Co gwarantuje Karta Języków Mniejszości?

fot. Archiwum DWPN
Na zdjęciu Rafał Bartek, dyrektor DWPN  i dr Maciej Borkowski.
Na zdjęciu Rafał Bartek, dyrektor DWPN i dr Maciej Borkowski. fot. Archiwum DWPN
W Kamieniu Śląskim spotkali się uczestnicy Kolegium Liderów MN.

Tematem weekendowego sympozjum zorganizowanego przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej było polskie i międzynarodowe ustawodawstwo dotyczące mniejszości narodowych.

- Szczególnie ciekawe było wystąpienie dra Tomasza Wicherkiewicza z Uniwersytetu Adama Mickiewicza poświęcone Europejskiej Karcie Języków Regionalnych i Mniejszościowych - mówi Joanna Mróz.

- Została ona ratyfikowana przez Polskę, ale to nie znaczy, że jest u nas dobrze rozumiana. Jej istota nie leży bowiem w literze prawa do języka (ono jest opisane w ustawie o mniejszościach narodowych), ale raczej w duchu akceptacji i gotowości do propagowania języków mniejszości.

Formą wspierania tych języków mogłoby być choćby szersze umożliwienie ich obecności w mediach publicznych czy nauczanie począwszy od przedszkola.

- Wreszcie dowiedzieliśmy się nie tylko że karta języków jest, ale także, co ona reguluje - dodają Teresa Kionczyk i Dorota Matheja - oraz jakie daje nam gwarancje. Okazuje się, że nauczanie języka niemieckiego przedszkolach, audycje w mediach czy dwujęzyczne tablice wynikają z ducha tego dokumentu.

Uczestnicy spotkania w Kamieniu mieli też m.in. okazję do wysłuchania wykładu dr Macieja Borkowskiego o polsko-niemieckiej historii, która - w jego rozumieniu - wcale nie jest wyłącznie historią wzajemnych konfliktów. Uczestniczyli też w warsztatach poświęconych roli kół DFK oraz znaczeniu nauczania regionalizmu w edukacji.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska