Debata kandydatów na burmistrza Praszki. Jakie mają pomysły na rządzenie?

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Kandydaci na burmistrza Praszki, od lewej: Leszek Kałwak, Zbigniew Kitajgrodzki, Henryk Krześniak, Bogusław Łazik, Jarosław Tkaczyński.
Kandydaci na burmistrza Praszki, od lewej: Leszek Kałwak, Zbigniew Kitajgrodzki, Henryk Krześniak, Bogusław Łazik, Jarosław Tkaczyński. Mirosław Dragon
Jest pięciu kandydatów na burmistrza Praszki: Leszek Kałwak, Zbigniew Kitajgrodzki, Henryk Krześniak, Bogusław Łazik, Jarosław Tkaczyński.

To i tak nie jest rekord, w 2010 roku było jeszcze więcej, bo sześciu kandydatów na włodarza Praszki.

Pretendentów do fotela burmistrza Praszki zapytaliśmy o ocenę mijającej kadencji i plany na rządzenie w latach 2014-18.

Jak oceniacie kadencję 2010-14 w Praszce. Co się udało, a czego nie udało się zrobić?

Zbigniew Kitajgrodzki (PiS): Tak zadane pytanie stwarza możliwości wskazania szerokiego katalogu zaniechań, których każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, był świadkiem. W tym miejscu nie chcę jednak negować zasadności odejmowanych w czasie kadencji konkretnych działań, gdyż program, który prezentuję, ma stanowić na wielu jego płaszczyznach odejście od dotychczasowego sposobu rządzenia.
Gdybym miał wymienić najważniejsze problemy, które dotyczą miasta i gminy Praszka, wskazałbym na znacząco niższy w naszym wypadku poziom wykorzystania pomocowych środków unijnych per capita. Według zestawienia pisma "Wspólnota" wydatki finansowane ze środków unijnych w latach 2009-2012 wyniosły tylko 677,30zł na osobę, umiejscawiając Praszkę dopiero na 279. miejscu wśród badanej kategorii miast.
W związku z brakiem wystarczającej aktywności w zakresie pozyskiwania środków unijnych pozostaje również brak pozyskiwania nowych inwestorów oraz pomocy obecnie działającym, od których zależy tworzenie miejsc pracy. Wszyscy wiemy, że w tym zakresie działania były i są nadal niewystarczające.

Bogusław Łazik (Nasza Gmina Praszka): W kadencji 2010-14 pełniłem funkcję przewodniczącego rady miejskiej i miałem realny wpływ na strategiczne decyzje w formie uchwał , które przyniosły w efekcie realizację dużej ilości zrealizowanych zadań.
Decyzje Rady o kluczowym znaczeniu to uchwalenie i wdrożenie programu oszczędnościowego, restrukturyzacja sieci szkół podstawowych, uporządkowanie bardzo ważnych spraw własnościowych w Spółce Duon, uporządkowanie sprawy udziałów i spłata zadłużenia w Spółce Oczyszczalnia Ścieków. Te działania przyczyniły się do zmniejszenia zadłużenia gminy.

Henryk Krześniak (SLD): Nie za bardzo jest co oceniać, bo oprócz kanalizacji Gany niemal wszystkie inwestycje gmina robi teraz, przed samymi wyborami. Według planów sprzed dwóch kadencji w 2012 roku miało być zakończone skanalizowanie całej gminy. Jako ostatnia skanalizowany miał zostać Przedmość, gdzie jest zlokalizowana oczyszczalnia ścieków. Po zakończeniu miała zostać wyremontowana droga powiatowa z Praszki przed Przedmość. Jak widzimy, te plany nie zostały zrealizowane.

Jarosław Tkaczyński (PO): Moim zdaniem największym sukcesem mijającej kadencji jest uruchomienie kapitału ludzkiego w naszej gminie. Ogromny wzrost inicjatywy społecznej wszystkich środowisk, od rad sołeckich, poprzez Ochotnicze Straże Pożarne, stowarzyszenia, świetlice wiejskie, odmienia naszą mentalność. Pokazuje, że możemy zrobić coś dobrego, satysfakcjonującego, ładnego, z pożytkiem dla naszego środowiska, naszej miejscowości czy gminy. Zaczynem wzrostu tych inicjatyw lokalnych było moim zdanie utworzenie funduszu sołeckiego, zwiększone finansowanie dla Ochotniczych Straży Pożarnych oraz wzrost budżetu MGOKiS -u, pozwalający dofinansować świetlice wiejskie i uruchomić wiele działań sportowo-rekreacyjnych i kulturalnych. Cieszę się , że gminę Praszka było wreszcie na to stać.
Najważniejsze inwestycje to była budowa i remont drogi gminnej Kowale ul. Ożarowska, Szkolna , Aleksandrów, Kozioł, Przedmość Łączna długość 8 km , w 80 procentach była współfinansowana z środków Unii Europejskiej. Do tego budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Szyszków -Wygiełzów, Rozterk i Gana. Budowa kompleksu boisk sportowych Orlik. Ulica i cho
Budowa parkingu przy basenie, Budowa parkingu przed Halą Sportową , koszt 330 tys. zł oraz wykonanie nowej podłogi sportowej w Hali. Dotacje unijne w minionych latach to 14,2 mln zł.
Nowi inwestorzy otworzyli działalność na terenie parku przemysłowego fabryki podzespołów motoryzacyjnych Neapco. Topialnia Bobrek zatrudniła 35 osób, malarnia EZT - 40 osób, oczyszczalnia aluminiowych detali Jarexs - 80 osób.
Jakie są Wasze najważniejsze plany, obietnice wyborcze na najbliższe 4 lata, jeśli wygracie wybory?

Zbigniew Kitajgrodzki (PiS): Przede wszystkim podjęcie działań mających na celu stworzenie podstaw rozwoju gospodarczego miasta. To inwestycje, których od lat na naszym terenie brakuje, mają stanowić o sukcesie jego mieszkańców. Ważnym jest już na samym początku kadencji przyjęcie wieloletniej perspektywy gospodarczej i jej konsekwentne realizowanie.
Moje działania zmierzać będą do zwiększenia poziomu inwestycji bezpośrednich mających wpływ na tworzenie miejsc pracy, znacząco większej absorpcji środków unijnych, efektywnego wykorzystania posiadanych terenów inwestycyjnych i utworzenia strefy przemysłowej.
Istotnym jest także przedsięwzięcie działań mających na celu zachowanie dotychczasowych miejsc pracy, szczególnie w oświacie, kulturze i sporcie. Niż demograficzny nie może bowiem uzasadnić dalszej likwidacji placówek oświatowych i zwolnień pracowników, gdyż programy unijne pozwalają w wystarczający sposób zabezpieczyć może istniejący stan.
Ważnym elementem mojego programu jest utworzenie centrum doradczego dla rolników, osób fizycznych i podmiotów gospodarczych, mające na celu świadczenie bezpłatnej pomocy w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych oraz prowadzenie doradztwa z zakresu obowiązującego prawa.
Jako adwokat wiem, że tego rodzaju działania będą przyjazne mieszkańcom, którzy nierzadko pozbawieni są w swoim życiu profesjonalnej pomocy.

Bogusław Łazik (Nasza Gmina Praszka): W mojej pracy priorytetem będzie:
- skuteczne pozyskiwanie środków europejskich i ministerialnych na zadania inwestycyjne - drogi, chodniki, kanalizacje, modernizacje i budowa obiektów oświatowych i sportowo- rekreacyjnych (np. siłownie zewnętrzne , ścieżki rowerowe itp.) oraz na realizację projektów w sferze oświaty , kultury i sportu. Mam w tym duże doświadczenie jako dyrektor Zespołu Szkół w Gorzowie Śląskim, gdzie w ostatnich latach pozyskaliśmy bardzo duże kwoty.
- poprawa warunków dla inwestorów tworzących nowe miejsca pracy i dbałość o firmy z terenu gminy Praszka np. uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania, uzbrajanie terenów pod inwestycje, próba wejścia do podstrefy ekonomicznej z ulgami podatkowymi.
- rozwój sportu , kultury i rekreacji poprzez zwiększenie nakładów na zajęcia sportowe, artystyczne w szkołach i MGOKiS , a także większe dotacje dla klubów sportowych i na imprezy i zawody o charakterze masowym np. biegi, rajdy rowerowe itp.
- powołanie Centrum Aktywności Lokalnej skupiające przedstawicieli różnych organizacji pozarządowych i stowarzyszeń w celu uzyskiwania opinii dotyczących bieżących działań w gminie i propozycji realizacji różnorodnych zadań do realizacji .
- Utrzymanie i rozwój funduszu sołeckiego , a także wprowadzenie tzw. budżetu obywatelskiego.

Henryk Krześniak (SLD): Mam jeden główny plan -słuchać, czego chcą mieszańcy. Mieszkańcy wiedzą najlepiej, co trzeba zrobić i gdzie. Trzeba oczywiście realizować oczekiwane w odpowiedniej kolejności, nie na hurra.
Najważniejszy jest rozwój gminy, inwestorzy, których nie ma, miejsca pracy.
Kiedyś mówiło się o utworzeni Specjalnej Strefy Ekonomicznej Praszce, w tej chwili nic o tym nie słychać. Warto wrócić do tego tematu. Kiedyś Polmo zatrudniało kilka tysięcy ludzi, teraz na terenie danego Polmo są 2 zakłady: Neapco i Marcegaglia. Będę chciał przyciągnąć kolejnych inwestorów, żeby nasze miasto się rozwijało, żeby młodzi ludzie mieli tu pracę, nie chcieli wyjeżdżać, a wręcz żeby chcieli wracać do Praszki.
Ważny dla mnie będzie także rozwój kultury i sportu. Pamiętam czasy, kiedy Motor Praszka był w III lidze, a w tej chwili gra w A klasie.

Jarosław Tkaczyński (PO): : Będę kontynuować modernizację dróg - już jest zapewniona dotacja na schetynówkę na 2015 rok.- ulice: Styczniowa, Listopadowa, Sienkiewicza i Warszawska. W 2016 roku chcemy zrobić ulice: Skłodowską, Kolorową i 3 Maja.
Chcę także doprowadzić do budowy ronda drodze krajowej nr 45 w Praszce, na skrzyżowaniu ulic Kaliskiej, Kopernika i Szosy Gańskiej. Mamy tam, grunty gminne pod budowę ronda. Będziemy remontować bazą szkolną: szkoły w Kowalach, PSP nr 2 w Praszce, szkołę w Strojcu i Środowiskowy Dom Samopomocy w Ganie.
Zawsze powtarzam, że moim najważniejszym priorytetem jest dbałość o budżet.
Dzięki tej dbałości będzie czym dzielić na kolejne inwestycje.

Leszek Kałwak (PSL) nie wziął udziału w debacie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska