Dobrodzień. XIV festiwal 'Źródło' okazał się sukcesem

fot. Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu
Zespół z Kołomyi tworzą nauczyciele i uczniowie tamtejszej szkoły muzycznej.
Zespół z Kołomyi tworzą nauczyciele i uczniowie tamtejszej szkoły muzycznej. fot. Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu
Podczas XIV Międzynarodowych Spotkań Zespołów Mniejszości Narodowych i Etnicznych z dobrej strony pokazali się artyści i zespoły niemieckie.

Czternasta edycja "Źródła" w Dobrodzieniu okazała się sukcesem. Publiczności nie odciągneły od obcowania ze sztuką mniejszości ani występ Dody w Kluczborku, ani mistrzostwa świata w piłce nożnej. W gronie wielu solistów i zespołów, plastyków i muzyków mocno widoczni byli przedstawiciele mniejszości i szerzej kultury niemieckiej.

- Mniejszość niemiecką reprezentował dziecięcy zespół taneczno-wokalny "Tanner" z Ostródy - mówi Stanisław Górski dyrektor Dobrodzieńskiego Ośrodka Kultury i Sportu - grupa ma za sobą występy w wielu miastach Polski Niemiec i bardzo podobała się widzom. Po ukraińsku i po niemiecku śpiewał także chór "Regus" z Dobrodzieńskiego Ośrodka Kultury.

Prawdziwą furorę na przeglądzie zrobił jednak Georg Wind. Bawarski artysta dał w sobotę ponadgodziny koncert muzyki biesiadnej - niemieckiej, angielskiej i włoskiej i bardzo szybko zdobył sobie publiczność.

Z partnerskiego Haan przyjechał do Dobrodzienia folk-rockowy zespół "Farfarello". Grupa o europejskiej renomie, która ma w dorobku czternaście albumów i ponad tysiąc koncertów zaprezentowała połączenie folku, jazzu, muzyki klasycznej i rocka.

- Do zespołu dołaczył Marcin Wyrostek, akordeonista, zwycięzca programu "Mam talent" - dodaje Stanisław Górski - wspólnie realizują nowy projekt, a płyta, która będzie jego efektem, swoją premierę będzie miała - mamy taką obietnicę - w Dobrodzieniu.

Publiczność "Źródeł" z pewnością zauważyła też wystawę grafiki Hansa Joachima Uthke. Artysta już pięć lat temu pokazał się, prezentując wówczas grafiki ilustrujące aforyzmy Stanisława Jerzego Leca. Podczas minionego weekendu Joachim Uthke nie tylko zaprezentował przekrojową wystawę swoich prac, ale także spotkał się z dobrodzieńskimi plastykami, wprowadzając ich w tajniki uprawianej przez siebie sztuki.

"Źródło" - jak co roku - przyniosło wiele innych atrakcji. W ramach szkoły ginących zawodów można było wziąć udział w warsztatach sztuki cyrkowej lub spróbować bukieciarstwa. A na scenie najmocniej w pamięć widzów wbiły się z pewnością zespoły z Ukrainy.

Dziecięco-młodzieżowy zespół taneczny z Czortkowa od lat podoba się tu publiczności dzięki barwnym strojom i pięknym układom choreograficznym. Swoich fanów ma w Dobrodzieniu także zespół z Kołomyi tworzony przez uczniów i nauczycieli tamtejszej szkoły muzycznej. Zdobywca Grand Prix na prestiżowym Festiwalu Muzyki Góralskiej w 2009 roku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska