze kilka jaskiń, m.in. Jaskinia Otmicka o długości pięciu metrów położona w nieczynnym kamieniołomie, jaskinia w Żyrowej o długości ośmiu metrów, którą jednak zamurowano i zasypano ziemią po wypadku, który się tam wydarzył. Również w Szczepanku znajdują się liczne, lecz niewielkie jaskinie naturalne oraz niespotykanych rozmiarów schroniska skalne powstałe w trakcie eksploatacji nieczynnego już kamieniołomu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska