Debata kandydatów na burmistrza Praszki. Jakie mają pomysły na rządzenie?

Mirosław Dragon
Kandydaci na burmistrza Praszki, od lewej: Leszek Kałwak, Zbigniew Kitajgrodzki, Henryk Krześniak, Bogusław Łazik, Jarosław Tkaczyński.
Kandydaci na burmistrza Praszki, od lewej: Leszek Kałwak, Zbigniew Kitajgrodzki, Henryk Krześniak, Bogusław Łazik, Jarosław Tkaczyński. Mirosław Dragon
Jest pięciu kandydatów na burmistrza Praszki: Leszek Kałwak, Zbigniew Kitajgrodzki, Henryk Krześniak, Bogusław Łazik, Jarosław Tkaczyński.

To i tak nie jest rekord, w 2010 roku było jeszcze więcej, bo sześciu kandydatów na włodarza Praszki.

Pretendentów do fotela burmistrza Praszki zapytaliśmy o ocenę mijającej kadencji i plany na rządzenie w latach 2014-18.

Jak oceniacie kadencję 2010-14 w Praszce. Co się udało, a czego nie udało się zrobić?

Zbigniew Kitajgrodzki (PiS): Tak zadane pytanie stwarza możliwości wskazania szerokiego katalogu zaniechań, których każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, był świadkiem. W tym miejscu nie chcę jednak negować zasadności odejmowanych w czasie kadencji konkretnych działań, gdyż program, który prezentuję, ma stanowić na wielu jego płaszczyznach odejście od dotychczasowego sposobu rządzenia.
Gdybym miał wymienić najważniejsze problemy, które dotyczą miasta i gminy Praszka, wskazałbym na znacząco niższy w naszym wypadku poziom wykorzystania pomocowych środków unijnych per capita. Według zestawienia pisma "Wspólnota" wydatki finansowane ze środków unijnych w latach 2009-2012 wyniosły tylko 677,30zł na osobę, umiejscawiając Praszkę dopiero na 279. miejscu wśród badanej kategorii miast.
W związku z brakiem wystarczającej aktywności w zakresie pozyskiwania środków unijnych pozostaje również brak pozyskiwania nowych inwestorów oraz pomocy obecnie działającym, od których zależy tworzenie miejsc pracy. Wszyscy wiemy, że w tym zakresie działania były i są nadal niewystarczające.

Bogusław Łazik (Nasza Gmina Praszka): W kadencji 2010-14 pełniłem funkcję przewodniczącego rady miejskiej i miałem realny wpływ na strategiczne decyzje w formie uchwał , które przyniosły w efekcie realizację dużej ilości zrealizowanych zadań.
Decyzje Rady o kluczowym znaczeniu to uchwalenie i wdrożenie programu oszczędnościowego, restrukturyzacja sieci szkół podstawowych, uporządkowanie bardzo ważnych spraw własnościowych w Spółce Duon, uporządkowanie sprawy udziałów i spłata zadłużenia w Spółce Oczyszczalnia Ścieków. Te działania przyczyniły się do zmniejszenia zadłużenia gminy.

Henryk Krześniak (SLD): Nie za bardzo jest co oceniać, bo oprócz kanalizacji Gany niemal wszystkie inwestycje gmina robi teraz, przed samymi wyborami. Według planów sprzed dwóch kadencji w 2012 roku miało być zakończone skanalizowanie całej gminy. Jako ostatnia skanalizowany miał zostać Przedmość, gdzie jest zlokalizowana oczyszczalnia ścieków. Po zakończeniu miała zostać wyremontowana droga powiatowa z Praszki przed Przedmość. Jak widzimy, te plany nie zostały zrealizowane.

Jarosław Tkaczyński (PO): Moim zdaniem największym sukcesem mijającej kadencji jest uruchomienie kapitału ludzkiego w naszej gminie. Ogromny wzrost inicjatywy społecznej wszystkich środowisk, od rad sołeckich, poprzez Ochotnicze Straże Pożarne, stowarzyszenia, świetlice wiejskie, odmienia naszą mentalność. Pokazuje, że możemy zrobić coś dobrego, satysfakcjonującego, ładnego, z pożytkiem dla naszego środowiska, naszej miejscowości czy gminy. Zaczynem wzrostu tych inicjatyw lokalnych było moim zdanie utworzenie funduszu sołeckiego, zwiększone finansowanie dla Ochotniczych Straży Pożarnych oraz wzrost budżetu MGOKiS -u, pozwalający dofinansować świetlice wiejskie i uruchomić wiele działań sportowo-rekreacyjnych i kulturalnych. Cieszę się , że gminę Praszka było wreszcie na to stać.
Najważniejsze inwestycje to była budowa i remont drogi gminnej Kowale ul. Ożarowska, Szkolna , Aleksandrów, Kozioł, Przedmość Łączna długość 8 km , w 80 procentach była współfinansowana z środków Unii Europejskiej. Do tego budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Szyszków -Wygiełzów, Rozterk i Gana. Budowa kompleksu boisk sportowych Orlik. Ulica i cho
Budowa parkingu przy basenie, Budowa parkingu przed Halą Sportową , koszt 330 tys. zł oraz wykonanie nowej podłogi sportowej w Hali. Dotacje unijne w minionych latach to 14,2 mln zł.
Nowi inwestorzy otworzyli działalność na terenie parku przemysłowego fabryki podzespołów motoryzacyjnych Neapco. Topialnia Bobrek zatrudniła 35 osób, malarnia EZT - 40 osób, oczyszczalnia aluminiowych detali Jarexs - 80 osób.
Jakie są Wasze najważniejsze plany, obietnice wyborcze na najbliższe 4 lata, jeśli wygracie wybory?

Zbigniew Kitajgrodzki (PiS): Przede wszystkim podjęcie działań mających na celu stworzenie podstaw rozwoju gospodarczego miasta. To inwestycje, których od lat na naszym terenie brakuje, mają stanowić o sukcesie jego mieszkańców. Ważnym jest już na samym początku kadencji przyjęcie wieloletniej perspektywy gospodarczej i jej konsekwentne realizowanie.
Moje działania zmierzać będą do zwiększenia poziomu inwestycji bezpośrednich mających wpływ na tworzenie miejsc pracy, znacząco większej absorpcji środków unijnych, efektywnego wykorzystania posiadanych terenów inwestycyjnych i utworzenia strefy przemysłowej.
Istotnym jest także przedsięwzięcie działań mających na celu zachowanie dotychczasowych miejsc pracy, szczególnie w oświacie, kulturze i sporcie. Niż demograficzny nie może bowiem uzasadnić dalszej likwidacji placówek oświatowych i zwolnień pracowników, gdyż programy unijne pozwalają w wystarczający sposób zabezpieczyć może istniejący stan.
Ważnym elementem mojego programu jest utworzenie centrum doradczego dla rolników, osób fizycznych i podmiotów gospodarczych, mające na celu świadczenie bezpłatnej pomocy w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych oraz prowadzenie doradztwa z zakresu obowiązującego prawa.
Jako adwokat wiem, że tego rodzaju działania będą przyjazne mieszkańcom, którzy nierzadko pozbawieni są w swoim życiu profesjonalnej pomocy.

Bogusław Łazik (Nasza Gmina Praszka): W mojej pracy priorytetem będzie:
- skuteczne pozyskiwanie środków europejskich i ministerialnych na zadania inwestycyjne - drogi, chodniki, kanalizacje, modernizacje i budowa obiektów oświatowych i sportowo- rekreacyjnych (np. siłownie zewnętrzne , ścieżki rowerowe itp.) oraz na realizację projektów w sferze oświaty , kultury i sportu. Mam w tym duże doświadczenie jako dyrektor Zespołu Szkół w Gorzowie Śląskim, gdzie w ostatnich latach pozyskaliśmy bardzo duże kwoty.
- poprawa warunków dla inwestorów tworzących nowe miejsca pracy i dbałość o firmy z terenu gminy Praszka np. uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania, uzbrajanie terenów pod inwestycje, próba wejścia do podstrefy ekonomicznej z ulgami podatkowymi.
- rozwój sportu , kultury i rekreacji poprzez zwiększenie nakładów na zajęcia sportowe, artystyczne w szkołach i MGOKiS , a także większe dotacje dla klubów sportowych i na imprezy i zawody o charakterze masowym np. biegi, rajdy rowerowe itp.
- powołanie Centrum Aktywności Lokalnej skupiające przedstawicieli różnych organizacji pozarządowych i stowarzyszeń w celu uzyskiwania opinii dotyczących bieżących działań w gminie i propozycji realizacji różnorodnych zadań do realizacji .
- Utrzymanie i rozwój funduszu sołeckiego , a także wprowadzenie tzw. budżetu obywatelskiego.

Henryk Krześniak (SLD): Mam jeden główny plan -słuchać, czego chcą mieszańcy. Mieszkańcy wiedzą najlepiej, co trzeba zrobić i gdzie. Trzeba oczywiście realizować oczekiwane w odpowiedniej kolejności, nie na hurra.
Najważniejszy jest rozwój gminy, inwestorzy, których nie ma, miejsca pracy.
Kiedyś mówiło się o utworzeni Specjalnej Strefy Ekonomicznej Praszce, w tej chwili nic o tym nie słychać. Warto wrócić do tego tematu. Kiedyś Polmo zatrudniało kilka tysięcy ludzi, teraz na terenie danego Polmo są 2 zakłady: Neapco i Marcegaglia. Będę chciał przyciągnąć kolejnych inwestorów, żeby nasze miasto się rozwijało, żeby młodzi ludzie mieli tu pracę, nie chcieli wyjeżdżać, a wręcz żeby chcieli wracać do Praszki.
Ważny dla mnie będzie także rozwój kultury i sportu. Pamiętam czasy, kiedy Motor Praszka był w III lidze, a w tej chwili gra w A klasie.

Jarosław Tkaczyński (PO): : Będę kontynuować modernizację dróg - już jest zapewniona dotacja na schetynówkę na 2015 rok.- ulice: Styczniowa, Listopadowa, Sienkiewicza i Warszawska. W 2016 roku chcemy zrobić ulice: Skłodowską, Kolorową i 3 Maja.
Chcę także doprowadzić do budowy ronda drodze krajowej nr 45 w Praszce, na skrzyżowaniu ulic Kaliskiej, Kopernika i Szosy Gańskiej. Mamy tam, grunty gminne pod budowę ronda. Będziemy remontować bazą szkolną: szkoły w Kowalach, PSP nr 2 w Praszce, szkołę w Strojcu i Środowiskowy Dom Samopomocy w Ganie.
Zawsze powtarzam, że moim najważniejszym priorytetem jest dbałość o budżet.
Dzięki tej dbałości będzie czym dzielić na kolejne inwestycje.

Leszek Kałwak (PSL) nie wziął udziału w debacie.

W tym roku czekają nas dynamiczne zmiany na rynku pracy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3