Dialog o przyszłości Niemiec i Polski w Europie

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Obecny rok może być przełomowy w relacjach polsko-niemieckich - mówił podczas berlińskiego forum Władysław Bartoszewski.
Obecny rok może być przełomowy w relacjach polsko-niemieckich - mówił podczas berlińskiego forum Władysław Bartoszewski.
W Berlinie z udziałem przedstawicieli MN odbyło się XV Forum Polsko-Niemieckie.

Forum Polsko-Niemieckie - platforma debaty polityków i ekspertów z obu krajów - funkcjonuje od 1977 roku. W Berlinie odbyła się jego piętnasta edycja. Wśród około stu uczestników znalazł się m.in. Bernard Gaida, przewodniczący Zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

- Polityczna część forum poświęcona była perspektywom funkcjonowania Trójkąta Weimarskiego - mówi Bernard Gaida. - Inicjatywa ta obchodzi w tym rok 20-lecie podobnie jak traktat polsko niemiecki. Rozmawiali o nim były minister spraw zagranicznych Niemiec Hans Dietrich Genscher, i jego francuski odpowiednik Roland Dumas. Ponieważ polski sygnatariusz umowy, Krzysztof Skubiszewski nie żyje, Polskę reprezentował Władysław Bartoszewski.

Zdaniem Bernarda Gaidy, dyskusja o Trójkącie była raczej pesymistyczna. Podkreślano, że w ramach tej inicjatywy można było osiągnąć więcej.
- Roland Dumas nie ukrywał, że głównym hamulcowym tego przedsięwzięcia jest dziś Francja skupiona przede wszystkim na problemach w basenie Morza Śródziemnego - relacjonuje lider VdG. - Podkreślił, że w zamiarze Francji Trójkąt miał sięgać aż do Moskwy, czym nie byli zainteresowani pozostali partnerzy, zwłaszcza Polska.

Pod kierownictwem współprzewodniczących Forum Cornelii Pieper i Krzysztofa Miszczaka dyskutowano też o sprawach relacji polsko-niemieckich. Rozmowy te zdominowała kwestia asymetrii w traktowaniu mniejszości niemieckiej w Polsce i Polaków w Niemczech. Strona niemiecka podkreślała, że jest gotowa wywiązać się ze swych zobowiązań traktatowych, ale zauważa, że Polacy w Niemczech mają inną historię i potrzeby niż mniejszość w Polsce, nie ma więc potrzeby w pełni symetrycznego podejścia do obu grup.

- Forum było też okazją - dodaje Bernard Gaida - do rozmów kuluarowych i zawierania ciekawych kontaktów, m.in. z Centrum "Solidarności" i z Radiem "Deutsche Welle". Z ambasadorem Niemiec w Warszawie rozmawialiśmy m.in. o sprawie rezolucji sejmiku z okazji 90. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska