Dołącz do ogólnopolskiej kampani "Bezpieczeństwo pracy w budownictwie"

Tomasz Gdula [email protected] 077 48 49 528
Prowadzisz firmę budowlaną do 50 osób i chciałbyś uniknąć kontroli Państwowej Inspekcji Pracy? Wystarczy, że zadbasz o bezpieczeństwo swoich ludzi.

W 2008 r. na opolskich budowach odnotowano 7 wypadków śmiertelnych oraz 8 przypadków ciężkiego uszkodzenia ciała.

Zobacz: Nie tylko ZUS może ścigać symulantów

Jednio z takich zdarzeń miało miejsce w Krzykowie koło Namysłowa. Mężczyzna w chwili wypadku wykonywał pracę na wysokości 5,20 m, związane z demontażem płyt azbestowych. Stał na nierównym gzymsie ściany o szerokości zaledwie 30 cm i w pewnym momencie stracił równowagę.

Niestety nie był w żaden sposób zabezpieczony i po ułamku sekundy uderzył o ziemię. Upadek z ponad pięciu metrów doprowadził do poważnych obrażeń i lekarzom nie udało się uratować robotnika.

Z analiz prowadzonych przez inspektorów pracy wynika, że najczęstszą przyczyną nieszczęść na budowach były upadki z wysokości (23% ogółu zdarzeń), skutkujące z reguły ciężkimi urazami lub śmiercią (3 takie zdarzenia w 2008 r.).

W pierwszym półroczu 2009 r. inspektorzy PIP w Opolu zbadali okoliczności 11 wypadków przy pracy w budownictwie, w wyniku których aż 5 osób poniosło śmierć, zaś 7 doznało ciężkich obrażeń ciała.

Zobacz: Inspektor ochrony przeciwpożarowej niepotrzebny

Wśród przyczyn, które doprowadziły do wypadków śmiertelnych i ciężkich, na pierwsze miejsce ponownie wysuwają się upadki z wysokości. W ich rezultacie poszkodowanych zostało łącznie 6 pracujących, w tym 2 osoby poniosły śmierć, a 4 doznały ciężkich obrażeń.

- Dlatego Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczęła ogólnopolską kampanię informacyjno-kontrolną „Bezpieczeństwo pracy w budownictwie - upadki, poślizgnięcia”.Jej głównym celem jest zwiększenie świadomości zagrożeń zawodowych w budownictwie, w szczególności zagrożeń związanych z pracą na wysokości - informuje Łukasz Śmierciak z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu. - Chcemy t ą kampanią ograniczyć liczbę wypadków przy pracy w tej branży.

W ramach kampanii PIP uruchamia program prewencyjny dla pracodawców wykonujących roboty budowlane (do 50 zatrudnionych pracowników).

Udział w programie jest dobrowolny i bezpłatny

Pracodawcy otrzymają materiały informacyjno-szkoleniowe do samodzielnej kontroli warunków pracy w swoich firmach budowlanej. Na życzenie pracodawcy inspektorzy pracy zapewnią także ekspercką pomoc w ocenie zagrożeń oraz zaproponują metody minimalizacji ryzyka.

- Po wprowadzeniu przez pracodawcę zaproponowanych rozwiązań, inspektor pracy przeprowadzi końcowy audyt i ocenia stan bezpieczeństwa na placu budowy. Firmy, które pozytywnie przejdą końcową ocenę, otrzymają świadectwo ukończenia programu - mówi Łukasz Śmierciak.

Firmy biorące udział w kampanii „Bezpieczeństwo pracy w budownictwie - upadki, poślizgnięcia”, w okresie dostosowawczym będą zwolnione z planowych kontroli PIP.

Dowiedz się więcej: Jakie poza tym korzyści dla pracodawcy wynikają z uczestnictwa w programie?

PIP ma nadzieję, że dzięki programowi uda się ograniczyć zjawisko pracy robotników budowlanych na pograniczu prawa, przechodzenie szkolenia BHP tylko na papierze, a także wypłacanie im przez pracodawców innego wynagrodzenia niż jest zapisane w umowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska