Duża inwestycja pod Strzelcami Opolskimi. W Szymiszowie ma powstać zakład do przetwarzania zużytych baterii z aut elektrycznych

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Firma Lincolm Storm zamierza postawić swój zakład w Szymiszowie, tuż obok składowiska odpadów
Firma Lincolm Storm zamierza postawić swój zakład w Szymiszowie, tuż obok składowiska odpadów Radosław Dimitrow
Spółka Lincoln Storm zamierza przetwarzać pod Strzelcami Opolskimi baterie litowo-jonowe wykorzystywane w samochodach elektrycznych. Firma właśnie wygrała przetarg na zakup gminnej nieruchomości.

Zakład przetwarzania zużytych baterii samochodowych ma powstać na działce o wielkości blisko 2,5 hektara, którą gmina wskazała w planie przestrzennym, jako tereny przemysłowe. Jeszcze z końcem ubiegłego roku, samorząd wystawił na sprzedaż teren z ceną wywoławczą w wysokości 5 mln zł.

„Wpłynęła jedna oferta, która została dopuszczona do części niejawnej przetargu. Nabywcą nieruchomości została Spółka Lincolm Storm” - czytamy w komunikacie Gminnego Zarządu Mienia Komunalnego w Strzelcach Opolskich.

Lincoln Storm to firma, która powiązana jest kapitałowo ze spółką z Wysp Brytyjskich. W przyszłym tygodniu przedsiębiorstwo ma podpisać akt notarialny, który zwieńczy transakcję.

Firma zamierza postawić swój zakład w Szymiszowie, tuż obok składowiska odpadów. Inwestycja będzie podzielona na kilka etapów.

W pierwszym mają stanąć m.in. 4 hale, budynek produkcyjny i biurowiec. Potem dobudowywane będą kolejne segmenty (razem ok. 30 obiektów) wraz z parkingiem i drogami wewnętrznymi. Szacuje się, że cała inwestycja pochłonie ponad 300 mln zł.

W pierwszym etapie baterie mają być dowożone do zakładu lokalnymi drogami, które biegną przez Szymiszów. Firma zadeklarowała jednak, że docelowo zamierza wybudować osobną drogę dojazdową, która będzie wpięta bezpośrednio do trasy wojewódzkiej nr 409.

Firma Lincoln Storm przekonuje na swoich stronach internetowych, że ich technologia jest bezpieczna, a sam proces przetwarzania baterii nie emituje do środowiska szkodliwych substancji. Celem przetwarzania materiałów akumulatorowych jest odzyskiwanie cennych pierwiastków takich jak lit, nikiel, kobalt, mangan, czy też miedź. Pracę w nowym zakładzie ma znaleźć około 100 osób.

Nie wszyscy są jednak zadowoleni z planowanej inwestycji. Do radnych gminy Strzelce Opolskie oraz wojewody wpłynęła skarga w związku ze sprzedażą gruntów. Jej autor zarzuca gminie naruszenie procedur.

- Skarga będzie rozpatrywana na najbliższej sesji rady miejskiej - informuje Gabriela Puzik, przewodnicząca rady.

Przybliżona lokalizacja planowanego zakładu na mapie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska