Dni Kultury Niemieckiej 2020. Podchody "W poszukiwaniu niemieckich śladów w Opolu"

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W poniedziałek odbyła się gra terenowa, w której na zaproszenie Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej (BJDM) wzięli udział uczniowie z Opola i okolic.

Uczestnicy gry miejskiej wyruszyli w poniedziałek o 10.00 do miasta zaopatrzeni w mapki i zadania do wykonania. Drużynom towarzyszyli nauczyciele. Mogli też liczyć na wsparcie wolontariuszy z BJDM.

- Uczniowie po raz trzeci szukają w Opolu śladów niemieckości – mówi Dominik Duda, menedżer ds. kultury z Instytutu ds. Współpracy Kulturalnej z Zagranicą (IfA) przy BJDM. - Celem tego projektu jest, by oni lepiej poznali niemiecką część historii miasta. Łącznie przygotowaliśmy 14 stacji nawiązujących do tych czasów. Zadaniem uczestników będzie te miejsca odnaleźć, a także odpowiedzieć na związane z nimi pytania. Mamy nadzieję, że takie poznawanie historii jest ciekawsze niż teoretyczna nauka z podręcznika.

Grupy uczestniczące w podchodach bardzo szybko rozbiegły się po mieście. Wśród miejsc, które znajdowali były m.in. stara synagoga (obecnie budynek telewizji), pomnik upamiętniający nową synagogę, kościół Trójcy Świętej (oo. Franciszkanów), niemieckie symbole i napisy pozostały także na Dworcu Głównym PKP, stawek przy dzisiejszej ul. Barlickiego z dawnym „Domkiem Lodowym” i wiele innych.

- Śladem niemieckości w Opolu może być duży i z daleka widoczny obiekt – dodaje Dominik Duda – jak pomnik poświęcony pocztowcom, którzy zginęli w czasie pierwszej wojny światowej (wykonany przez Felix Kupscha i odsłonięty 5 października 1930 r. - przyp. red.), ale zwracamy uwagę uczniów także na zupełnie niewielkie, a opisane po niemiecku punkty pomiarowe czy obiekty, na które na co dzień nie zwracamy uwagi, np. klapy studzienek kanalizacyjnych z zatartymi już nieco, ale widocznymi niemieckimi napisami.

Przy kościele oo. Franciszkanów reporter nto zastał grupę uczniów z dwujęzycznej szkoły Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae w Opolu Malinie pod opieką pani Beaty Rimpler. Uczniowie musieli znaleźć odpowiedzi na pytania o datę wielkiego pożaru tej świątyni oraz o style architektoniczne, które można w niej dostrzec. Poradzili sobie bardzo dobrze.

Szersza relacja i wyniki podchodów w środowym dodatku „Heimat. Mała ojczyzna”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska