Domy spotkań mniejszości niemieckiej ożyją już dziesiąty raz

Krzysztof Ogiolda
Siedziby mniejszości niemieckiej są ożywiane na różne sposoby. Na zdjęciu: uczestnicy wiosennych warsztatów w Steblowie w 2019.
Siedziby mniejszości niemieckiej są ożywiane na różne sposoby. Na zdjęciu: uczestnicy wiosennych warsztatów w Steblowie w 2019. Fot. TSKN
Od początku marca rozpoczyna się kolejna edycja programu „Ożywianie domów spotkań”. Projekty w tym roku można będzie prowadzić do końca listopada.

Spotkanie inaugurujące tegoroczną edycję programu odbyło się w Gliwicach. Jego uczestnicy mieli okazję poznać historię powojennego obozu „Zgoda” w Świętochłowicach.

- Tematem przewodnim, na który chcemy położyć nacisk – mówi Sybilla Dzumla, koordynatorka projektu – jest 75. rocznica zakończenia II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem losu Niemców, który pozostali po roku 1945 na miejscu swego urodzenia, a tym samym poza granicami Niemiec.

Dla wielu z nich wojna w 1945 się nie skończyła. Chcemy się skupić na ludzkich losach. Mamy nadzieję, że tą tematyką zainteresują się członkowie DFK, a następnie zaprezentują ją szerszemu gronu odbiorców.

Oczywiście, nie oznacza to rezygnacji z realizowania projektów o innej tematyce, które często mają już swoją tradycję i cieszą się zainteresowaniem. Liderzy DFK ze swoimi pomysłami powinni się zwracać do gminnych przewodniczących TSKN.

W marcu będą się odbywać spotkania informacyjne organizowane przez tzw. opiekunów projektowych. Tam będzie można otrzymać pakiet koniecznych w tym roku dokumentów. Projekty – po raz pierwszy – można rozpoczynać już w marcu (o miesiąc wcześniej), ale też o miesiąc wcześniej – do końca listopada powinny się one zakończyć.

- Projekt Ożywianie Domów Spotkań miał swoją pierwszą, pilotażową edycję w 2010 roku – dodaje Sybilla Dzumla. - Pierwsze pełne wydanie zostało przeprowadzone rok później, więc możemy świętować mały jubileusz 10-lecia projektu i realizujemy go obecnie w pełni po raz dziesiąty.

Sposobów na ożywienie siedzib kół DFK i tym samym środowisk mniejszości może być bardzo wiele. Inicjatorzy mogą liczyć na pomoc w napisaniu wniosku oraz w przeprowadzeniu i rozliczeniu projektu oraz napisaniu sprawozdania.

- Chodzi o to by jak najskuteczniej zainteresować mieszkańców kulturą niemiecką i językiem, przyciągnąć ich do domów spotkań i zmotywować do dalszego działania – podkreśla Sybilla Dzumla. - I to nie tylko starszych, także pokolenie średnie, młodzież i najmłodszych, słowem wszystkich- od dzieciaków po seniorów.

Projekty mogą m.in. odwoływać się do historii i służyć poznaniu dziejów własnego Heimatu, lokalnego środowiska, ale także szerzej historii regionu i Niemiec. Mogą służyć pielęgnowaniu tradycji i folkloru, przybierając postać warsztatów rękodzielniczych albo przywołując zapomniane receptury i tradycje kulinarne naszych babć.

Dobrą propozycją – zwłaszcza dla młodych - jest także współzawodnictwo sportowe zarówno w obrębie własnego DFK, jak i we współpracy z innym środowiskiem mniejszości, warsztaty z majsterkowania, wieczory z filmem lub z bajką niemiecką itp.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska