Dragon's Den po opolsku. Wytrawni biznesmeni pomogą młodym przedsiębiorcom

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Rafał Dryja podczas prezentacji przed mentorami.
Rafał Dryja podczas prezentacji przed mentorami. Edyta Hanszke
11 młodych stażem przedsiębiorców opolskich zaprezentowało się w środę przed znanymi opolskimi menedżerami, którzy mają im pomóc w rozwoju biznesów.

Jestem psychologiem. Prowadzę terapię dla dzieci i dorosłych, szkolenia i wykładam na wyższej uczelni - mówił Rafał Dryja, jeden z uczestników Programu mentoringu biznesowego województwa opolskiego. - Zatrudniam siedem osób i czuję, że potrzebuję pomocy w dalszym rozwoju biznesu.

Justyna Sulikowska od października ub.r. prowadzi biuro architektoniczne. - Chciałam spożytkować swoją wiedzę z tego obszaru. Po starcie przyszedł koronawirus, ale poratowało mnie to, że drugą działalnością firmy jest pośrednictwo finansowe, a pieniądze są zawsze potrzebne - oceniła.

Przed ośmioma mentorami (doświadczonymi opolskimi biznesmenami - właścicielami, prezesami i dyrektorami opolskich firm) zaprezentowało się w środę 11 kandydatów - przedsiębiorców z nie dłuższym niż 5-letnim stażem.

Zadeklarowali oni wybrać 8 lub 9 spośród tych osób, z którymi będą nieodpłatnie pracować przez najbliższe miesiące. Jest to czwarta edycja programu realizowanego przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki.

- Nawzajem się czegoś od siebie uczymy - mówiła Agata Duliniec, prezes Gniotpol Trailers. - Wybierając mentee zależy mi, żeby była to osoba, której będę mogła pomóc. Dlatego bardzo uważnie czytam nadesłane zgłoszenia. Mam wstępne typy, a po prezentacji podejmę ostateczną decyzję.

Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG, dziękował mentorom za nieodpłatne poświęcenie wolnego czasu i energii w pracę z młodymi przedsiębiorcami.

W tym roku zdecydowali się na to:

  • Agata Duliniec, prezes Gniotpol Trailers,
  • Katarzyna Rudzińska, dyrektor ds. personalnych Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA,
  • Lesław Adamczyk, właściciel Butiku Inwestycyjnego LEAD i członek Rady Głównej BCC,
  • Ryszard Błaszków, były wieloletni dyrektor zakładu Lesaffre Polska,
  • Andrzej Drosik, dyrektor przemysłowy na Europę Centralną Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA,
  • Roland Krause, prezes zarządu firmy MM Systemy,
  • Andrzej Lepich, prezes firmy ALU PRO, kanclerz Loży Opolskiej BCC
  • Wojciech Paruzel, dyrektor operacyjny i członek zarządu firmy Diehl Controls Polska.

- Ten program pomógł mi poukładać wiedzę, którą zdobyłem w trakcie prowadzenia własnej firmy, spojrzeć na przedsiębiorstwo z wielu perspektyw, odnaleźć swoje mocne strony i skupić się na nich, a także dobrać odpowiednie rozwiązania, które uzupełnią moje słabsze strony – mówił po poprzedniej edycji Michał Czerwiński, właściciel firmy GrandPartner, która zajmuje się tworzeniem brandów, logo, identyfikacji wizualnej czy projektowaniem stron internetowych.

Andrzej Drosik, dyrektor przemysłowy na Europę Centralną Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA nie ma wątpliwości, że uczestnictwo w tym programie pozwala młodym przedsiębiorcom poznać biznes od strony praktycznej i „zdobyć wiedzę na tematy oczywiste, ale niekoniecznie dla tych, którzy swój biznes właśnie zaczynają”.

- Chodzi o wiedzę na temat zakupów, sprzedaży, marketingu czy organizacji produkcji – tłumaczył szef Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA. - Dzięki temu młodzi ludzie nie muszą uczyć się na cudzych błędach i mogą znacznie szybciej przyswoić tę wiedzę. Trzeba przy tym zaznaczyć, że rozmowy mentora i mentee często dotyczą rozwiązań powszechnie stosowanych. Ale trzeba o nich wiedzieć, by móc je stosować.

I edycja Programu Mentoringu Biznesowego Woj. Opolskiego odbyła się w 2017 roku. Wzięło w niej udział 6 mentorów i 11 ich podopiecznych. W II edycji w 2018 r. było ośmiu mentorów i 9 mentee. III edycja trwała od marca do listopada 2019 r. Wzięło w niej udział 10 mentorów i 10 mentee.

Wśród dotychczasowych podopiecznych projektu (mentee) byli np. właścicielka pracowni językowej prowadzącej kursy języka niemieckiego i blog językowy, właściciel agencji pracy tymczasowej pozyskującej pracowników z rynków wschodnich, właściciel firmy, która produkuje dekoracje czekoladowe i wyroby cukiernicze dla hoteli, właściciel firmy zajmującej się produkcją konstrukcji metalowych ze stali czarnej i nierdzewnej, prokurentka firmy, która zajmuje się doradztwem z zakresu logistyki i magazynowania, doradztwem strategicznym, obsługą rynków wschodnich, wprowadzaniem nowych marek na rynek polski oraz rynki zagraniczne czy właściciel firmy gastronomicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska