David McAllister u mniejszości

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Premier David McAllister patronuje porozumieniu między Uniwersytetami w Opolu i w Osnabrueck. Na zdjęciu z prof. Marią Lasatowicz, dyrektorem Instytutu Filologii Germańskiej UO.
Premier David McAllister patronuje porozumieniu między Uniwersytetami w Opolu i w Osnabrueck. Na zdjęciu z prof. Marią Lasatowicz, dyrektorem Instytutu Filologii Germańskiej UO.
Wydarzenie. Odwiedziłem podczas mojej wizyty w Polsce Poznań i Wrocław, ale emocjonalnym szczytem tego pobytu było opolskie spotkanie z mniejszością niemiecką - mówił w czwartek w siedzibie VdG premier Dolnej Saksonii.

Już sama obecność polityka takiej rangi w siedzibie mniejszości czyniła to spotkanie historycznym - mówi Bernard Gaida, przewodniczący Zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce. - Słowa, jakie zostały wypowiedziane przez premiera, mają wielką wagę. Przecież w Poznaniu, partnerskim mieście Hanoweru, pan Mc Allister odwiedził fabrykę Volkswagena, a Dolny Śląsk jest partnerskim regionem Dolnej Saksonii. Premier tego landu dał wyraz, podobnie jak kanclerz Angela Merkel, przekonaniu, że Niemcy są odpowiedzialni za swoich rodaków za granicą. Takie moralne wsparcie jest dla nas nie do przecenienia.

Śląsk nie jest zresztą dla szefa rządu Dolnej Saksonii ziemią nieznaną. 700 tys. osób wyjechało do tego landu. Co czwarta rodzina ma tam śląskie korzenie.

Wizyta w Opolu była kontynuacją ubiegłorocznego spotkania Davida McAllistera z Bernardem Gaidą w Hanowerze. Obecność niemieckiego gościa na Śląsku Opolskim miała nie tylko znaczenie moralne. W obecności premiera doszło do podpisania porozumienia o współpracy związanej z badaniem - począwszy od dzieciństwa - dwujęzyczności przez Uniwersytet Opolski oraz Uniwersytet Osnabrueck. Bardzo szybko, bo do września 2011 r., obie strony sporządzą dokładny plan realizacji tego projektu badawczego.

Kontynuowana będzie także wymiana praktykantek przedszkolnych, które przyjeżdżają na Śląsk Opolski ze szkoły dla przedszkolanek w Wolfsburgu.
Mniejszość niemiecka będzie także intensyfikować współpracę z Agencją Kształcenia Ustawicznego. Strona niemiecka dysponuje ogromnym doświadczeniem i dorobkiem naukowym w zakresie kształcenia dzieci, młodzieży i dorosłych. Zadaniem mniejszości będzie znalezienie partnerów do tej współpracy.

Obecność premiera w regionie była też okazją do spotkania i rozmowy z przedstawicielami różnych organizacji MN.

- Pan McAllister okazał się bardzo otwartym człowiekiem z oficjalnym, ale jednocześnie przyjaznym podejściem do życia. To pozwoliło nawiązać dobry kontakt bez patetycznych przemówień i gestów - mówi lider TSKN Norbert Rasch. - W pewnym momencie nas zaskoczył. Zapytał wprost o nasze życzenia wobec niego i jego landu. Tak otwarcie nikt nas jeszcze o to nie pytał. Postawiliśmy właśnie na współpracę edukacyjną. Prosiliśmy, by propagował nasz region i środowisko w kontaktach z politykami w Niemczech. Liczymy, że zachęci on m.in. kolejne placówki edukacyjne do dobrych kontaktów z nami.

Ostatnia część pobytu premiera w Opolu została przeznaczona na rozmowy indywidualne. Spotkał się on m.in. z ks. biskupem Andrzejem Czają. Rozmawiano o znaczeniu dwujęzycznego duszpasterstwa dla MN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska