Dieta przeciw nowotworom

Redakcja
Według Rady Promocji Zdrowego Żywienia jedna trzecia zgonów z powodu nowotworów wynika z niewłaściwej diety.

Powstawaniu raka - co zostało już potwierdzone naukowymi badaniami - sprzyja m.in. nadmiar kalorii w zjadanych codziennie posiłkach. Wtedy dochodzi bowiem do zwiększenia się w organizmie ilości wolnych rodników, które, będąc czynnikami bardzo aktywnymi, uszkadzają DNA, czyli aparat genetyczny zdrowych komórek.
W Polsce każdego roku stwierdza się nowotwór złośliwy u 120 tysięcy osób. Podczas naukowych obserwacji zauważono, że na raka chorują częściej ludzie pochodzący ze środowisk, w których było duże spożycie tłuszczów - szczególnie pochodzenia zwierzęcego. Dlatego należy ich unikać, a przynajmniej powinno się maksymalnie ograniczyć ich spożycie.
Ustalono, iż nadmiar tych tłuszczów najbardziej sprzyja powstawaniu raka piersi, jelita grubego, trzonu macicy i gruczołu krokowego. Wiadomo też, że zwłaszcza spożywanie w dużych ilościach czerwonego mięsa np. wołowiny może wywołać nowotwór jelita grubego. Grozi to także osobom, które dostarczają sobie w codziennych posiłkach zbyt mało produktów zawierających błonnik oraz witaminy z grupy C, A i E.
Niedobór witamin z grupy B też bywa niebezpieczny, gdyż może doprowadzić do wystąpienia zmian rakowych w górnej części przewodu pokarmowego.
Członkowie Rady Promocji Zdrowego Żywienia przestrzegają również przed spożywaniem produktów skażonych m.in. pestycydami, węglowodorami aromatycznymi i metalami ciężkimi. Dlatego lepiej unikać warzyw i owoców pochodzących z niewiadomych źródeł.
W profilaktyce antynowotworowej dużą rolę odgrywa też sposób przechowywania żywności oraz sposób przygotowywania posiłków. Na przykład do czynników sprzyjających powstawaniu raka można zaliczyć:
- nadmierne gotowanie, wędzenie lub mrożenie produktów żywnościowych - powoduje to niszczenie zawartych w nich witamin lub tworzenie się szkodliwych dla organizmu substancji
- żywienie się konserwami przez długi okres.

ZMNIEJSZAJĄ RYZYKO ZACHOROWANIA:
- dieta bogata w wapń, selen i magnez
- przestrzeganie zasady, że udział kaloryczny tłuszczu w posiłkach nie powinien przekraczać 30 procent
- dostarczanie sobie każdego dnia co najmniej 40 g błonnika, co oznacza, że trzeba zjadać co najmniej pół kilograma owoców i warzyw
- zwiększyć udział w diecie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które znajdziemy: w rybach (szczególnie makrelach), owocach i warzywach - ma to m.in. przeciwdziałać rakowi piersi, prostaty i jelita grubego
- ograniczyć spożycie masła, jajek, żółtych serów, lodów i słodyczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska