Dominika rozwija skrzydła

III LO
Dominika - stoi obok Krzysztofa Zanussiego - wzięła udział w jego warsztatach filmowych.
Dominika - stoi obok Krzysztofa Zanussiego - wzięła udział w jego warsztatach filmowych. III LO
Od 5 lat Dominika Bakalarz jest podopieczną Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Uczennica III LO brała udział w licznych warsztatach i trzech stażach badawczych.

Dominika Bakalarz, uczennica maturalnej klasy matematyczno-fizycznej w III LO w Opolu, to wybitny talent matematyczny. Miała 14 lat, gdy została laureatką Ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów i szkoła zaproponowała wsparcie dla jej pasji i zainteresowań.

Tak stała się stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, bodaj najlepszego w kraju programu stypendialnego. Szczególnie uzdolnione dzieci nie dostają tam pieniędzy, lecz najbogatszy pakiet możliwości naukowego lub artystycznego rozwoju.

- To, co oferuje Fundusz jest dużo cenniejsze, niż pieniądze - mówi Dominika Bakalarz. - Kiedy zostałam ich podopieczną zaczęła się moja przygoda życia. Nie jest to miejsce dla uczniów mających same szóstki, zawsze perfekcyjnie przygotowanych do lekcji, wygrywających wszelkie konkursy, ale dla tych, którzy są ciekawi świata, nie boją się zadawania trudnych pytań i szukają czegoś więcej, niż potrafi zapewnić szkoła.

Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.

Fundusz organizuje obozy naukowe, które odbywają się w najlepszych placówkach badawczych, pod opieką znamienitych naukowców. Dominika jest już funduszową weteranką. Właśnie rozpoczęła piąty rok pod skrzydłami organizacji, mając na koncie kilkanaście warsztatów i trzy staże badawcze.

Podczas ostatnich w wakacji była na stażu w Instytucie Kwantowej Optyki i Informatyki w Wiedniu. - Postrzegając siebie jako matematyczkę, na początku jeździłam przede wszystkim na obozy z tej dziedziny - mówi licealistka. - Jednak z czasem otworzyłam się na inne dyscypliny, byłam na warsztatach z informatyki, neurobiologii, a nawet filmowych - organizowanych przez reżysera Krzysztofa Zanussiego. Wciąż planuję zostać matematykiem, jednak te doświadczenia pozwoliły mi poznać inne perspektywy patrzenia na naukę, sztukę (moją kolejną pasję), czy nawet życie. Jest to szczególnie ważne nie tylko dla mnie jako młodego naukowca, który w przyszłości będzie miał kontakt z badaniami interdyscyplinarnymi na każdym kroku, ale także dla mnie jako nastolatki, która dopiero wkracza w dorosłe życie.

Wnioski o pomoc powinny wpłynąć do Biura Funduszu na wiosnę. Uczniów zgłaszają szkoły, rodzice, znajomi. Można też zgłosić się samemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska