Dziś rozpoczyna się nowy sezon w Teatrze Kochanowskiego

Iwona Kłopocka
Osiem premierowych przedstawień zaplanował na rozpoczynający się w sobotę sezon, dyrektor Teatru Kochanowskiego, Tomasz Konina. Dziś pierwsza z nich - "Małe zbrodnie małżeńskie" Erica-Emmanuela Schmitta w reżyserii Marcina Sosnowskiego.

Sobotnia premiera na Scenie na Parterze to jubileusz 20-lecia pracy artystycznej Leszka Malca. "Małe zbrodnie małżeńskie" zagra w duecie z żoną Beatą Wnęk-Malec.

Jeszcze we wrześniu zobaczymy kolejne dwa nowe przedstawienia. 24 września odbędzie się premiera "Bullerbyn. O tym, jak dzieci domowym sposobem zrobiły sobie las i co z niego wyrosło". Tekst autorstwa Tomasza Śpiewaka został zainspirowany słynną powieścią dla najmłodszych Astrid Lindgren - "Dzieci z Bullerbyn". Reżyseruje Anna Smolar (wspólnie z Agnieszką Holland robiła u nas już "Aktorów prowincjonalnych".

Spektakle i imprezy w Teatrze Kochanowskiego w Opolu - zobacz w Strefie Imprez

30 września zobaczymy "Dziady" Mickiewicza w reżyserii Mai Kleczewskiej. Artystka znana ze znakomitych inscenizacji klasyki światowej i dramaturgii współczesnej po raz pierwszy zmierzy się z klasyką narodową. W roli Gustawa-Konrada wystąpi Michał Majnicz.

Na listopad zaplanowano, w ramach jednego wieczoru teatralnego, trzy jednoaktówki Samuela Becketta: "Szczęśliwe dni", "Komedię" i "Ostatnią taśmę Krappa". Przygotuje je obiecujący reżyser najmłodszego pokolenia, Paweł Świątek, student krakowskiej PWST.

W lutym po dłuższej nieobecności powróci do "Kochanowskiego" Paweł Passini ("Klątwa", "Ifigenia w Aulidzie"). Przeniesie on na scenę słynny "Słownik chazarski" Milorada Pavicia - powieść, którą krytyka światowa uznała za arcydzieło, porównywalne z dziełami Borgesa, Marqueza czy Eco.

W kwietniu Małgorzata Głuchowska zrealizuje u nas "Projekt Zofia Nałkowska". Ma to być bardzo feministyczne przedstawienie, którego scenariusz - oparty na tekstach Nałkowskiej - został napisany specjalnie dla opolskich aktorek. To przedstawienie będzie reprezentowało nasz teatr na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych Klasyka Polska.

Również w kwietniu coś dla widzów, ceniących w teatrze rozrywkę z najwyższej półki - znakomita komedia Ronalda Harwooda "Kwartet", którą wyreżyseruje Tomasz Konina. Przedstawienie będzie okazją do uczczenia aktorskich jubileuszy: Ewy Wyszomirskiej (45 lat na scenie), Jacka Dzisiewicza (40 lat) i Waldemara Kotasa (40 lat).

Na zakończenie sezonu, w połowie czerwca, szykowana jest premiera poematu opolanina, Tomasza Różyckiego - "Dwanaście stacji". Zrealizuje je dyrektor Starego Teatru w Krakowie, Mikołaj Grabowski.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska